Letos se v Brně uskutečnilo již šesté softtenisové mistrovství Evropy. Mezi hráči z České republiky, Nizozemska, Maďarska, Polska a Slovenska se nejvíce dařilo havířovskému Romanu Fojtíkovi. Ten si na své konto připsal hned dva tituly, když vyhrál dvouhru mužů a následně uspěl společně s oddílovým kolegou Lukášem Trefilem i v deblu.


Fojtík se nejdříve představil s Trefilem ve čtyřhře jako nasazený pár číslo 4. Oba začali turnaj výhrou nad nenasazeným českým párem. Ve druhém kole si poradili s nejlepšími Poláky a v semifinále přehráli i obhájce titulu z Nizozemska. Ve finále je čekal nejvýše nasazený maďarský pár Sefczik – Szabó, se kterým ještě nikdy v historii nevyhráli. Tentokrát se podařilo havířovským borcům přepsat historii a po čtyřech letech opět získali titul mistrů Evropy.


Poté přišly na řadu dvouhry žen. Z českých hráček byla konkurenceschopná nejlepším nizozemským hráčkám pouze další softtenistka Slovanu Havířov Tereza Klimšová, která dokázala vybojovat bronz.


V kategorii mužů bylo favoritů na titul mnohem více. Spravit chuť ze čtyřhry si chtěli hlavně hráči z Polska, kteří se netajili útokem na titul. Všem ale překazil plány Roman Fojtík, který ukázal, že je skvěle připraven nejen fyzicky, ale hlavně psychicky, což nejvíce chybělo ostatním hráčům.


Fojtík po snadném vítězství v prvních kolech nad maďarským a polským hráčem zvládl s vypětím všech sil těžké čtvrtfinále s druhým nasazeným Čechem Filipem Nowakem z Českého Těšína. V semifinále přišla na řadu repríza předloňského finále. Fojtíkovi vzdoroval nejlepší hráč Nizozemců - Nicky de Gestem. Fojtík však měl celý zápas pevně v rukou a nikoho nenechal na pochybách, že titul letos zůstane doma. Svůj cíl nakonec splnil, ale finále bylo mnohem těžší, než si myslel.


„Podle papírových předpokladů mělo být finále s dalším Nizozemcem Rijnem jen formalistou. Jenže holandský hráč, který překvapivě vyřadil dva velké favority, začal skvěle a vypadalo to nejdříve na mou porážku. Naštěstí se projevila moje větší psychická odolnost a pak mi také hodně pomohli diváci, díky kterým se mi podařilo zápas otočit,“ popsal duel o zlato sám Fojtík.

Ani v ženském deblu nevyšli Češi zkrátka a zase u toho byli zástupci Havířova. Konkrétně Tereza Klimšová, která společně s Katkou Beránkovou získala stříbrnou medaili. Další český pár získal bronz.

VÝSLEDKY
Dvouhra muži:
1. Roman Fojtík (CZE), 2. V. Rijn (NED) 3. Nicky de Gest (NED)
Dvouhra ženy: 1. M. Yong (NED), 2. P. Rijn (NED), 3. Tereza Klimšová (CZE)
Čtyřhra muži: 1. R. Fojtík, Lukáš Trefil (CZE), 2. M. Sefczik, S. Szabó (HUN), 3. Filip Nowak, Petr Vlk (CZE)
Čtyřhra ženy: 1. M. Yong, P. Rijn (NED), 2. Tereza Klimšová, Katka Beránková (CZE), 3. Lea Szwedová, Hana Zálejská (CZE)
Mix: 1. M. Yong, Nicky de Gest (NED), 2. P. Rijn, V. Rijn (NED), 3. Lea Szwedová, Petr Vlk (CZE)