Co stojí za odchodem zkušeného hráče z Karviné do předposledního celku norské ligy, na to nám šestadvacetiletý rozehrávač odpověděl v exkluzivním rozhovoru.


Nejprve se vraťme do Rakouska na evropský šampionát, kde Češi skončili osmí. Považujete toto umístění za úspěch?
Naším prvořadým cílem byl postup ze skupiny, který jsme splnili. Poté jsme odehráli myslím velmi solidní partie. Vlastně kromě výbuchu se Španělskem se nám ostatní zápasy vydařily. Při troše štěstí jsme mohli bojovat i o semifinále. Žádnou ostudu jsme neudělali.


Už během zápasů v Rakousku vás pozorovali norští skauti?
To ne, celá záležitost šla přes mého manažera. Norové mě znali z mého působení v Německu, informováni byli už dříve. Trenérem klubu je Geir Daniel Larsen, který měl z Německa podrobné informace od svých krajanů, kteří se mnou nebo proti mně kdy hráli. V Rakousku už mě klub z Bodø jen kontaktoval.


Jak dlouho jste se rozmýšlel?
Neměl jsem moc času. Nabídka mě velmi potěšila, protože jsem u Norů figuroval jako jednička na seznamu vyhlédnutých posil. Řekli mi, že mám jenom jeden den, pak by kontaktovali další hráče. Kývnul jsem. I kdyby mi tahle nabídka nevyšla, pátral bych po dalších. Z Karviné jsem chtěl pryč.

Stály za vaším odchodem neshody s trenérem Hantákem?
To je dobrá otázka. Musím říct, že spolupráce s trenérem Hantákem nebyla zrovna ideální, ale nerad bych propíral špinavé prádlo přes noviny. Řeknu jen tohle: tak významný a tradiční klub jako Karviná by si na post hlavního trenéra zasloužil skutečného odborníka.


Mnoho fanoušků se bude pozastavovat právě nad tím, že jdete do předposledního celku tabulky. Co vy na to?
Asi nás nečeká nic jiného než boj o záchranu, nicméně musím podotknout, že v Bodø je házená nesmírně populární. Na domácí zápasy chodí až tři tisíce diváků, v loňské sezoně skončil tým šestý. Vedení pochopitelně není spokojeno s letošní bilancí, takže do konce přestupního termínu, který v Norsku už vypršel, nakoupilo ještě další hráče. Například na spojku jednoho Švéda. Letošní postavení Bodø zkrátka neodpovídá tradici klubu ani kvalitám mužstva. Je to srovnatelné s postavením Karviné, akorát že v Baníku není chyba v hráčích.


V Norsku si jistě polepšíte i finančně…
Určitě. Situace v Baníku je bohužel taková, jaká je. S tím se nedá nic dělat. S vedením klubu jsem byl již předem domluven na tom, že pokud se vyskytne nějaká zajímavá nabídka, tak mi určitě žádné problémy dělat nebudou. Slovo dodrželi. Zázemí norských klubů je na úrovni těch německých.

Už jste se seznámil se spoluhráči? A jaké to je ve městě?
Příroda je tady krásná, jako všude v Norsku. Město také. Leží až za polárním kruhem. Jedinou nevýhodou je, že tady pořádně fučí, nacházíme se totiž blízko moře. Zrovna dnes (ve středu – pozn. aut.) se chystám na první zápas. Hrát ještě nebudu, ale pozdravím se s novými spoluhráči.

Na jak dlouho jste se Norům upsal?
Do konce sezony. Jak to bude dál, se uvidí po jejím skončení. Záležet bude na tom, jak tady budu spokojen, jak se nám bude dařit. Každopádně je to pro mě nová výzva. Severská házená se mi moc líbí. Hrál jsem už v Německu, teď to bude zase něco jiného. Těším se.