V Českém Těšíně již několik let existuje úspěšný oddíl Judo DDM Český Těšín, jenž se zaměřuje na sportovní aktivitu především mládeže. V současnosti vedou místní talentované děti trenéři Luboš Wiejacki, Czaba Balázs, Ondřej Pata, Martin a Petr Minarzovi a Tomáš Wiejacki.


O tom, že tomuto úpolovému sportu se ve městě nad Olší nebývale daří, svědčí bilance českotěšínských nadějí v minulém roce 2009. Judisté oddílu se zúčastnili 35 závodů v Česku a Polsku, přičemž si z nich přivezli celkem 166 medailí, z toho 39 zlatých, 65 stříbrných a 62 bronzových.


Mezi největší závody, kterých se Těšíňané pravidelně účastní, patří velký mezinárodní turnaj „Biała Zima“, který loni proběhl v polském městě Opole. Megapodniku judistických nadějí se zúčastnilo celkem devět států Evropy (Polsko, Slovensko, Rakousko, Bulharsko, Bělorusko, Estonsko, Švédsko, Německo a Česká republika).


„Dále jsme se zúčastnili tradičního seriálu pěti závodů Grand Prix s mezinárodní účastí v polských Pawlowicích – takzvané Międzynarodowe GP młodzików i dzieci – a také seriálu Grand Prix s mezinárodní účastí v polských Mysłowicích i obdobného turnaje v polském Sosnowci,“ potvrdil trenér Luboš Wiejacki, že klub má v oblibě výjezdy do Polska.


Kromě těchto závodů se judisté DDM Č. Těšín také účastní tradičních každoročních turnajů v severomoravské oblasti, jako jako jsou například Malá cena Třince, Euroregion Beskydy - Bail Sport Cup ve Frýdku-Místku, Slezský pohár v Opavě, Malá a Velká cena Bohumína, Velikonoční turnaj v Karviné, Malá a Velká cena Ostravy a mnoha dalších, které jsou většinou obsazeny i polskými a slovenskými závodníky.


Klub sám v květnu pořádá tradiční Májový turnaj, který proběhne i letos, konkrétně 15. května od 10 hodin v prostorách českotěšínské ZŠ Slovenská. Vstup bude zdarma.

V neposlední řadě zasahují judisté z Těšína do krajských přeborů mládeže, například Mistrovství Moravskoslezského kraje benjamínků a Mistrovství Moravskoslezského kraje mladších a starších žáků. „I tady jsme loni posbírali nejedno přední umístění,“ podotýká Wiejacki.


Prezentovat všechny výsledky jednotlivých závodů za rok 2009 by bylo zdlouhavé, proto zmiňme pouze ty nejúspěšnější s celkovým výčtem medailí. Mezi nejlepší benjamínky patří jistě Jakub Milo a Jan Mitrenga, každý se ziskem 15 medailí za minulou sezonu. Za nimi se umístili shodně s 11 medailemi Jakub Mec a Daniel Balázs. Výborným závodníkem je také Martin Kocmánek s 10 medailemi a dále Filip Loter a David Mec, kteří získali po devíti medailích.


V kategorii mladších žáků je nejaktivnější Adam Mitrenga, který vybojoval celkem sedm medailí. Skupinu mladších žaček nejčastěji reprezentuje Petra Koudelková, která má na svém kontě rovněž sedm cenných kovů.

Mezi staršími žáky nejúspěšněji reprezentuje klub i město Jan Gruszka, který loni dosáhl na 14 medailí. Dále je to i Tomáš Morcinek (13) a nováček Jiří Amsler s jedenácti medailemi. „Medailový přehled samozřejmě není zase tak prioritní, i když o mnohém vypovídá. Dbáme především na to, aby děti nějakým způsobem využily svůj volný čas a strávily jej v kamarádském kolektivu,“ konstatoval trenér Wiejacki.


Pokud mají děti z Českého Těšína a blízkého okolí zájem o výplň svého volného času, nebo si chtějí judo jen tak nezávazně vyzkoušet, mají šanci. Klub zve všechny na své pravidelné tréninky, které se konají v úterý a čtvrtek od 16 do 18 hodin pro začátečníky, nebo v pondělí a středu od 16 do 19 hodin pro pokročilé.

„Judo je sport, který přináší radost nejen těm, kteří ho provozují, ale i divákům, kteří zápasy sledují. Je to olympijský sport, který provozuje mnoho miliónů lidí na celém světě,“ zakončil Luboš Wiejacki.