Orlovští basebalisté hrají v letošním ročníku na špici obou soutěží, do kterých se přihlásili. V rámci své domovské oblastní soutěže severní Moravy vedou pořadí, ale protože se do této soutěže přihlásily letos jen tři týmy, rozhodli se Orlovští podat přihlášku i k sousedům na Moravu jižní.


„Kluci by odehráli strašně málo zápasů a výkonnostně bychom stagnovali. Pro rozvoj našeho basebalu, ale i zkvalitnění úrovně v rámci oblasti je pro všechny strany přínosné, abychom hráli i druhou soutěž. Navíc jižní Morava je z pohledu klubů daleko početněji obsazena, zahrajeme si tedy dosytosti,“ objasnil manažer orlovských Šneků Pavel Novotný.


Basebalová sezona (záměrně píšeme basebal s jedním L, aby tento sport, podobně jako fotbal či basketbal dokonale zdomácněl v českých luzích a hájích – pozn. red.) začíná zhruba koncem dubna, základní část se hraje do konce června nebo začátku července. Přes letní měsíce jsou na programu různé turnaje, hráči mají chvilku odech. Play off, vrchol sezony, se hraje vždy až na podzim.


„Letošní sezonu máme rozjetou celkem slušně. V jihomoravské oblasti se držíme v popředí tabulky, v severomoravském přeboru bychom rádi triumfovali a posílili naše šance na baráž o Českomoravskou ligu. To je po extralize druhá nejvyšší soutěž v republice,“ informoval manažer klubu Pavel Novotný, který má v Orlové na starost i celou mládež.


Například žáci, svěřenci trenéra Romana Hubince, se ve své soutěži, kterou je rovněž severomoravský přebor, utkávají s dalšími pěti celky – Arrows Ostrava, Katalpa Ostrava, Šumperkem, Frýdkem-Místkem a olomouckými Skokany. Orlovská družstva hrají své domácí zápasy na novém hřišti v Orlové-Porubě (Na Fojtství), takže fandové tohoto amerického sportu, který se však v dnešní době hraje už téměř všude, mají možnost navštívit domácí zápasy orlovských hráčů.


„Dostavba našeho hřiště, o kterou se finančním darem postarala Nadace OKD, by měla proběhnout v nejbližších dnech a my jsme moc rádi za tuto pomoc,“ poděkoval Novotný organizaci těžebního gigantu z OKD.


Orlovští hráči v posledních kolech opětovně bodovali, i když asi ne tak, jak by si sami představovali. Po vysoké porážce od brněnských Hrochů, což byla pro soupeře první výhra v soutěži, si spravili chuť další výhrou nad STB Ostrava, svým největším rivalem v severomoravském přeboru a následně se již soustředili na důležité boje s béčkem brněnské Techniky, se kterou budou zápolit zřejmě o druhé postupové místo do play off jihomoravského přeboru.


Orlovští hráči začali sezonu třemi výhrami v řadě na půdě soupeřů. Vyhráli v Kyjově 24:11, v Bučovicích 13:1 i u céčka brněnských Hrochů 13:6. Poté následovalo vyřazení z Českého poháru od prvoligové Třebíče 3:5, ovšem po statečném boji.


S dalšími dvěma brněnskými soupeři jihomoravské oblasti přišly dvě porážky. Draci Brno B porazili Šneky opět po tuhém boji 4:1, Technika Brno B, v sestavě se čtyřmi juniorskými reprezentanty ČR, vyhrála už bezpečněji 7:1.


„Bylo to pro nás ponaučení, avšak ve druhém utkání s Technikou jsme se už zvedli a dokázali vyhrát. Kluci předvedli perfektní výkon,“ chválil hráče Pavel Novotný po odvetě 7:3 s Technikou B.


Orlovou pak trochu zabrzdila porážka od Hrochů Brno C 4:13, kdy domácím zkolabovali nadhazovači, ale předchozí výhra nad Bučovicemi v poměru 9:0 je drží stále ve hře o druhé místo. Orlovou ještě čekají zápasy s Draky Brno B a Kyjovem, ve kterých se rozhodne, zdali udrží druhou příčku za suverénními Draky.


Co se týče severomoravského přeboru, tam je výčet zápasů orlovských Šneků kvůli účasti pouhých tří týmů v této soutěži nepoměrně chudší. „Odehráli jsme zatím dva zápasy s Ostravou, oba jsme vyhráli, oba se hrály u nás, protože v Ostravě se rekonstruuje hřiště,“ sdělil nám po výhrách 17:7 a 8:5 Pavel Novotný. V soutěži hraje kromě Orlové a Ostravy ještě Klasik Frýdek-Místek.


A kteří hráči vlastně letos reprezentují celý region v basebalu alias pálkované? Jsou to: Jaroslav Adzima, Milan Bill, Tomáš Czaický, Vojtěch Gregovský, Daniel Jakubec, Jan Kajan, Vojtěch Kajan, Jakub Kozák, Michal Kozák, Břetislav Křístek, Michal Křístek, Lukáš Krzyžoszczak, Petr Slanina, Radek Šikulaj, Šimon Vlček a Tomáš Žurovec. Trenérem týmu je Lukáš Krzyžoszczak, předsedou klubu, který vzniknul teprve v roce 1995 vystoupením ze sportovního kroužku při Domu dětí a mládeže v Orlové, je Petr Šikulaj.


Poslední výsledky týmu: Snails Orlová – Hroši Brno C 4:13, Snails Orlová – STB Ostrava 8:5, Technika Brno B – Snails Orlová 7:1, Technika Brno B – Snails Orlová 3:7.

Tabulky:
Severomoravský přebor mužů:
1. Orlová 2 2 0 100%
2. Ostrava 4 2 2 50%
3. Frýdek-Místek 2 0 2 0%
Jihomoravský přebor mužů:
1. D. Brno B 7 7 0 100%
2. Orlová 8 5 3 62,5%
3. T. Brno B 8 5 3 62,5%
4. Kyjov 7 2 5 28,5%
5. Bučovice6 1 5 16,6%
6. H. Brno C 6 1 5 16,6%