„Je to pro nás famózní úspěch. Byl vykoupen dalším zraněním našeho hráče, ale nestěžujeme si. Obhájit titul v jakékoliv soutěži je nesmírně obtížné. Jsme za to rádi. Upřímně říkám, že loňská liga měla o hodně vyšší úroveň, přesto je letošní titul velkým počinem našeho klubu,“ rozplýval se po senzačním výsledku mladých košíkářů předseda Sokola Roman Hamrus, jenž se podílel na samotném úspěchu i trenérsky, a to se svým kolegou Petrem Šupolem.


Sokol Karviná – Meteor Praha 76:68 (29:38)


Předposlední domácí utkání bylo velmi dramatické a těžké, neboť soupeř z Prahy hrál výborně a Karvinští se v prvním poločase předháněli v ukvapených střelách a trojkách za každou cenu, které často míjely obroučku.


Soupeř potvrzoval příslušnost k elitní trojici v tabulce, hrál vyspělý basket, počínal si takticky i důrazně. „Sami jsme mu nabíjeli nepřesnými pokusy. Pod košem jsme si nedovedli poradit s pražskými pivoty, kteří měřili přes dva metry. Na doskoku pro nás byli velkou překážkou,“ přiblížil trenér Šupol.


Domácím se vůbec nedařily trojky (bilance za poločas 17/2), navíc pokaždé s klaksonem čtvrtiny sami trojku obdrželi. V šatnách si Karvinští řekli, že takhle to dál nepůjde a změnili myšlení i přístup.


Totálním nasazením v obraně zabrzdily útoky Meteoru a na place se začalo pohybovat úplně jiné družstvo. V útoku rozehrály skvělou partii tradiční opory týmu – Oswald a T. Hamrus. Po třetí čtvrtce už Sokol bodové manko smazal docela – 46:46.


Poprvé do vedení se domácí dostali až sedm minut před koncem, a to po jediné trojce Odehnala v utkání (49:48), poté následovala trojková přestřelka a stav 59:59.


Domácí dřeli jako nikdy, nechtěli si zkazit svou skvostnou bilanci v soutěži, ve které ještě neprohráli. V poslední minutě vedli 68:64, pak si oba soupeři vybrali oddechové časy, po nichž jako tradičně přišly na řadu šestky po přerušovaných faulech.


Velká nervozita na obou stranách laviček se dala krájet, jen v posledních padesáti sekundách se házelo devět trestných hodů. I přes poloviční úspěšnostslavili Karvinští. V poslední vteřině navíc získali míč a Lubomír Oswald jej mrštil neuvěřitelně přes celé hřiště o desku do síťky, čímž zaznamenal finální trojku.


Pak už zalila palubovku obrovská radost karvinských basketbalistů, kteří se bezprostředně těšili ze zisku mistrovského titulu.


Opojné pocity celkového triumfu v soutěži byly vyváženy zraněním Tomáše Kristiána, který má zlomenou ruku a vyfasuje na čtyři týdny sádru. Je to již čtvrtý vyřazený hráč Sokola před zápasy play off v kategorii mužů.


Karviná: Oswald 21 (4 trojky), Hamrus 16 (4 trojky), Odehnal 11, Šutovský 9, Kristián 7, Kadlec 4, Hlaváček 3, Micza 3, Sodomka 2, Svěchota, Mairinger.


Sokol Karviná – Sokol Žižkov 74:40 (41:22)


Žižkov dorazil do Karviné pouze v šesti lidech. Po předchozí porážce v Ostravě ztratil šance na umístění v první trojici, a tak nekladl odpor. „Nechali jsme většinu klíčových hráčů odpočívat, zbytek si zahrál dosytosti. Kluci z lavičky podali velmi slušný výkon,“ chválil trenér Šupol náhradníky.


Domácím se tentokrát dařily trojky. Dali jich patnáct, soupeř jednu. Pražané hráli celý zápas zataženou zónu a do žádných agresivních obran se nepouštěli. Sokol praktikoval celoplošný mečap a zonpress 2-2-1, což bylo velmi účinné, jak napovídá i celkové skóre. Soupeř v šesti lidech nemohl konkurovat.


Karviná: Oswald 20 (5 trojek), Micza 10, Hamrus 9 (3 trojky), Odehnal 9 (3 trojky), Svěchota 8, Sodomka 8, Hlaváček 6, Kadlec 4, Mairinger, Šutovský. Trenéři: Roman Hamrus a Petr Šupol.


Závěrečné kolo v Ostravě s místními Snakes odehraje karvinský tým bez hráčů ročníku 1990, tedy pouze s těmi, kteří mohou hrát v kategorii U20 i v příští sezoně. Nicméně unikátní bilanci dvaceti výher z dvaceti zápasů by si nechtěli v posledním kole, a ještě k tomu v derby, nechat pokazit, proto se dá očekávat znovu velké nasazení ze strany karvinských mladíků.