Sokol Karviná – BK Opava C 83:73 (40:34)

Karvinští zažívají v přeboru mimořádně povedenou sezonu. Po té loňské nováčkovské se chtěli letos pohybovat v popředí tabulky, ale situace vykrystalizovala tak, že se jim celou sezonu dařilo a přetahovali se právě s céčkem extraligové Opavy o průběžné vedení. Ve vyřazovací části potvrdili formu postupem ze čtvrtfinále i semifinále a nyní proti největšímu soupeři válčí o historický postup do třetí nejvyšší soutěže v republice.


Karvinská sestava nastoupila v relativně nejsilnějším možném složení, pouze bez dlouhodobých marodů Wisly a Kristiána. Opavané dorazili v plné síle, tedy i se třemi prvoligovými pendly a zvláště pivot Dihel byl skvělý. Diváci měli možnost vidět i rychlého rozehrávače Ihringa a hrající legendu Otu Kuklu, který strávil v Mattoni národní basketbalové lize řadu let.


Přijel i slovenský reprezentant Kopf, ovšem ten se ve druhém poločase zranil. Za Opavu nastoupili ještě Vícha z Brna, obr Gajdošík a na rozehrávce také junior Kupčík, který již několikrát nastoupil v Mattoni NBL a jako jediný hráč Opavy hrál všechny baráže za poslední tři roky, které domácí kdy s Opavou odehráli v kategorii juniorů. Na karvinské straně byl podobným hráčem Petr Sodomka. Družstvo Opavy koučovala výrazná osobnost opavského basketu a také trenér I. ligy mužů Kamil Ihring.


O mimořádné důležitosti a atraktivitě tohoto střetnutí svědčí i zájem karvinských osobností. Na utkání se přišel podívat náměstek primátora pro oblast školství a sportu Petr Juras, předseda školské komise města Martin Bandor, ředitel ZŠ U Studny Petr Stempěn - jeden z bývalých zakladatelů basketbalu v Karviné v 70. letech minulého století, a další členové sportovní komise města a mnoho bývalých hráčů, trenérů a funkcionářů Sokola Karviná i z blízkého okolí. Ti všichni se zapojili do hlasitého povzbuzování karvinského kolektivu, který podal vynikající výkon.

„Však také divákům děkujeme za ohromnou podporu. Ani nevím, jestli bychom bez nich přežili dva kritické momenty, kdy museli pro pět osobních chyb odejít ze hřiště dva naši nejvyšší hráči Hřebík a Bezděk, oba již ve třetí čtvrtině,“ informoval trenér mužstva Roman Hamrus.


Jak Hřebík, tak Bezděk do té doby odevzdali mimořádné výkony, kdy sváděli s pivoty soupeře tvrdé osobní souboje. Díky tomu a také díky kolektivnímu nasazení vedli domácí v první čtvrtině 20:13. Pak se dopustili několika faulů, plynoucích z tvrdé obrany a soupeř toho využil v 18. minutě k vyrovnání na 29:29.


„Držely nás skvělé vniky a střely Miczy, i rozvaha a šestky Lukendy. Ale i všichni ostatní hráči přes určitou nervozitu v útoku a při střelbě podali vynikající výkon v obraně,“ konstatoval Hamrus, který do hry poslal všech dvanáct hráčů. Pět sekund před koncem poločasu dal Lukenda trojku a Sokol vedl 40:34.


Ve 27. minutě se vyfaulovali již zmiňovaní Bezděk s Hřebíkem a stav byl 49:50. Karvinští okamžitě zahájili zónové bránění a přechod z mečapu na zonpres do zatažené obrany. Před poslední čtvrtkou už zase vedli 59:50.

„Obrana dnes pracovala výtečně. Opava dala jen pět trojek, lze tedy říci, že hráči hostující střelce z dálky vcelku pokryli. Skvělý byl opět Oswald, který byl snad všude, komplexní výkon podal Vítek,“ chválil Hamrus tahouny mužstva.


V poslední čtvrtce vsadili domácí na menší hráče a hru pouze s jedním pivotem. Několikrát aktivním presinkem donutili Opavu ke ztrátě míče. Závěr byl zcela infarktový, Karvinští nasázeli do koše několik trojek z hodně těžkých pozic, ale také střelec Dihel odpovídal stejnou mincí.

Dvě minuty před koncem předvedl skvělé sólo Odehnal a jeho dvě neskutečné trojky znamenaly vedení 80:72. V posledních sekundách si mužstva vzala hned tři time outy, neboť i skóre hraje ve finále roli. Poslední opavskou střelu sokoli doskočili a výhra 83:73 jim dává slušnou naději na úspěch. „V té poslední čtvrtce se projevila naše větší vyrovnanost a také síla kolektivu, neboť i přes obrovskou výškovou převahu soupeře jsme se nepoložili a několikrát naši rozehrávači i křídla doslova vyrvali míč z ruky Otovi Kuklovi, který směřoval nezadržitelně do našeho koše,“ ocenil bojovnost svých svěřenců Hamrus.


Mančaft poté poděkoval výborným divákům za atmosféru finálového duelu a ujistil, že do Opavy vypravuje autokar svých příznivců, aby i v Opavě měl to pravé domácí prostředí.

Karviná: Oswald 22, Vítek 15, Lukenda 9, Odehnal 9, Micza 9, Hřebík 5, Bezděk 4, Skopal 4, Hamrus 3, Šutovský 3, Kadlec, Sodomka. Trenéři: Roman Hamrus, Roman Vítek a Petr Šupol.