V pravé poledne dnes vyrazí od dětmarovické elektrárny ženský cyklistický peloton na trať do Štramberka. Letošní 24. ročník mezinárodního závodu, který je jako obvykle zařazen do série Světového poháru, nedoznal oproti loňsku výrazných změn. Trať je prakticky stejná, pouze o čtyři kilometry kratší. Měří celkově 411,6 km.

„Letošní závod je takovým předělem mezi končící kariérou starších zkušenějších závodnic a nástupem dravého mládí. Ale to je přirozený vývoj v každém sportu. Diváci budou aspoň moci obdivovat nastupující generaci ženské silniční cyklistiky,“ poznamenal ředitel Gracie Miroslav Koláček.

Proto tentokrát nepřijedou tradiční závodnice jako Judith Arndt, Nicole Brändli, Amber Neben či loňská vítězka Trixi Worrack. „Na soupisce jedné z německých stájí však chvíli figurovala několikanásobná vítězka Hanka Kupfernagel, ale jako náhradnice,“ upozornil na perličku Miroslav Koláček.

I tak je kvalita orlovského mezinárodního podniku jako vždy zaručena. Závodu se totiž smí zúčastnit pouze cyklistky kategorie elite. Závodit se bude dle pravidel UCI a divákům se představí i předloňská vítězka a cyklistická všeumělka Marianne Vos z Nizozemska či dokonce olympijská vítězka z Pekingu Britka Nicole Cooke, která má doma olympijské zlato ze silničního závodu s hromadným startem. V této disciplíně je mnohonásobnou mistryní Velké Británie.

Mladá Nizozemka Marianne Vos bude poutat nejvíce pozornosti, protože kraluje nejen ve své nejsilnější disciplíně cyklokrosu, ale dokáže sbírat mistrovské vavříny i na silnici a dokonce na dráze! Je to velký talent světové cyklistiky.

Z profitýmů stojí za zmínku německá stáj Koga Miyata se svou jedničkou Birgit Söllnerovou či nizozemský Nederland Bloeit navazující na bývalý DSB Bank, za který závodí právě Marianne Vos. Vidět nejspíš bude i německý národní celek, v jehož dresu pojedou Franziska Merten či Janine Bubner.

Na startu i Češky

České barvy budou zastoupeny ve dvou týmech. Ten s názvem MIX ASC Dukla Praha bude mít ve svých řadách jednu z českých profesionálek závodících ve francouzském Vienne Futuroscope – Gabrielu Slámovou. Druhým týmem bude Experiment 23, který sdružuje mladé cyklistky převážně do 23 let a na staru by neměla chybět ani Orlovanka Eva Kratochvílová!

Z dalších českých jezdkyň v jiných týmech bude přítomna dlouholetá účastnice Gracie a výborná etapová cyklistka Martina Růžičková, která pojede za italský profi tým SC Michela Fanini Record Rox.

Dres ruského Fenixu zase oblékne bronzová z pekingské olympiády Alexandra Burčenkova, nyní již také zkušená, ale pořád ještě mladá ruská závodnice.

„Já myslím, že se máme na co těšit. Přijedou opět zástupkyně Velké Británie, které u nás po dvou letech pauzy startovaly už loni, tradičně německé týmy, nizozemské, jeden italský, ruský, ukrajinský a máme potvrzenu i účast amerických cyklistek v čele s Shelley Evansovou či Jessicou Prinnerovou,“ upozornil Koláček. Silné budou i Polky, které by chtěly zabodovat především na domácím území v třetí a čtvrté etapě. Jako každoročně bude třetí etapou časovka jednotlivkyň.

Závodnice si znovu připomenou známé trasy etap, na kterých je v divácky atraktivních místech doprovázejí hloučky fanoušků. Jako obvykle bude tou nejsledovanější druhá královská etapa po kopcovitém terénu Moravskoslezských Beskyd a Vsetínských vrchů. „Tady čekají závodnice čtyři vrchařské prémie první kategorie a jedna rychlostní,“ podotkl Koláček.

Tři vrchařské etapy druhé kategorie a dvě rychlostní budou k mání již dnes během úvodní etapy. Ta povede tradičně z Dětmarovic přes Orlovou, přes obce kolem Těrlické přehrady a zavede cyklistky přes Frýdlant a Hukvaldy do Kopřivnice a nakonec do štramberského cíle. „Jediný rozdíl oproti loňsku je v tom, že od Hukvaldů pojedou cyklistky opačným směrem, než byly léta zvyklé, tedy přes Mniší a kolem areálu Tatry Kopřivnice, neboť před Kopřivnicí se v současné době staví nový rondel,“ vysvětlil ředitel závodu.

Rozpis etap závodu
I. etapa 30. 4. (12.00): Dětmarovice, silnice 105,5 km
II. etapa 1. 5. (12.00): Lichnov, silnice 125,8 km
III. etapa 2. 5. (9.00): Kuznia Raciborska (Pol.), časovka jednotlivkyň 18,0 km
IV. etapa 2. 5. (17.00): Czechowice-Dziedzice (Pol.), silnice 62,1 km
V. etapa 3. 5. (11.00): Orlová, silnice 100,2 km