Zakladatelem této soutěže byly v roce 2002 družební oddíly SK Slavia Orlová a UKS Pionier Jastrzebie-Zdroj. Dnes je to již postupová soutěž o osmi družstvech z Polska, Slovenska a pochopitelně České republiky. Nejvyšší je I. liga, na kterou navazuje II. liga, také o osmi účastnících. Pod ní jsou už svazové třetí ligy v Česku, Slovensku a Polsku.


Letos připadlo pořádání soutěže na šachový oddíl UKS Pionier Jastrzebie-Zdroj, který připravil turnaj za skvělých podmínek. Byl výborně organizován a první šachovnice byla dokonce přenášena přes webové stránky SK Slavia Orlová.


„Tyto ligy hrají čtyřčlenná družstva ve složení dva starší žáci, jeden mladší žák a jedno děvče. Hraje se systémem každý s každým a počítají se všechny uhrané body olympijským způsobem,“ přiblížil model soutěže předseda šachového oddílu z Orlové Jiří Novák.


V I. lize zvítězilo suverénním způsobem polské družstvo MKS Rybnik, které mělo v sestavě dva mistry Polska a z celkově 28 možných bodů uhrálo 24. O další místa se vedly urputné boje. Nakonec skončila druhá orlovská Slavia o půl bodu před Slovanem Havířov.


Všechna družstva obdržela poháry za umístění, nejlepší navíc medaile a věcné ceny. Poslední Žilina spadla do II. ligy. Nejlepší hráčem Slavie byl Lumír Mrázek, který uhrál 6 bodů ze sedmi možných a Hanka Kubošová s 5 body. Úspěšnými členy týmu byli ještě Petr Luczyk a Jiří Novák.


Také orlovské B družstvo odehrálo své zápasy, a to ve II. lize. Tým ve složení Petr Nytra, Vít Kostka, Jan Wojcik a Jana Kubošová patřil k nejmladším, ale soupeřů se nezalekl a obsadil skvělé třetí místo za vítěznou Žilinou a druhým Třincem. „Všem hráčům bych rád pogratuloval k výborné reprezentaci,“ dodal závěrem Jiří Novák.