Mladí orlovští badmintonisté, svěřenci trenéra Jana Toboly, potvrdili v domácím prostředí příslušnost k užší špičce v republice, přinejmenším v mládežnické kategorii.

O víkendu v hale orlovského gymnázia proběhl finálový turnaj smíšených badmintonových družstev v kategorii žactva do 15 let. Nejlepší formu a připravenost prokázali mladí orlovští závodníci, kteří tak beze zbytku využili výhody domácího prostředí.

„Přiznám se, že jsme to vůbec nečekali. Před mistrovstvím bychom byli spokojeni s jakýmkoliv umístěním na bedně,“ radoval se ze zlatých medailí svých svěřenců úspěšný orlovský trenér Jan Tobola.

Svou pouť za celkovým prvenstvím zahájili Orlovští porážkou ve skupině s týmem Mostu. Pak Most prohrál s Benátkami a v posledním duelu tak museli domácí vyhrát nad Benátkami, aby si zajistili postup do semifinále. Svou úlohu zvládli, deklasovali soupeře 7:0 a skončili ve skupině první.

V semifinále narazili na druhý tým protější skupiny, kterým byl favorizovaný Český Krumlov. Ten ale také porazili, a to 4:3. Ve finále je čekal favorit celého mistrovství – Astra Praha. I tu ale zdolali mladí Orlované nejtěsnějším možným poměrem 4:3, když dokonce otáčeli nepříznivý stav 1:3.

Po strastiplné cestě tak dokráčeli ke zlatým medailím, když pokaždé v klíčovém boji uspěli. Znamená to tedy, že je družstvo Orlové silné psychicky? „No, hlavně já musím být při těch výsledcích silný psychicky,“ vtipkoval dobře naladěný trenér orlovských nadějí Jan Tobola, kterému jeho svěřenci těsnými výsledky připravovali během turnaje infarktové chvilky.

Družstvo složené ze tří chlapců a tří dívek tvořili Matěj Klupa, Jan Mihalkanin, Martin Gajdošík, Irena Mališová, Pavla Drapáčová a Marta Jančatová, která také jako jediná z týmu není přímo Orlovankou. V družstvu hostovala z Klimkovic. „Tým pracoval velmi spolehlivě. Nerad bych někoho vyzdvihával, byl to typický kolektivní výkon. V každm zápase dokázal bodovat někdo jiný,“ hodnotil družstvo Jan Tobola.

Ten je rád, že Orlová konečně dosáhla po delší době v soutěži družstev na nejcennější kov. „Individuálních medailí je spousta, ale týmových jen dvě. Před pár lety získali zlato také naši žáci, ale od té doby uplynula už delší doba. Letos jsem nemyslel, že bychom mohli celkově vyhrát a raději jsme ani nechtěli nic zakřiknout. Při minulém finále družstev dorostu jsme už totiž měli nachystané trička i oslavy a skončili jsme druzí. Tohle je příjemnější varianta – nechystat a slavit,“ usmíval se Tobola.

Za vítěznou Orlovou a druhou Prahou se družstva seřadila takto: třetí skončil Český Krumlov, čtvrtý Most, páté Benátky a šestý Český Těšín.

Výsledky Orlové: Most 3:4 (skupina), Benátky n. J. 7:0 (skupina), Český Krumlov 4:3 (semifinále), Astra Praha 4:3 (finále).

Ziskem prvenství tak pro badmintonovou Orlovou skončila velmi úspěšná sezona, ve které TJ Orlová získala tři zlaté a tři stříbrné medaile v jednotlivcích a k tomu zlato v soutěži žákovských družstev, což svědčí o výtečné práci s dětmi a vůbec mladými hráči v klubu.