Basketbal Sokola Karviná je vedle házené asi jediným kolektivním sportem ve městě, který týden co týden vyhrává drtivou většinu svých zápasů v různých věkových kategoriích.


V posledním kole uspěli nejen muži tohoto klubu, ale i ligoví mladí muži, junioři a kadeti (Deník informoval). Za svou pohlednou hru by si karvinští hráči určitě zasloužili větší diváckou podporu karvinských sportovních fanoušků.


TJ Frenštát p. R. – Sokol Karviná 51:67 (29:31)


V oblastním přeboru mužů dosáhli svěřenci trenéra Romana Hamruse cenného vítězství. Frenštát totiž nastoupil s bratry Černochovými z BCM Ostrava a to jsou dvoumetroví pivoti, získaní Frenštátem na hostování. Oba znamenali pro Karvinou velký problém s doskokem.


Sokol začal svižně a po dobrém úvodu a presu získal malý náskok 13:4. Po ospalé první čtvrtině zatlačil domácí totálním tlakem v obraně a ti se těžce prosazovali. „Nasadili jsme náš klasický presink a zónu, která činila domácím problémy. Náskok mohl být vyšší, kdybychom si lépe počínali na perimetru,“ podotkl Hamrus.


Druhou polovinu zápasu už Karviná ovládla a potvrdila, že po loňské zahřívací sezoně to s útokem na první trojici v tabulce myslí vážně. Výborný výkon podali Martin Šplíchal a zkušený Roman Vítek, trenér Hamrus dal příležitost i většině hráčů z U20, které v závěru zápasu už šetřil, neboť je čekaly tuhé boje v Brně a Chrudimi.


Karviná: Šplíchal 16 (4 trojky), Vítek 15, Odehnal 10, Šutovský 9, Micza 7, Hamrus 5, Oswald 3, Hřebík 2, Kristián, Bahník. Trenéři: Roman Hamrus a Roman Vítek.


SKB Brno Černovice – Sokol Karviná 71:91 (32:57)


Liga mladých mužů, tedy nejvyšší (a jediná) soutěž kategorie U20, měla na programu další dvoukolo. Karvinští obhájci titulu v něm cestovali na palubovky soupeřů. Prvním bylo Brno-Černovice.

Páteční ušetřené síly z oblastního přeboru mužů vrhli Karvinští hned na začátku do útoku a zasypali černovický koš salvou trojek, po kterých navíc precizně presovali. Z míry vyvedený soupeř se nestačil divit a prohrával 16:40.

„V první polovině byla naše střelba z pole včetně trojek 90%,“ upozornil na zajímavost trenér Hamrus. Takovou ojedinělou bilanci si Sokol nemohl udržet po celý zápas. Druhá půle už proto byla vyrovnanější, jenže to bylo způsobeno také tím, že sestava Sokola už výrazně rotovala.


Hosté střídali osobku se zónou a závěr poněkud vypustili. „Domácí nebyli špatní, ale měli z nás velký respekt, který jsme vycítili už při rozcvičce, kdy jedna naše smeč za druhou putovala do koše,“ vypozoroval brněnskou nervozitu na začátku utkání trenér Hamrus.


Triple double si v utkání připsal Oswald, výborní v útoku byli rovněž Odehnal a Micza. Velmi dobře se uvedl i junior Patrik Mosler (hrál tři čtvrtiny a pak jel rychle na domácí utkání U18 do Karviné).


Karviná: Odehnal 24 (4 trojky), Micza 22 (3 trojky), Oswald 15, Hamrus 7, Šutovský 7, Mosler 6, Kadlec 6, Bahník 2, Kristián 2, Mairinger.

Sokol Darren Chrudim – Sokol Karviná 68:82 (38:43)


Karvinská „dvacítka“ si veze z Chrudimi nesmírně cenné vítězství. Favorizovaní domácí měli obrovskou výškovou a hmotnostní převahu. Tak například křídlo Soudek (204 cm) a pivot Dosoudil (203 cm, 110 kg) už nastupují v I. lize mužů za Hradec Králové, k tomu domácím přibyli i dva extraligoví pardubičtí rozehrávači Dvořák s Večeřou, kteří o den dříve zametli se Snakesem Ostrava. Karvinští této přesile čelili obrovským nasazením a klasickým střídáním obran, tedy čtverce v rozestavení 2-2 s osobním krytím Soudka (dal pouze 12 bodů, zatímco Snakesu 31) a zónového presu, který jim vynesl v několika případech vyhození míče do autu domácími rozehrávači.


Výtečnou práci u krytí Soudka odvedl Micza, velice pomohly i hostující hráči Hlaváček (doskoky v obraně) a Svěchota (kreativita a rychlost v útoku), kteří za svými spoluhráči dojeli po svém sobotním utkání za krnovské muže.


Výborný kolektivní výkon Karviné korunovalo neuvěřitelných 36 obranných doskoků(!), další triple double Lubomíra Oswalda i střelecká úspěšnost Miczy s Odehnalem. „V obraně však bojovali všichni hráči nadoraz a zaslouží dík,“ mohl chválit své svěřence trenér Roman Hamrus, jehož tým se po čtyřech kolech usídlil na čele tabulky.


Karviná: Odehnal 26, Micza 20, Hlaváček 12, Oswald 10, Kadlec 4, Hamrus 3, Svěchota 3, Šutovský 2, Bahník 2, Kristián, Mairinger. Trenéři: Roman Hamrus a Petr Šupol.