Příští sezona mužské Zubr extraligy v házené se může stát jednou z nejsilněji obsazených v historii samostatné české soutěže. Proto nechtějí v Karviné nic zakřiknout a troufalá prohlášení o obhajobě titulu od nich neuslyšíte.


„Naším cílem je dostat se mezi poslední čtyři družstva a od toho se pak odrazit. Pokud bude možnost obhajoby titulu, budeme samozřejmě jen rádi,“ přiblížil základní cíl karvinského mužstva manažer HCB OKD Miroslav Pelech.


Proč ale takové skromné cíle? „Chceme být opatrní. Pochopitelně máme mistrovské ambice, ale úplně stejně na tom jsou v Zubří a především pražské Dukle a možná víc než kdy jindy nás chtějí sesadit z trůnu. Podle dostupných informací také velmi posilují Plzeň i Lovosice, takže příští ročník bude i bez účasti Prešova nesmírně silný a o to víc vyrovnaný,“ předpovídá Pelech. Ihned ale dodal, že pro českou házenou jako celek je to jen dobře. „Konkurence musí být. Pro nás to naopak může znamenat výzvu, abychom se dokázali znovu prosadit,“ doplnil.


Jestliže extraligoví konkurenti posilovali, pak se totéž dá říci i o Karviné. Ta s podporou silných společností v zádech přivedla do svého A-týmu dva slovenské a dva polské hráče, přičemž se stále jedná o návratu reprezentanta Ondřeje Zdráhaly, někdejšího borce Baníku, jenž naposledy působil v německém Grosswallstadtu.


„Abych to upřesnil, ta jednání ještě stále probíhají a nejen u Ondry, takže v tuto chvíli nejsem schopen říci, jestli budeme moci představit všechny posily v prvních zápasech nové sezony. Vyskytly se nějaké problémy, které musíme vyřešit,“ informoval Pelech, že definitivně příchody Slováků Alexandra Ivanova a Jozefa Hantáka mladšího i Poláků Michała Bałwase a Krzysztofa Łyżwy stvrzeny ještě nejsou.


I z toho důvodu je rád, že mužstvo začne nový ročník extraligy souboji s nováčky soutěže. V sobotu s Dvorem Králové (17 hod.) a příští středu s Přerovem (17.30 hodin).


„Ale i nováčci mohou pěkně kousat. Známe to ze zkušeností z minulých sezon. Nové celky v soutěži jsou vesměs tvořeny staršími zkušenějšími hráči, kteří už nejvyšší soutěž okusili a v kombinaci s mladými hráči jsou natěšení a nažhavení na start nové sezony,“ upozornil Pelech, že jednoduchá záležitost to rozhodně nebude. V případě Dvora Králové, který trénuje bývalý hráč Baníku Karel Hracha, už tím tuplem ne.


„Určitě. Karel u nás dlouhá léta hrával, zná hráče, zná prostředí. Jistě na nás svůj tým připraví velmi dobře. To však nemění nic na faktu, že chceme doma oba úvodní zápasy vyhrát a dobře odstartovat,“ podotkl Pelech.


Co se týče nových jmen, oba slovenští borci, reprezentanti své země, by měli být skutečnými posilami. „Saša Ivanov se na postu pivota očividně prosazuje. Do dvojice s Romanem Požárkem nám plně zapadá, je to zkušený hráč. Totéž se dá říci i o Jožkovi Hantákovi. Střelecké dispozice má, mohl by časem nahradit góly Viktora Hastíka, který od nás v létě odešel. To ale neznamená, že tomu tak skutečně bude. V Považské, kde se stal nejlepším střelcem soutěže, byla hra postavena na něm, totéž platilo o Hastíkovi, když hrával ve Frýdku-Místku. Oba dávali spoustu branek, ale u nás už jich Viktor tolik nedával. Je to logické, kvalita hráčů je u nás vyšší, o branky se dělí celý tým,“ zhodnotil stručně slovenské házenkáře Miroslav Pelech.


Oba polští reprezentanti – teprve devatenáctiletí Michał Bałwas a Krzysztof Łyżwa, se tento rok budou sžívat s novým prostředím a svou úlohou v týmu. „Jejich čas přijde. Za rok, za dva, mohou být tahouny týmu. Teď na nich ale nemůže ležet zodpovědnost za výsledky. Nechceme na ně, ale ani na další mladíky vytvářet extrémní tlak za výsledky,“ podotkl Pelech.


Pokud by se však všechny transfery, včetně toho nejdůležitějšího, a sice Ondry Zdráhaly, podařilo dovést zdárně do konce, znamenalo by to pro Baník velké posílení. A to je před novou sezonou příznivá zpráva.


„Teď jsem někde četl, kolik jednotlivé státy Evropské unie vydávají na oblast sportu. Zatímco u nás je to pětistovka na hlavu, třeba v Rumunsku se jedná o 3 tisíce a v Německu dokonce o 5 tisíc. Když to u nás jde takhle z kopce, musíme se logicky starat sami. Pro nás je v tuhle chvíli nejdůležitější, aby nám zachovalo přízeň OKD, město Karviná a další silní sponzoři. Pak se můžeme odpíchnout k nějakým výsledkům,“ objasňuje Pelech.


„Sportovní úspěch vám nikdo nezaručí, proto je to sport. My jsme měli loni zhruba od února vynikající sezonu. Mužstvo mělo neustále stoupající tendenci výkonů a vyvrcholilo to ziskem titulu. Jenže do toho promlouvají i další vlivy, třeba zranění. Pokud se nám vyhnou a současný kádr udržíme, můžeme být úspěšní. Ale po loňské sezoně, ve které jsme favoritem rozhodně nebyli, už si na nás dají soupeři větší pozor,“ upozorňuje manažer klubu jedenáctinásobných mistrů.


Vedení klubu každopádně udělalo radost všem fandům, kteří chtěli karvinský mančaft vidět po roční odmlce opět v evropských pohárech. „Jsme v Poháru EHF a naším cílem je projít přes lucemburské Dudelange. Každá pohárová zkušenost našim mladým hráčům prospěje. Vyřazení tímto týmem by pro nás bylo neúspěchem, ne-li propadákem,“ varuje Pelech.


Baník se s Dudelange v nedávné minulosti již na pohárové scéně potkal. V sezoně 1998/99 vyhrál doma 32:18 a bezproblémový postup jistili Karvinští i na půdě soupeře, kde vyhráli rovněž hladce 22:15. Od té doby se však házená změnila a podobné výsledky jako ten z Lucemburska se už moc nenosí.
V případě postupu by Baník v dalším kole narazil na rumunskou Resitu se srbskými, českými a rumunskými bývalými či současnými reprezentanty. Tento klub je aktuálním držitelem Challenge Cupu, který vyhrál dokonce třikrát. „Věříme, že tato utkání by pro nás a naše fanoušky byla již opravdovým svátkem,“ dodal Pelech.


Nový trenér Baníku OKD Jozef Hanták odehrál se svým novým mužstvem několik přípravných utkání. V kondičním bloku, kdy se nabírala hrubá síla, o výsledky zase tolik nešlo. V herní fázi přípravy však už Karvinští odehráli výtečně obsazený turnaj v polském Dzierzonowě pod názvem Memoriał Jerzego Klempela a nevedli si na něm špatně. Na šestý ročník mezinárodního turnaje přijelo dvanáct týmů z Polska, Ukrajiny, Běloruska, Německa a Česka. Zápasy Karvinou před startem nového ročníku prověřily, konkurence byla vysoká, takže konečné šesté místo je hodně slušné. V boji o pátou pozici podlehli Karvinští německému Ahlenu o gól a byla to teprve druhá porážka v turnaji.

Výsledky Baníku v přípravě
Povážská Bystrica (V) 29:31, Povážská Bystrica (V) 37:34, Kopřivnice (V) 48:33, Zubří (V) 38:39, Povážská Bystrica (V) 34:37, Obenburg (N) 27:26, Coburg (N) 28:33, Głogów (N) 24:19, Brovary (N) 22:16, Kwidzyn (N) 26:24, Južnyj (N) 21:24, Gdaňsk (N) 18:18, Ahlen (N) 23:24.
Vysvětlivky: V – zápas venku, N – neutrální půda. Karvinští doma nehráli ani jednou.

Soupiska týmu

Brankáři
Tomáš Mrkva (1989)
Jakub Lefan (1989)
Artur Adamík (1990)
Pivoti
Alexander Ivanov (1984)
Roman Požárek (1985)
Libor Hanisch (1991)
Spojky
Ondřej Šulc (1983)
Michal Mrózek (1984)
Vojtěch Petrovský (1986)
Radek Sliwka (1989)
Radek Kružík (1988)
Josef Hanták (1987)
Krzysztof Łyżwa(1990)
Křídla
Michał Bałwas (1990)
Tomáš Heinz (1977)
Marek Vančo (1989)
Martin Vala (1988)
Ján Faith (1984)
Tomáš Pavlíček (1986)
Radim Chudoba (1991)