Reprezentant Tomáš Maslaňák byl zrovna na soustředění národního týmu, takže vyhlášení nemohl být přítomen, nicméně mladší Ondra Cvikl si na parket úspěšných pro upomínkovou cenu došel.

Jak moc si ceníš tohoto ocenění pro sportovce roku 2009?
Vážím si jej. Už proto, že úspěšný rok to pro mě určitě byl. Úspěchem bylo, že jsem se mohl zúčastnit juniorského mistrovství Evropy, protože bylo dost obtížné se tam vůbec dostat. Na samotném mistrovství jsem pak sice nezajel optimum, které bych si představoval, ale nevadí, aspoň jsem nabral potřebné zkušenosti. Ty se budou v dalších letech hodit.

Co se tam stalo?
Forma trochu odešla, škoda. Mám teď aspoň velkou motivaci letos vše napravit. Loni to pro mě byla první akce podobného formátu. Z pohledu mistrovství světa i Evropy bych teď rád zajel mnohem lepší výsledky.

Povede se to?
No, budu tomu samozřejmě věřit. Nejprve musím projít zrádnou kvalifikací, kterou snad zvládnu, a pak mě čeká světový šampionát juniorů. Ten proběhne v červnu ve Francii a hned v srpnu se v německém Lipsku koná šampionát evropský. Na obou bych rád uspěl.

Na čem teď s trenérem Neugebauerem nejvíce pracujete?
Přes zimu to byla hlavně suchá příprava, čili posilovna, běhání. Teď, když už se trochu oteplilo, jsme vyrazili na vodu. Nedávno jsem prodělal třítýdenní soustředění v Řecku s juniorskou reprezentací. Vlastně každý týden už teď jezdíme někam na divokou vodu, abych nevyšel ze cviku.

Údajně máš novou loď?
Ano, zrovna v Řecku jsem si ji poprvé vyzkoušel. Docela jsem si na ni už zvyknul.

Jak dlouho závodníkovi trvá, než si na novou loď přivykne?
To je silně individuální. Někteří nespokojenci vymění třeba tři lodě za rok, já jsem s tou novou zatím spokojen. Sedla mi.

Často se připravuješ se svým kolegou Tomášem Maslaňákem. Jsou pro tebe jeho výsledky příkladem?
Jeho perfektní výsledky mě pochopitelně motivují. V tréninku se za ním často tahám, Máslo mi navíc hodně pomáhá. Odjel toho na mezinárodních akcích mnohem víc než já, je stabilně v repre, takže si jeho rady beru k srdci. Rád bych jej v budoucnu napodobil.

Co bude potřeba udělat pro to, aby ses v reprezentaci udržel?
Musím hlavně dobře zajet nominační závody. Ty první máme už za měsíc. Nominační závody se skládají z pěti akcí a každému závodníkovi se z nich do hodnocení započítávají tři nejlepší dosažené výsledky. Takže když se vám dva nepovedou, ještě není nic ztraceno. První tři v konečném pořadí se pak dostanou do reprezentace. Budu se tedy muset hodně snažit, protože v Česku je poměrně značná konkurence už v juniorské kategorii. Ale věřím si.