„Tohoto úspěchu si velmi vážím. Start v Číně pro mě byl velkým zážitkem. Každé vítězné utkání, vybojované mezi muži na vrcholné události, je pro mě obrovským povzbuzením,“ přiznal Deníku po příjezdu z „rudé země“ Patrik Velký, nacházející se momentálně na soustředění v Čeladné, kde se připravuje na mezistátní utkání Česko – Polsko.


Pro Patrika to bude v tomto směru premiéra. „Pozvání si vážím. Další zkušenost s mezinárodním boxem bude určitě přínosná,“ ví Patrik moc dobře, jaká cesta vede k jeho neustálému zlepšování. A že kupředu postupuje mílovými kroky, o tom svědčí třeba skutečnost, že sám vyhrál již 35 mezinárodních turnajů.


V Číně se Patrik probil k bronzu přes dva pekingské zápasy ve své váhové kategorii do 56 kg. V tomto směru byla důležitá hlavně aklimatizace. Pokud na sebe v prvním kole narazili dva mimoasjiští soupeři, měli podmínky víceméně rovnocenné a to byl i Patrikův případ.


„Boxovalo se mi dobře. Nějaké extrémní problémy zvyknout si na místní klima jsem nepociťoval. Spíš bych řekl, že v Číně bylo moc pěkné počasí. Nicméně jsem se soustředil hlavně na vlastní výkony,“ podotkl Patrik.


Medaile, kterou si přivezl, mohla být ještě cennější. V semifinále totiž podlehl těsně mrštnému Josephu Cordinovi z Walesu. „První soupeř z Dominiky byl zpočátku takový živější, ale po pár úderech na mě pořád visel, než že by kolem mne tančil, jako to dělají borci z této oblasti. Zato Walešan byl technicky opravdu výborný. Dlouho jsem ho nemohl pořádně trefit,“ porovnával mladý karvinský, ale hlavně už český talent.


„Patrik je skutečně typem boxera, který tady už dlouho nebyl. Je cílevědomý a zároveň skromný. Potřebuje se pořád otrkávat mezi muži, ale myslím, že to zvládne. Vždyť na svůj věk už toho má dost za sebou,“ připomněl jeho úspěchy Patrikův trenér z Baníku Karviná Roman Nevrla.


Karvinský rohovník, ačkoliv je mu teprve 17 let, je devítinásobným českým šampionem v různých věkových kategoriích (kadeti, junioři, muži), má za sebou účasti na juniorském MS i ME. A každý další start na podobně významné události, jakou byla právě ta v Číně, může Patrika jedině zocelit.


„Vážíme si toho, že ke karvinskému boxu se neobrací zády ani sponzoři. Město Karviná nebo pan Sukop v Patrikovi talent rozpoznali a pomohli mu finančním darem k účasti na těchto akcích,“ nezapomněl Nevrla v době ekonomické recese poděkovat za pomoc. A Patrik Velký i v Číně názorně dokázal, že na vrcholné akce se dokáže připravit a nejede se jen zúčastnit.


Jeden z trenérů české reprezentace Jiří Kotiba oceňuje Patrikovu technicko-taktickou stránku, což je evidentně škola karvinských trenérů. „Patrik je rovněž přemýšlivým typem boxera, v ringu nepanikaří. Tyto vlastnosti jej vynesly do reprezentace,“ míní.


V Pekingu podal Velký podle státních trenérů opravdu špičkový výkon. Semifinálová porážka o jediný bod pak hodně mrzela. Prohrát totiž v boxu o bod, to je zatraceně málo. Klidně to mohlo být naopak. „Potěšitelné však je, že se Patrik nadále zlepšuje a stoupá výkonnostně nahoru. Vždyť je stále ještě junior, ale už sbírá zkušenosti v naší extralize boxu a hlavně na mezinárodním fóru,“ upozorňuje Jiří Kotiba.


A jaké má Patrik rezervy? „Rezervy jsou samozřejmě ve fyzičce. Pořád je to kluk. Hotovým boxerem se člověk stane až v seniorské kategorii. Postupem času nabere sílu, tvrdost a odolnost. Je to velký talent,“ věří Kotiba karvinské naději.


Za dva roky je olympiáda v Londýně. Uvažuje už Patrik Velký tímto směrem? „To je ještě daleko, ale rozhodně se pokusím na sobě nadále pracovat tak, abych se třeba na Hry podíval,“ láká Velkého tato představa. Koneckonců, se svým trenérem Romanem Nevrlou by českému amatérskému boxu na OH 2012 jistě dělali čest.

VÝSLEDKY
Váha do 56 kg:
Patrik Velký (CZE) – Juan Medina (DOM) 11:7 (3:1, 2:4, 6:2), Patrik Velký (CZE) – Joseph Cordina (WAL) 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
Konečné pořadí: 1. Zhang Jiawen (CHN), 2. Joseph Cordina (WAL), 3. Patrik Velký (CZE) a Mahammad Alwadi (JOR).