Byl to přece on, kdo po téměř třiceti letech vrátil korunu domácích házenkářských šampionů do Karviné a započal tak zlatý věk místní házené.


Tento sport je v Karviné nesmírně populární. Přesto za dobu své existence dokázal Baník do roku 1999 získat pouhopouhé dva tituly mistrů Československa. Na Oldřicha Spáčila a Dušana Růžu, kteří to se svými výběry v sezonách 1967-68 a 1971-72 dokázali, navázal právě až legendární Ivan Hargaš v ročníku 1999-2000.


Společně s dalšími lidmi ve vedení klubu nastartovali zlatý věk karvinské házené. Přelom milénia patřil borcům v zelenočerných dresech. „Pod jeho vedením jsme získali tři tituly mistrů republiky. To byla obrovská událost. Na ten první se čekalo tak dlouho a najednou přišly tři v řadě,“ vybavuje si pamětník té doby Tomáš Heinz, stále ještě aktivní hráč současného HCB OKD.


Hargaš měl tenkrát k dispozici velice silný tým, jasně nejlepší v celé éře karvinského handbalu. „Dokázal nás připravit tak, že jsme se velice slušnými výkony prezentovali i v Lize mistrů. Bojovali jsme dokonce o postup do vyřazovací fáze. To období je nejúspěšnější v historii karvinské házené,“ připomněl Heinz.


Když mu byla smutná novina o Hargašově úmrtí sdělena, nechtěl tomu ani uvěřit. „Je to pro mě šok. Že by si trenér Hargaš sáhl na život? V klubu jsme ho znali, nikdy nevypadal, že by měl nějaké problémy. Pokud je to pravda, je to hrozně smutné. Je mi to moc líto,“ zakončil udiveně.


Jedním ze současných hráčů HCB OKD, kteří Hargaše ještě pamatují, je také Michal Mrózek, který tenkrát v prvním týmu začínal. „Byl jsem ještě dorostenec. Trenér Hargaš si mě párkrát vytáhl do áčka, ale to bylo v době, kdy už jsme získali tři tituly a nejlepší hráči začali postupně odcházet na zahraniční angažmá. Ten rok přišla krize,“ vybavuje si sezonu 2002-03.


Kromě hráčů odešel z klubu i trenér Hargaš. „Vzpomínám na něj jako na charismatického kouče. Absolutně bych nečekal, že by byl schopen něčeho takového. Těžko se to chápe. Zpráva o jeho konci mě opravdu zaskočila,“ soukal ze sebe Mrózek, v současné době už sám jeden z nejzkušenějších borců týmu.

Mnoho lidí se shodne na tom, že za éry trenéra Hargaše produkoval Baník nejhezčí moderní házenou, kterou dokázal konkurovat i v Evropě. Hargašovo poselství zůstalo v klubu uchováno i po jeho odchodu. Házenkáři Karviné vyjma jedné sezony, bezprostředně navazující na úspěšnou éru tohoto kouče, dál získávají tituly jako na běžícím páse.

IVAN HARGAŠ (*1. 1. 1948, † 11. 9. 2010)
Hráčská kariéra:
Trnava, Cheb
Trenérská kariéra: reprezentace ČSFR, reprezentace Slovenska, Trnava, Zlín, Topoľčany, Bratislava, Považská Bystrica, Karviná, Zubří, Hlohovec, Leoben (Rak.)
Vzdělání: Fakulta tělesné výchovy a sportu
Úspěchy s Karvinou: 3 mistrovské tituly v sezonách 1999-00, 2000-01 a 2001-02. V Lize mistrů boje v zákl. skupinách, mj. vítězství nad Léonem (Šp.), ČM Moskva, Sandefjordem (Nor.)