Gumárny Zubří – Baník OKD Karviná 23:24 (12:12)

Trenér Zubří Jiří Kekrt si po čtvrtečním duelu v Karviné postěžoval na studené sprchy v šatnách hostí, ale v neděli ve třetím utkání finálové série to pro něj a pro jeho svěřence musela být studená sprcha přímo na palubovce.

Karvinští přijeli na Valašsko s obrovskou touhou otočit vývoj série. Skóre bylo zprvu jako na houpačce a vlastně se přelévalo ze strany na stranu celý první poločas, v němž Karviná nastřelila pět tyček. Tvrdé osobní souboje na brankovišti, které k finále patří, narůstaly geometrickou řadou.


„Byl to boj. Obrany pracovaly naplno, my byli o trochu lepší a zachytal nám brankář,“ hodnotil duel karvinský křídelník Tomáš Heinz, kterého trenér Baníku Jozef Hanták posílal společně s Romanem Farářem na důležité okamžiky zápasu, například do oslabení. „Starší zkušenější hráči by v těchle kritických momentech měli mužstvo podržet. Těší mě, že takhle mohu důvěru trenéra splatit,“ podotkl sám Heinz.


Kdo splatil Hantákovu důvěru nejvíce, byl brankář Jakub Lefan. Na začátku druhé půle vystřídal po čtyřech gólech brankáře Mrkvu a hned se blýskl čtyřmi parádními zákroky (z toho jednou lapenou sedmičkou), díky nimž Baník srovnal na 16:16.


„Tento krok jsem udělal už v pohárovém semifinále, ve kterém Lefan Zubří vychytal. Ještě před zahájením finálové série jsme si proto s našimi gólmany říkali, že v průběhu finále to zopakujeme. Lefanova chvíle přišla teď,“ mohl si blahopřát ke geniálnímu tahu trenér Hanták.


Skromně ale podotkl, že mu to také nemuselo vyjít. „Tohle je riziko povolání. Kdyby mi to nevyšlo, tak mě lidi v Karviné zakopou pod zem,“ zůstal Hanták nad věcí.


Jeho svěřenci se tak sice na Zubří dotáhli, ale pak jim na moment zvlhnul střelecký prach. Přesně dle předpokladů totiž celý zápas kralovaly nekompromisní pevné obrany, v nichž se bránilo na hranici obětavosti a nasazení. „To samé čekám od středečního zápasu, bude to boj. Navíc si nemyslím, že by Zubří u nás mělo zápas odchodit jako v posledním utkání semifinále Dukla. Zubří se ještě bude rvát o titul,“ předpovídá Hanták, který v nervydrásající nedělní koncovce vhodným způsobem načasoval time out v době, kdy Karviná byla u míče. Svůj poslední útok pak baníkovci zvládli, autorem vítězného gólu byl Ondřej Šulc.

„Dnešní výhry si ceníme, ale ještě není nic rozhodnuto. Zubří doma nezvládlo tlak, který na něj vytvořil svým výkonem Kuba Lefan, ale teď budeme v podobné roli my. Věřím, že máme psychicky odolnější tým, který nezklame. Daří se nám v něm vytvořit tu správnou chemii mezi hráči, realizačním týmem, mezi zkušenými a mladšími, i mezi lídry týmu a těmi, kteří nemají takovou minutáž. To je naše hlavní devíza,“ domnívá se závěrem Jozef Hanták.


Sled: 3:2, 3:4, 6:5, 8:9, 11:11, 14:12, 16:16, 17:18, 20:18, 21:21, 23:22. Rozhodčí: Kohout, Novák, sedmičky: 5/2:5/2, vyloučení: 5:9, diváci: 1400, stav série: 1:2.
Nejvíce branek Zubří: Stržínek 6, Číp a Krupa po 4, Mika a J. Hrstka po 3/1.
Karviná: Mrkva, Lefan – Heinz 4/1, Farář, Hanták 7, Mrózek, Faith 3, Šulc 4, Vančo 2, Pavlíček, Kružík 1, Lyžwa 1/1, Petrovský 2, Ivanov. Trenér: Jozef Hanták.