Naději na udržení v extralize bude živit pouze vítěz této série, kdežto poražený automaticky spadne do I. ligy. Tento fakt se o víkendu podepsal na hře obou celků, když nervozita byla patrná na všech hráčích. V prvním zápase získali Znojemští již čtyřgólový náskok, který sice Torpedo dokázalo zlikvidovat, ale v euforii nakonec dostalo rozhodující gól. Ve druhém duelu naopak soustředěný tlak havířovských hráčů přinesl své ovoce, takže šance jsou za stavu 1:1 na zápasy zcela vyrovnané.

Torpedo Havířov – FbC Znojmo 5:7 (1:1, 0:3, 4:3)

V první třetině měli domácí více ze hry, ale do vedení šli po rychlém protiútoku hosté. V závěru se prosadil efektním způsobem Pavel Kožušník, který obešel brankáře a zpoza branky zasunul míček do prázdné klece – 1:1.

Stejný hráč trefil na úvod druhé části po parádní kombinaci tyč a hosté šli po protiútoku opět do vedení. Katastrofu přinesl pro domácí závěr druhé třetiny. Znojmo nejdříve vstřelilo třetí gól, pak přečkalo oslabení a vzápětí zvýšilo na hrozivých 1:4. Poté ještě stačili trefit břevno, takže Havířovští šli do kabin s pokleslými hlavami.

Když ve 44. minutě zvýšil Houbal na 1:5, zdálo se být rozhodnuto. Jenže Torpedo se nevzdalo a začalo náskok smazávat. Po přečkané přesilovce Znojma se prosadil Kohút a o minutu později snížil Šmída na 3:5.

Tyto branky odstartovaly velký tlak domácích, při kterém to vypadalo, jako by Torpedo hrálo přesilovku. Trenéři Znojma si raději vzali oddechový čas. Chtěli své svěřence uklidnit, ale jejich záměr vzal brzy za své, když 12 sekund po time outu snížil Vydra na rozdíl jedné branky – 4:5.

Aby toho nebylo málo, Mirek Kožušník po dalších devatenácti sekundách vyrovnal. Euforie domácích nebrala konce, ale vystřízlivění bylo kruté, když za dalších 13 sekund zastavila střelu Virgla z poloviny hřiště až domácí sít – 5:6.

Havířovští se opět vrhli do útoku a po faulu Krpouna hráli navíc přesilovku umocněnou power play. Torpedo promarnilo při obléhání branky dvě obrovské šance a po brejku inkasovali do prázdné klece sedmý gól, který dal výsledku definitivní podobu.

„Dnešní utkání rozhodla druhá třetina, kterou jsme absolutně odflákli. I když jsme ve třetí třetině Znojmo přehrávali, utkání se nám již otočit nepodařilo,“ řekl po utkání zklamaný havířovský kouč Jan Gazdoš.

Branky a nahrávky: 19. P. Kožušník (M. Kožušník), 48. Kohút (Beneš), 49. Šmída (M. Kožušník), 57. Vydra (Kubala), 58. M. Kožušník – 12. Palát (Virgl), 22. Salava (Bauer), 36. Palát (Petříček), 39. Salava (Bárta), 44. Houbal (Kucharič), 58. Virgl, 60. Bárta (Vrána). Rozhodčí: Janeček a Sekanina, vyloučení: 2:3, bez využití, oslabení: 0:1, diváci: 168, stav série: 0:1.

Torpedo Havířov – FbC Znojmo 7:3 (6:2, 1:0, 0:1)

To, co chtěl trenér Havířova přenést do druhého zápasu, tedy odhodlanost a tlak, si jeho svěřenci vzali k srdci a na hřiště vletěli jako uragán. Hned první akci zakončil gólem po dvaadvaceti sekundách hry Pavel Kožušník. Torpedo mělo herně navrch a střelec úvodního gólu přidal i druhý a pak nahrál na třetí, takže v 15. minutě už vedli domácí o tři branky.

Znojmo působilo bezradně a do hry se dostalo až po využité přesilovce. Pak přidalo i druhý gól, ale tím pouze nastartovalo další ofenzivní smršť Havířova, která vyústila v další tři branky. Vedení 6:2 a rozložení sil dávalo tušit, že tentokrát Torpedo musí uspět.

Ve druhé části začalo tempo upadat, takže se do hry dostali i hosté. Když domácí zvýšili tlak i svůj náskok, mohl se zápas v poklidu dohrát, protože Znojmo na zvrat nemělo.

„Do dnešního utkání jsme vstoupili mnohem lépe než včera, což bylo na předvedené hře vidět. Kluci předvedli dobrý a bojovný výkon. Vyhráli jsme zaslouženě. Takhle musíme hrát i ve Znojmě,“ mohl být tentokrát spokojený trenér Gajdoš.

Branky a nahrávky: 1. P. Kožušník (Varta), 9. P. Kožušník (Beneš), 15. Smeták (P. Kožušník), 18. Šmída (M. Kožušník), 19. M. Kožušník (Šmída), 20. Kubala (Varta), 28. Smeták (Beneš) – 17. Kucharič (Houbal), 17. Bárta (Sláma), 44. Čihal (Bárta). Rozhodčí: Nováček a Vašíček, vyloučení: 3:2, využití: 1:2, diváci: 201, stav série: 1:1.

Havířov: Schumeister – Varta, Jurčík, Plášek, Beneš, P. Kožušník, M. Kožušník, Šmída, Kičerka, Kowal, Večeřa, Kohút, Bezděčík, Kubala, Bajgar, Vydra, Smeták. Trenér: Jan Gajdoš.