Ten se již řadu let věnuje výchově mladých talentů a v pořádání turnajů pro ty úplně nejmenší patří k předním oddílům Moravskoslezského kraje. „Dokonce bych řekl, že v pořádání turnajů pro benjamínky jsme snad jedni z mála,“ podotkl předseda klubu Petr Rabas.


Na turnaj, který MSK Judo organizoval, se sjelo 120 dětí do třinácti let, aby bojovalo hned v několika kategoriích o cenné kovy. Těm nejmladším bylo dokonce pouhých pět let. „Ano, nábory provádíme už ve školkách. Není to samozřejmě judo v tom pravém slova smyslu, ale spíše gymnastika a pohyb, žádné pranice,“ připomněl Rabas ryze sportovně zameřenou aktivitu nejmenších dětí.


Do Karviné se sjely výpravy především krajských oddílů, ale nechyběli zástupci třeba Zlína či Kroměříže. Na Mikulášský turnaj, kde každé dítě obdrží bez ohledu na umístění sladký pamlsek, bývá účast klubů z Čech i zahraničních judistů daleko větší. „Tentokrát malí Poláci či Slováci chyběli, ale i tak jsme měli fofry,“ přiznal Rabas.


Díky dlouholeté organizaci podobných podniků však pořadatelé z MSK Judo zvládli vše na výbornou. „Nenastal žádný zádrhel, ani zranění,“ pochvaloval si Rabas.


Rodiče během turnaje vydatně povzbuzovali své ratolesti, které se na tatami snažily ze všech sil. Těch měli hodně i zástupci domácího klubu. Třeba Denisa Černá, která bude letos startovat i na Mistrovství České republiky žactva v Mohelnici, se ve svých třinácti letech statečně prala s chlapci a obsadila mezi nimi druhé místo.


Velmi dobře si vedli i další zástupci karvinského juda, například vítězný Jan Galuszka nebo celkově druhý Jaroslav Petričák. „Oba jsou velmi šikovní, pokud vytrvají ve svém úsilí, mohli by to někam dotáhnout,“ míní trenér a předseda klubu Rabas. Pochvalu zaslouží i všichni další karvinští judisté, kteří odvedli poctivé výkony.


Pořadatelé nakonec rozdali na dvě stovky medailí a těší se na nejbližší turnaj, kterým bude poslední říjnový den, tedy v sobotu 31. 10., republikové mistrovství benjamínků. Je to svým způsobem ocenění kvalitní práce karvinského klubu s mladými talenty. Pořadatelství nejvrcholnějšího podniku v této kategorii se nepřiděluje každým rokem.

„Snažíme se v klubu pracovat s dětmi tak, aby to mělo nějaký smysl. Volnočasovou aktivitou využijí děti svou energii a skvěle vyplní právě volný čas. Aspoň jim žádný nezbude na rošťárny,“ směje se Petr Rabas.

Malí judisté z MSK Judo jezdí během roku třeba na mezinárodní Velkou cenu Opole do Polska a v regionu objedou téměř každý turnaj, který se zde pořádá. „S příchodem nového školního roku začala nová sezona a my opět budeme usilovat na různých turnajích o přední umístění. Šikovné malé judisty v Karviné určitě máme,“ zakončil předseda klubu, který se věnuje především dětem a mládeži.

VÝSLEDKY

BANÍK KARVINÁ
Benjamínci
1. místo - Ondřej Štefánik - 29 kg
1. místo - Michal Gorgol - 34 kg
Mladší žáci
2. místo - Adrian Szkwara - 34 kg
2. místo - Radek Lušňák - 38 kg
3. místo - David Havlas - 34 kg
3. místo - Lukáš Kubánek - 38 kg
Starší žákyně
2. místo - Monika Kožíková - 57 kg

MSK JUDO KARVINÁ
1. místo Jan Galuszka
2. místo Denisa Černá
2. místo Filip Čech
2. místo Michal Balasz
2. místo Jaroslav Petričák
3. místo Nicolas Linkov
3. místo Tomáš Kán
3. místo Maroš Stopka
3. místo Matěj Zeman