Pokaždé, když dá gól, skanduje karvinský kotel: „Tomáš Heinz, Tomáš, Tomáš Heinz.“ Nejstarší muž sestavy házenkářského Baníku jim odpovídá zaťatou pěstí nebo jen zdviženou rukou na pozdrav.


Tomáš Heinz se za všechna ta léta, která strávil kromě dvouletého „vyhnanství“ ve Frýdku-Místku vyloženě jen v karvinském dresu, stal ikonou Baníku a fanoušci si jeho věrnosti k černozeleným barvám náležitě cení. Po středečním zápase s Jičínem nám populární „Tomek“ poskytl zajímavý rozhovor.


Začněme vyloučením, které se vám ve druhé části dnešního utkání přihodilo. Hale se to velmi nelíbilo, žádný faul totiž neviděla.
Já taky ne. Rozhodčí se spletli, mysleli si, že jsem někoho zatahal za dres. To se může stát, ale já každopádně nefauloval.


Brali jste dnešní utkání jako satisfakci za porážku v Hranicích? Co se tam vlastně stalo?
Pořádně nevím, k zápasu jsem nebyl vůbec nominován. Ale kluci hráli… no špatně. Nedařilo se v obraně ani v útoku a Hranicím vyšlo vše parádně. Dneska jsme proto chtěli divákům ukázat, že házenou pořád hrát umíme.


To se povedlo a zaznamenali jste povinnou výhru.
To také, ale hlavně jsme se chtěli pozitivně naladit na pohárové vystoupení v Rumunsku, abychom tam uhráli dobrý výsledek.


To znamená co?
Dobrý výsledek je samozřejmě vyhrát (smích), ale nakonec může být dobrým výsledkem i prohrát o gól nebo o dva. Záleží na průběhu utkání. Dívali jsme se už na video a bude to hodně těžké.


V Rumunsku vás čeká zkušený protivník, který v minulých sezonách při postupech Challenge Cupem prohrál i doma, aby vzápětí vyhrál venku a postoupil…
No právě. Bude to obtížné. Musíme obě utkání odehrát s maximálním nasazením a bojovností. Všichni hráči do toho musí jít naplno a předvést výkon na hranici svých možností. Od brankářů přes obranu až po zakončování akcí – vše musí klapat na jedničku.


Jako matador můžete mladším spoluhráčům poradit, jak k takovým zápasům přistoupit. Co jim poradíte?
Všichni víme, že to bude vypjatý zápas, ale hlavní je zbavit se nervozity. Mladí kluci nesmí být vyplašení. V hlavě musí k tomu utkání přistoupit, jako by šlo o běžný duel. Na hřišti pak odevzdat to, co jsem říkal před chvílí.


Na co přesně se budete muset v Resitě připravit?
Určitě na jejich ostré spojky. Ti hráči mají spoustu zkušeností, navíc velice dobře spolupracují s pivotem i mezi sebou navzájem. Střelbu mají rovnoměrně rozloženou na celý tým. Nesmíme jim na hřišti dát ani metr prostoru.


Na přehnaně tvrdou hru Jičína si v posledním kole stěžoval Frýdek-Místek. Jak tomu bylo dnes?
Nějakou přehnaně tvrdou hru jsem nepociťoval. Bylo to v mezích normálu. To spíš v Rumunsku nás čeká těžká řež. Ale když zahrajeme jako proti Jičínu a ještě přidáme něco navíc, můžeme uspět.


Hranice nebudou vyhrávat věčně a všeobecně se očekává, že do tří kol povedete extraligovou tabulku vy. Je to váš cíl?
Náš cíl je především vyhrávat, ale ono se nakonec stejně rozhoduje až v play off. I když je samozřejmě lepší startovat z co možná nejvýhodnější pozice. Stejně však musíte v té sérii vyhrát nějaký zápas venku, takže se cestě na hřiště soupeře nevyhnete. Kromě toho ne každý také zvládá roli favorita, jako třeba Zubří (úsměv).


Nyní k vám – většina fandů už ví, že vám byla pozměněna smlouva. Jedná se o reamaterizaci?
Dá se říci, že ano. Trénovat už chodím jen odpoledne a v pátek dopoledne, jinak normálně pracuji na částečný úvazek.


Co děláte?
Opravuji střechy.

To byl váš nápad?
To ne, před sezonou přišlo vedení klubu s tímto návrhem v rámci úsporných ekonomických opatření. Doba je zlá, tak jsem to vzal. Netýká se to jen mě.

Že byste se pak touto prací živil nastálo?
Uvidíme, jak se to všechno vyvrbí. Zatím mě to baví. Tedy jak házená, tak i práce.

Naznačuje tato skutečnost třeba to, že je tahle sezona pro vás poslední v Baníku?
To fakt nevím, a navíc je to předčasné. Vyloučit samozřejmě nelze nic, ale já se cítím dobře a zatím chci hrát. Do mého dalšího působení v Baníku promluví i jiné okolnosti a nebude záležet jen na mně, ale třeba i na trenérovi, na vedení klubu. Já to sám nerozhodnu.