„Jeli jsme ke dvěma zápasům na hřiště soupeřů s cílem vyhrát jeden z nich. Větší význam jsme přikládali prvnímu utkání v Jičíně, který byl důležitější. Nakonec to pro nás dopadlo víc než dobře. V souvislosti s dalšími výsledky nám už umístění mezi první šestkou neunikne,“ pochvaloval si trenér orlovských basketbalistek Radek Wlach.


TJ Jičín – BC Orlová 66:87 (35:41)


První čtvrtina byla z orlovského pohledu nevýrazná. Hráčky měly v hlavách, že vítězství nutně potřebují, aby měly klid do dalších bojů. Přesto od začátku vedly, když si do koše chodila srdnatě především mladá Minarovičová, která se pomalu stává velkou oporou družstva.


Po delší době se v orlovském dresu potkaly obě sestry Kubalovy, tedy kromě Zuzky i Jana a obě se bodově podílely na výhře svého celku.


Ve druhé desetiminutovce už se k Minarovičové připojily i ostatní hráčky, Barnetová, Šimková a právě Z. Kubalová, takže v útoku se Orlové poměrně dařilo. „Horší to bylo s obranou, která nám moc nefungovala. Soupeř získal pod naším košem spoustu faulů,“ upozornil trenér Wlach.


Na druhé straně byl i dost rozdivočelý. Hromadně a v rychlém tempu střídal, evidentně chtěl devět orlovských basketbalistek utahat. „Vsadil na jednu kartu, takže jsme do třetí čtvrtky nasadili zónovou obranu 3-2, abychom ušetřili síly a hlavně zamezili jičínským vnikům do koše,“ popisoval Wlach.


Jeho taktika byla hodně účinná, Orlovanky na začátku třetí části zaznamenaly povedený úsek 12:0, čímž se definitivně od Jičína odpoutaly. „Soupeř šel psychicky hodně dolů. Do závěrečné čtvrtky šly holky s dvacetibodovým náskokem, který si v poklidu pohlídaly,“ hodnotil Wlach.


Čtvrtiny: 13:16, 22:25, 14:28, 17:18. Rozhodčí: Humhej, Ulrych, šestky: 32/19:16/12, trojky: 2:3, fauly: 21:26.


Orlová: Nadkanská 4, Šimková 17, Minarovičová 23, Z. Kubalová 12, Machalová 8, Barnetová 14, J. Kubalová 9, Altmanová, Milanová.


Pliska Pardubice B – BC Orlová 84:80 (41:36)


V Pardubicích chtěly Orlovanky překvapit. V kontextu dalších zápasů již věděly, že jim bude dokonce stačit prohrát o méně než 12 bodů. „Právě o tolik jsme nad Pardubicemi doma vyhráli,“ vysvětlil Wlach.

První půle byla vyrovnaná, domácí hráčky mírně vedly. Střelecky táhla Orlovou zkušená Šimková, ale podobně jako v Jičíně pokulhávala hostům obrana. „Proto jsme zase zkusili zahrát zónu 3-2. Zamezili jsme tím Pardubicím v klasických koších, takový nám daly jen jeden, jenže soupeři se mimořádně dařily trojky. Skoro všechny střely z těžkých pozic trefoval, dal nám sedm trojek,“ viděl nevšední zážitek orlovský trenér.


Pardubicím skutečně přálo štěstí, jejich hráčky zakončovaly i z krkolomných pozic a trefovaly přesně! Orlová se musela vrátit k osobní obraně a pro zbytek zápasu se už vyloženě koncentrovala na snížení bodového manka.


Do posledního dějství poslal trenér Wlach vzhledem k vyfaulování vysoké Barnetové nezvyklou pětici hráček. „Rozmístil jsem čtyři menší holky na perimetr a pod košem operovala jediná vysoká Machalová, která měla svůj den a doslova tam řádila. Byl to trochu risk, ale vyšel nám,“ pochvaloval si Wlach.


Pohyblivější menší hráčky si mezi sebou skvěle podávaly balon, výtečně se uvolňovaly, v čemž vynikala zejména Altmanová a bodový náskok Pardubic se začal povážlivě tenčit. Nakonec se Orlová dotáhla na potřebný rozdíl a prohrála jen o čtyři body. Po závěrečné siréně se tak divákům naskytl paradoxní obrázek – vítězné družstvo sklopilo hlavy a poražené Orlovanky slavily. Soupeře totiž odstavily z postupové hry.

Čtvrtiny: 21:16, 20:20, 25:16, 18:28. Rozhodčí: Rybka, Trhač, šestky: 30/16:32/22, trojky: 8:4, fauly: 27:20.


Orlová: Nadkanská 2, Šimková 18, Minarovičová 23, Z. Kubalová 12, Machalová 14, Barnetová 6, J. Kubalová, Altmanová 5, Milanová. Trenér: Radek Wlach.