V Krásném Poli, kde TOM Paprsek připravil 1. kolo krajského poháru v turistickém závodě, se sešlo přes 200 závodníků ve čtrnácti kategoriích, čímž byl překonán absolutní rekord v účasti na krajských závodech. Přispělo k tomu jistě i hezké jarní počasí a přátelská atmosféra, která tyto akce pravidelně provází.


„Pro ty, kteří si pořád pletou turistické závody s turistickými pochody, bych tyto závody rád ve stručnosti představil. Jedná se o běžecký terénní závod v délce 2-4 kilometry pro žactvo a 4-6 kilometrů pro dorost a dospělé závodníky. Běhá se po vyznačené trati, která je doplněna neznačenými azimutovými úseky, kde se závodník pohybuje podle udaných stupňů a metrů. Na trati je řada dalších technických a teoretických kontrol (plížení, hod míčkem na cíl, znalost uzlů, mapových a turistických značek, dřevin, odhad vzdálenosti aj. – pozn. red.), na kterých se za nesprávné provedení přičítají k běžeckému času trestné minuty,“ objasnil předseda KČT z Orlové Jiří Vilhelm, že turistické závody mají s idylkou výletu po nedělním obědě pramálo společného.


Závodní sezona začíná závody v rámci kraje, kdy se konají poháry a mistrovství, pak pokračuje celostátními podniky, jako jsou Český pohár a Mistrovství ČR a vrcholí mezinárodním mistrovstvím, kterého se účastní ti nejúspěšnější čeští závodníci, tvořící státní reprezentaci.


Speciální sportovní příprava probíhá v samotných oddílech, a to na základě individuálně stanovených výkonnostních cílů. V Česku je několik větších středisek, která disponují nejen sportovním zázemím, ale i odborným vedením talentovaných sportovců. Nejvíce těchto středisek je v Moravskoslezském kraji – Bílovec, Frýdlant n. O., Frýdek-Místek, Palkovice, Bohumín, Ostrava. Nejúspěšnějšími závodníky, především v kategorii žactva, disponuje již delší dobu klub z Orlové, jak dokazují i výsledky 1. kola krajského poháru v ostravském Krásném Poli.


VÝSLEDKY
Žákyně 11-12 let:
1. Magdaléna Gencová, 5. Petra Wawrziczková
Žáci 11-12 let: 3. Tomáš Dombrovský, 4. Robin Pavlík
Žákyně 13-14 let: 1. Jana Zázvorková, 6. Kateřina Ferdiánová
Žáci 13-14 let: 1. Ondřej Genco, 2. Lukáš Vaněk
Družstva (boduje pět nejúspěšnějších závodníků): 1. Bílovec, 2. Orlová, 3. Palkovice

Orlovské družstvo dorostu a dospělých bylo v Kr. Poli neúplné a za zmínku stojí pouze druhé místo Táni Fidlerové v kategorii dospělých a čtvrtá pozice Karla Podlesného v kategorii mladších dorostenců. „Našemu žákovskému družstvu bohužel chybí kategorie do deseti let, což jsou nejmladší závodníci. Díky tomu jsme přišli o průběžné vedení v soutěži. Je to škoda, že tuto věkovou kategorii nemáme v Orlové obsazenou. Turistické závody jsou ideální především pro děvčata a chlapce těchto věků, kteří se chtějí věnovat zdravému sportu,“ dodal závěrem Jiří Vilhelm.