Během pár hodin se upekl přestup jednoho z největších talentů české extraligy do zahraničí. „Bylo to opravdu rychlé. Ahlen přišel s nabídkou, která byla velmi zajímavá, dohodli jsme se během chvilky. Minulý čtvrtek mě oslovili a v neděli už jsem se byl v Hammu podívat,“ říká reprezentant Tomáš Mrkva, který v brzké době zcela jistě převezme roli jedničky v seniorském áčku národního celku.


Jednadvacetiletý reprezentant a dvojnásobný nejlepší házenkář Zubr extraligy přestupuje do týmu, který letos vyhrál druhou nejvyšší soutěž. Hamm leží poblíž Dortmundu. Houfně obývaná vestfálská oblast Německa patří k nejbohatším v zemi. „Představitelé klubu mě ujistili, že zázemí bude na vysoké úrovni. Osobně jsem se o tom při návštěvě Hammu přesvědčil, udělalo to na mě dojem. Je to opravdu jiný svět než doma. I město samotné se mi líbilo. Na nové angažmá se již moc těším,“ podotkl Mrkva.


Suma, za kterou jej německý klub vykoupil, má prý zůstat tajná. „Nemohu vám přestup sdělit, neboť je interní záležitostí klubu. Nebylo by to fér. Tomáš je však na dlouhou dobu jedním z mála hráčů, kteří mohou do bundesligy přestoupit okamžitě, ačkoliv mají stále platnou smlouvu. U nás by mu vypršela za rok. Většinou kluby v krizi šetří a čekají, až hráčům smlouva vyprší. Tohle ale rozhodně nebyl ten případ,“ informoval manažer karvinského klubu Martin Kostelník.


Karvinští pochopitelně nemohli říct na zajímavou cifru ne, zvláště, když i při svém mládí Mrkva odvedl Baníku věrné služby. Čtyři mistrovské tituly jsou toho důkazem. „V Česku by už neměl Tomáš moc možností k výkonnostnímu růstu. Dá se říci, že tady dosáhl maxima a je čas, aby se zdokonaloval v cizině. A když má možnost chytat v nejlepší soutěži světa, není co řešit,“ podotkl Kostelník.

„Mým přáním bylo vždy hrát nejlepší evropskou házenkářskou soutěž. Německo je logickou volbou,“ řekl pro Deník Tomáš Mrkva, přezdívaný Ludva. „Podepsal jsem smlouvu na tři roky. Je dobré, že v tomto týmu nejsem jediným Čechem. Bude se mnou hrát i reprezentant Jiří Hynek, tak to budu mít v začátcích ulehčené,“ poznamenal Mrkva, který si chce i formou e-learningu dodělat vysokou školu. „I tohle pro mne bude nová životní zkušenost. Mám za sebou dva roky na výšce, další dva čekají. Snad to zvládnu,“ přeje si.


Kouč Hammu s ním o jeho nové roli v týmu ještě nemluvil. „Bavili jsme se spolu spíš o takových běžných věcech ze života. Byla to spíš úvodní seznamovačka. Během letní přípravy jej budu moci přesvědčit, že si místo v kádru zasloužím,“ konstatoval „Ludva“. Podle všeho tedy s němčinou problém mít nebude. „Jazyk jsem se dlouho učil na škole, teď ho budu vstřebávat každý den. I to je skvělé,“ raduje se pilný student.


Pro něj osobně to bude svým způsobem skok do neznáma. Doma už dosáhl všeho, čeho mohl. Je mistrem republiky, získal Český pohár, ocenění pro nejlepšího extraligového házenkáře roku. „Těším se na konfrontaci s nejlepšími hráči světa. I pro reprezentaci je dobré, aby její členové hráli nejlepší soutěže. Aspoň to pro mne nebude takový rozdíl, jako kdybych měl do národního týmu nastupovat z české soutěže,“ míní závěrem Tomáš Mrkva, další odchovanec karvinské házené v německé bundeslize.