Tělocvična Základní školy Prameny v Karviné hostila o předminulém víkendu letošní sezonní vrchol pro kategorie benjamínků v judu. Místní MSK Judo Karviná zde pořádal Mistrovství Moravskoslezského kraje, které v této kategorii vlastně supluje republikový šampionát.


Pořádající oddíl se turnaje zhostil na výbornou, tak jako má ve zvyku. Čtyři hodiny zápolily nejmenší děti do 10 let o tituly šampionů. Mnohé z nich byly spokojeny alespoň s tím, pokud vyhrály třeba jen jednou.


Na dvou karvinských tatami se sešla elita této žákovské kategorie z kraje. Mezi 85 účastníky ze sedmnácti oddílů nechyběli zástupci Ostravy, Frýdku-Místku, dvou karvinských oddílů, Orlové, Bohumína či Českého Těšína.


Domácím nadějím z MSK Judo Karviná se dařilo. Byla vidět hlavně dvojice Jaroslav Petričák - Michal Balász, která vybojovala tituly vicemistrů. Dalším závodníkům scházel krůček, aby se i oni dostali na stupně vítězů.Povedlo se to jen celkově třetímu Maroši Stopkovi.


V tomto klubu se projevuje kvalitní práce s karvinskou mládeží. Vedle předsedy klubu Petra Rabase se výchově nadějných chlapců a děvčat věnují také další trenéři - vedoucí celé skupiny Mirek Tamáš, Simona Svačinová, František Vlašic a Bronislav Szuscik.


„Talentů v klubu je hodně. Vždyť máme kolem šedesáti dětí. Pro ty nejmenší je důležité, aby je sport bavil, nesmí to být žádná otročina. Pokud na sobě pracují a někdo se jim soustavně věnuje, přináší to své ovoce,“ podotkl karvinský trenér Mirek Tamáš, sám aktivní závodník, jenž ale poslední půlrok vysadil. „Zranil jsem si koleno. Aspoň mi zbylo více času na děti,“ zasmál se během turnaje, na němž působil zároveň jako rozhodčí.


Rovněž druhý zástupce karvinského juda – Baník – nevyšel zkrátka. Zkušená trenérka Inka Indráková rozdávala svým svěřencům cenné rady a kdo se podle nich zařídil, bodoval. Evidentně jím byl nadějný karvinský závodník Filip Szkwara, jenž se v hmotnostní kategorii do 29 kilogramů ověnčil pomyslným vavřínem a získal titul přeborníka kraje.


„Naši trenéři Filipa velmi chválí, je to nadějný judista. Po technické stránce je už nyní na úrovni mnohem starších dětí,“ upozornil předseda Baníku Lukáš Prokop.


Ostatní judisté tohoto klubu, svěřenci trenérů Indrákové a Štefánika, se už na stupně vítězů neprobojovali, jelikož se na nich projevila únava ze soustředění na Hukvaldech, ze kterého přijeli v sobotu rovnou na krajský přebor.


Ovšem počty medailí nejsou pro vedení Baníku v této nejmladší věkové kategorii prioritní. „U těchto dětí se jedná pouze o přípravu na velké turnaje ve starších kategoriích. Máme zkušenost, že většina dětí, které suverénně vládnou mezi benjamínky, pak ve vyšších kategoriích tvrdě narazí,“ podotkl Prokop.


Tři bronzové medaile si odvezli do Orlové i závodníci tamního juda, kteří se minule na Velké ceně benjamínků, kterou rovněž pořádal MSK Judo, uvedli také velmi dobře. Tam totiž získali prvenství Mirek Sadový (nad 73 kg), Dominik Hokynář (do 22 kg), Robin Kupec (do 27 kg), Radim Linka (do 60 kg), druhé místo vybojovali Roman Bušta (do 25 kg) a Pavel Káňa (do 26 kg) a třetí skončil Karel Linka (do 57kg). „To pro nás byl vydařený mítink,“ usmíval se kouč orlovských dětí Radim Heczko z Karviné.


I tentokrát se ale jeho svěřencům dařilo a zacinkali medailí. Jmenovitě Pavel Káňa, Robin Kupec a Bronislav Iwanuszek. Čtvrtý orlovský judista Roman Bušta byl také blízko bronzu, avšak v boji o třetí místo nakonec prohrál.


Trenér Heczko mohl spokojeně hodnotit výsledky svých závodníků z posledních tří závodů. „Kromě Velké ceny benjamínků a tohoto mistrovství jsme nedávno soutěžili i na turnaji v Ostravě. Ve starších žácích zde skončil třetí Mirek Sadový a v dorostenkách obsadila páté místo Radka Skýbová, která po delší nemoci opět získává cenné zkušenosti,“ objasnil Radim Heczko.


Další významnou akcí, pořádanou MSK Judo Karviná, na kterou se těší malí judisté z celé Moravy i z menší části Čech, bude Mikulášský turnaj, který proběhne v tělocvičně ZŠ Prameny Karviná v sobotu 5. prosince. Každé dítě jako tradičně obdrží sladkou upomínku a celé akci bude jako již klasicky předcházet „nadílka“ zlobivých čertů, kteří dostanou od dětí pár ran do kožichu.

VÝSLEDKY

MSK JUDO KARVINÁ
2. místo Michal Balász (do 54 kg), Jaroslav Petričák(do 29 kg)
3. Maroš Stopka (do 50 kg)
4. místo Jan Galuszka (do 33 kg), Tomáš Kán (do 26 kg)

BANÍK KARVINÁ
1. místo Filip Szkwara (do 29 kg)

JUDO ORLOVÁ
3. místo: Pavel Káňa (do 26 kg), Robin Kupec (do 29 kg), Bronislav Iwanuszek (do 41 kg)
4. místo Roman Bušta (do 26 kg)