Již devět let v Havířově působí Havířovská Bridžová Akademie (HABR). Její základna je při gymnáziu na ulici Studentská. Bridž se na této střední škole stal součástí života mnohých studentů a studentek a dnes již toto úsilí sbírá plody i na mezinárodní scéně.


Tyto prázdniny byly pro HABR obzvláště výživné. Na juniorské ME v rumunském Brašově, konaném letos v červenci, byly z České republiky vyslány rekordní tři výpravy do všech tří mládežnických kategorií (junioři, dorostenci a dívky) a ve všech byli také havířovští studenti.


Nejvýraznějšího úspěchu dosáhlo družstvo v kategorii Girls, které v konkurenci čtrnácti zemí obsadilo pěkné 7. místo, což patří mezi nejvýraznější úspěchy českého mládežnického týmového bridže vůbec. Hvězdami družstva byla havířovská dvojice Soňa Hájková (23 let) a Magdaléna Tichá (18). Děvčata tak navázala na úspěšnou sezónu, ve které se jim povedlo získat titul mistra republiky dokonce i mezi dospělými bridžisty, což je pro Havířov nevídaný úspěch.


Dále v šestičlenném reprezentačním týmu byly další dvě Havířovanky Markéta Dudková (21) a Kateřina Tichá (20). Také dva ze tří trenérů dívčí reprezentace byli z Havířova – Daniel Vachtarčík a Jaroslav Hájek. Ve výčtu havířovských reprezentantů v Rumunsku bychom neměli zapomenout ani na Lukáše Barneta (21) v juniorské a Kamila Žylku (20) v dorostenecké kategorii.


Magdaléna Tichá pak na základě svého úspěšného vystoupení byla pozvána dokonce na Mistrovství světa v bridži, které se konalo v turecké Ankaře. Letěla tam v srpnu společně s Františkem Králíkem, mladým bridžistou z Uherského Hradiště.

Oba se zúčastnili celkem čtyř soutěží, dvou týmových, kde hráli spolu s tureckou dvojicí, a české barvy hájili i ve dvou párových soutěžích. V jedné z nich senzačně vyhráli, a tak v Ankaře zněla česká hymna a Havířov má tudíž mistryni světa v bridži. Magdaléna Tichá si z Turecka přivezla zlatou medaili a nezapomenutelné zážitky.