Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petra Šmídová má cit na vítr

Havířov /FOTOGALERIE/– Studentka čtvrtého ročníku Soukromého gymnázia Havířov byla nedávno oceněná Českým svazem jachtingu mezi juniorkami třetím místem v anketě Jachtař roku 2009.

15.3.2010
SDÍLEJ:

Petra Šmídová při tréninku.Foto: Archiv

Havířovská závodnice Petra Šmídová (na snímku) nemá se svou slavnou jmenovkyní, jachtařkou Lenkou Šmídovou kromě příjmení nic společného. Snad kromě velkého talentu. V rozhovoru pro Soukromé gymnázium Havířov si tuto nadějnou jachtařku krátce představíme.

Jaké máte koníčky?
Abych byla v kondici, dělám různé sporty. Lyžování, běžkování, jízda na kole, turistika či plavání. Také ráda čtu, a to sci-fi, detektivky a o starověku.

Jak jste se dostala k jachtingu?
Jachting začala dělat maminka s tatínkem. Začali jezdit na lodi třídy 420 a pak na Fireballu. Mě se sestrou vedli k jachtingu už od mých sedmi let. Nejdřív jsem chtěla dělat jezdectví, protože mám ráda koně, ale skončilo to nakonec u jachtingu.

Co se vám na jachtingu nejvíce líbí?
Je to životní filozofie, jachtingem žijete celý rok. Celý rok se podřizuje závodění. O prázdninách jezdím každý týden na závody. Ty velké se konají doma i v zahraničí, takže na ně často jezdíme s rodinou. Spojíme si to vždy s výlety po okolí. Když jsme byli na závodech ve Francii, udělali jsme si výlet do Paříže. Takto jsme navštívili města jako je Milano či Valencia. V osmi letech jsem začala dělat jachting závodně. Měla jsem malou plachetnici třídy Optimist. Ve dvanácti jsem se dostala do Sportovního centra mládeže, kde jsem dodnes. Ve čtrnácti jsem přešla do vyšší třídy Evropa, která byla disciplínou olympijskou. Zkoušky do centra musíme dělat každoročně. Skládají se ze zkoušek fyzických, z pravidel a teorie jachtingu.

Proč se dělají fyzické testy?
I když to tak asi nevypadá, jde o jeden z nejnáročnějších sportů. Jachtař musí být ve vynikající kondici, aby zvládl být šest hodin i více na vodě. V zimě třeba v silném větru a neustálém mokru. Nesmí být psychicky labilní, aby zvládl tyto tvrdé podmínky. Nejde tedy o žádné sezení a opalování se na lodi, jak si většina lidí myslí.

Proč je jachting životní filozofií?
Když vyjedete na vodu, máte zodpovědnost za sebe i za ostatní. Musíte vydržet, přestože je venku deset pod nulou a voda má pět. Toto společné utrpení vás sblíží s ostatními závodníky. Jachting mě naučil zodpovědnosti, samostatnosti, vytrvalosti a velmi si vážím přírody, protože jachting je přírodní sport, závislý na vodě a větru.

Co je to vlastně jachting?
Jsou dva druhy jachtingu, a to námořní a okruhový. Okruhový se jezdí kolem bójí a nebere se v úvahu čas, ale to, jak v jakém pořadí do cíle dojedete. Tento dělám já. Jde o technický sport. Technika a taktika jsou velmi důležité. Bez techniky možná na vodu ani nevyjedete a podstatou taktiky je zase jet podle povětrnostních podmínek, mít cit na vítr a taky přechytračit soupeře.

Jak se vám daří skloubit jachting se školou?
Letos jachting trochu omezím kvůli maturitě, protože prioritou je pro mě škola. Když mám soustředění, tak týden nejsem ve škole, ale vždy se snažím vše dohnat, častokrát mám absenci větší, ale se známkami problém nemám.

Máte u sebe i olympijskou loď Lenky Šmídové, která skončila v Aténách druhá, že ano?
To je taková perlička. Lenka Šmídová měla na olympiádách dvě státní lodě, které jsou nyní přidělovány nejlepším junorům. Počátkem roku 2009 jsem jednu z těch olympijských lodí dostala a v roce 2010 znovu. Když mi ji rodiče dovezli, bylo to moc hezké. Loď měla na sobě nápis Athens 2004 a olympijské kruhy. Mám sice starší loď, která už má něco za sebou, ale tato olympijská je překrásná, Lenka ji pojmenovala po své mamce Flying Bobina. Hodně ale záleží na tom, jak se o loď staráte. Nejdřív se staral taťka, ale teď už jsem se osamostatnila a zvládám i laminování.

Jaké máte plány do budoucna?
Samozřejmě co nejlépe odmaturovat a dostat se na vysokou školu. Vrcholem sezony bude v letošním roce mistrovství juniorů v Dánsku, tam bych chtěla uspět. Nechtěla bych chybět ani na velkém závodě v německém Kielu, který je součástí festivalu Kieler Woche. Je to velká událost, kterou žije celé město. Když závodím, tak jsou na moři velké historické koráby, megajachty a parníky. Tam je jachting velmi populární, stejně jako ve všech přímořských zemích.

Nejste proti závodníkům z přímořských zemí v nevýhodě?
Je těžké se s nimi srovnávat. Na závody jezdí závodníci z jachtařských gymnázií, kde mají jachting jako vyučovací předmět. Jezdí na školních plachetnicích. U nás je jachting stále ještě spíš exotický sport. Tam naopak naprosto běžný, jako třeba u nás fotbal. Jsou zvyklí na velké vlny, kdežto my ne. Kde by se u nás taky vzaly. Ve Španělsku jsem občas dostávala i mořskou nemoc, točila se mi hlava a bylo mi špatně. Sladkovodní jachting je mi bližší. Ono to stálé sprchování mořskou vodou při závodění není moc příjemné. Řítíte se mezi vlnami a nic nevidíte. A medúzy, to je kapitola sama pro sebe. Dost jsem si s nimi při některých závodech užila. Najednou bylo moře světlé, myslela jsem si, že je tam mělčina a ony to zatím byly medúzy, hejna medúz. Představa, že bych se v ten moment převrátila, mi nebyla moc příjemná.

Není jachting sportem jen pro horních deset tisíc?
Nemyslím si to. Nepatříme zrovna k nejbohatším. Je to spíš tak, že než bychom utráceli za oblečení nebo vybavení bytu tisíce měsíčně, dáme přednost výletu s kamarády do přírody a závodům. To je pro mě skutečné bohatství, užívat si a poznávat. Naši hodně investují do našich zálib. Nemyslím jen peníze, ale spousty času a energie. Máme úžasné rodiče.

Autor: Redakce

15.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Richard Balcar dosáhl na životní úspěch.

Richard Balcar dosáhl životního úspěchu

Ilustrační foto.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Nebezpečný recidivista vyhrožoval zabitím dítěte. Podle policie pouhý přestupek

Havířovská veřejnost ztrácí iluze o pravém poslání policie, která zřejmě čeká, až nebezpečný 13x soudně trestaný a nevypočitatelný feťák Filip K. skutečně někoho na ulici zabije. 

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

Přípravu stavby průmyslové zóny Nad Barborou brzdí soudní spor

Karviná – Rok od nástupu nového vedení kraje se příprava stavby průmyslové zóny Nad Barborou nijak neposunula. Hejtman Ivo Vondrák na toto téma Deníku řekl, že se již naplánovanou smlouvu o přípravě zóny nepodařilo realizovat, protože nebyl splněn předpoklad, že pozemky pro zónu budou sceleny.

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

V Česku pátý den po sobě padaly teplotní rekordy. Nová maxima dnes hlásí 25 ze 144 stanic měřících 30 a více let, většinou v Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde bylo i přes 22 stupňů Celsia. Nový rekord si ale připsala i Labská bouda v Krkonoších. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení