Předminulý víkend se v německém Markkleebergu konalo Mistrovství Evropy ve vodním slalomu, na němž česká výprava slavila čtyři cenné kovy ze závodů tříčlenných hlídek.

V Německu sice pršelo, to ale českým nadějím neznemožnilo podat vynikající výkony. Tři medaile získaly juniorské týmy a tu poslední přidala hlídka deblířů do třiadvaceti let. Obrovským úspěchem je zisk titulu evropských šampionů pro trio kajakářů Ondřej Cvikl, Jaroslav Strnad a Jiří Prskavec.


„V Německu nám na závody pršelo, ale naštěstí při závodech hlídek nefoukal nějaký extrémní vítr. Dešťová voda nám nevadí, stejně jsme zmáčení vodou zezdola, takže trocha kapek nás neovlivní. V tomto směru je daleko horší vítr,“ vysvětluje Ondra Cvikl.


Češi prošli bez zaváhání nejprve kvalifikací, do níž nastoupilo čtrnáct týmů a polovina se jich dostala do finálového kola. „První kolo jsme jeli na jistotu, abychom se vyvarovali větší chyby. Chtělo to prostě zajet bez padesátibodové penalizace a pak byla velká šance na postup. To se nám povedlo, s jedním dotekem jsme skončili druzí,“ pochvaloval si Cvikl.


Druhou jízdu, tu finálovou, už zajela česká hlídka čistě a s přehledem vyhrála. „V Německu byla dost těžká voda, takže kdo zajel čistě, měl velkou šanci na medaili,“ dodal karvinský kajakář. Ten jezdí ve trojici s Prskavcem a Strnadem jako třetí v pořadí.


Celá disciplína je poměrně atraktivní pro diváky, kteří sledují, jak se s divokou vodou perou naráz tři lodě, jedoucí za sebou. „Občas se stane, že jedna narazí do druhé, jako se to přihodilo našim třiadvacítkám, které startovaly na turnaji společně s námi. Naštěstí my jsme se karambolu vyhnuli,“ oddechl si mladý reprezentant.


Jeho kolega Jiří Prskavec se navíc v individuálním závodě stal mistrem Evropy. Ondra Cvikl skončil v semifinále vinou jediného nešťastného šťouchu. Jinak by v desetičlenném finále bojovali o titul evropského šampiona oba Češi. „Kvalifikací jsem se protrápil, postoupil jsem až jako devatenáctý, tedy předposlední, ale semifinále už bylo lepší, i když ne podle představ. Mrzí mě, že jsem se nevyvaroval šťouchu, protože ve finále stačilo zajet bez chyby a nejspíš by byla medaile. Kromě Jirky Prskavce totiž všichni ostatní chyby dělali,“ popisoval Ondřej Cvikl svůj individuální závod, který následoval po odjetí závodu hlídek.

Úspěch i ve Francii

Nedlouho předtím si karvinský vodní slalomář zajel do francouzského Foix pro bronzovou medaili z mistrovství světa. Ve stejné sestavě kajakářů, tedy s Prskavcem a Strnadem, nestačili jen na Němce a domácí Francouze.

Celý článek v úterním Karvinském deníku v příloze KARVINSKO