Borci Survival & Kung Fu Clubu Karviná se nedávno zúčastnili otevřeného mistrovství světa Kongsao v polském Mikolówě. Dvě stříbra a bronz z této vrcholné události jistě potěšily.

Po krátké, ale o to intenzivnější přípravě obsadili Karvinští disciplíny kata, kick-box semicontact, Ju-jutsu a novou disciplínu Open Combat. Do dějiště mistrovství vyrazili společně se závodníky krnovského a dolnolutyňského oddílu.

„Ještě předtím jsme se ale sešli v prostorách SOŠ ochrany osob a majetku v Karviné, kde nám pomáhal s psychickou přípravou závodníků Marian Volanský. Pomocí cvičení Qi Kung-u závodníky naladil pozitivní energií i psychicky,“ podotkl hlavní instruktor karvinského klubu Jaroslav Szweda.


V nové sportovní hale v Mikolówě pak bylo mistrovství světa slavnostně zahájeno za účasti dvanácti států s bezmála třemi stovkami startujících. Účastnili se jej i exotické země, jako Irán či Alžírsko.

Nejmladší členové oddílu Ludvík Salamon a David Nepožitek reprezentovali Karvinou v disciplíně kata. Ačkoliv zacvičili bezchybně připravenou klasickou formu draka, na své soupeře to nestačilo a nepostoupili do semifinále.

V tradičně silné disciplíně karvinského klubu - kickboxu semicontact, se dařilo mnohem lépe. Trojice Marek Szweda, Robin Viktora a Lukáš Kormanec dosáhla na dvě medaile.

Nejlepšího výsledku dosáhl Lukáš Kormanec, který bez problémů postoupil až do finálového souboje. Tam na něj čekal ostřílený soupeř z Iránu, který mu hned ze startu uštědřil tvrdý obloukový kop na hlavu, který v první polovině zápasu rozhodil. Nicméně Lukáš začal stahovat bodový náskok soupeře tím, že zvolil pasivní taktiku a soupeře zasahoval přesnými kopy a držel se v odstupu. „To proto, že protivník lépe boxoval,“ objasnil trenér Szweda. Na konci zápasu Lukáš prohrál pouze o bod, ale i tak je jeho stříbrná medaile obrovským úspěchem.

Další nováček klubu a student SOŠ ochrany osob a majetku Robin Viktora si poprvé vyzkoušel své schopnosti na tak významném turnaji a ihned se mu povedlo získat bronzovou medaili. Jeho soupeř měl přitom o 15 let více zkušeností, avšak Robin využil své převahy v dynamice rukou a zdolal jej svými kontraúdery.

Třetí reprezentant Marek Szweda v této disciplíně postoupil do semifinále, kde mu scházel pouze bod od vítězství nad Ukrajincem.

Disciplínu Ju-Jutsu si jel vyzkoušet Aleš Kafka, kterému se bohužel nepovedlo postoupit do semifinále. „Tato disciplína se skládá ze tří kol. V prvním se jedná o kickbox semicontact, v druhém kole se počítají úspěšné hody a porazy soupeře na zem. V třetím kole probíhá souboj na zemi z kleku,“ objasňoval instruktor Szweda.

Další disciplína, ve které se Karviné dařilo, byl Open Combat Kongsao, což je vlastně ultimátní zápas, kde jsou zakázány ve stoje údery lokty a koleny do hlavy a při boji na zemi jsou zakázány úderové techniky. Dovoleno je pouze škrcení a páčení.

„V této disciplíně jsme startovali poprvé. Jeli jsme hlavně nasbírat zkušenosti,“ vysvětlil Szweda. Další student karvinské SOŠ Pavel Pokorný se velmi srdnatě rval se svým ostříleným soupeřem z Polska, který excelentně zvládal úniky s porazem pod Pavlovy kopy a údery. V prvním kole se Pavlovi nepovedlo držet soupeře na distanc, aby využil svých předností. Od druhého kola měl už sice kondiční převahu, ale při boji na zemi zvítězily zkušenosti protivníka.

Další závodník Martin Řezák měl čest se v semifinále utkat s úřadujícím mistrem Polska v MMA Krzysztofem Klaczekem, známým pod jménem Krzak. Bohužel na zkušenosti tohoto borce Martinovy síly nestačily. Při boji na zemi ještě vzdoroval, ale po nasazení škrtící techniky byl nucen ukončit zápas.


Nejlépe se vedlo Janu Vicherkovi, který se svou impozantní postavou startoval v kategorii nad 95 kilogramů. Hned v prvním zápase poslal k zemi svého protivníka K.O. obloukovým kopem na hlavu. Ten sice po odpočítání vstal, ale otřesen již nebyl schopen v zápase pokračovat.

Vicherek hladce postupoval až do finále, kde se utkal s dalším polským borcem. „Vzhledem k tomu, že Honza jel na závody s podlomeným zdravím na antibiotikách, mu při boji na zemi došly síly a soupeři se povedlo nasadit úspěšně páčení lokte, což znamenalo ukončení zápasu. Nicméně i tato stříbrná medaile nás hodně potěšila,“ pochválil mladého borce Jaroslav Szweda.

Karvinští společně s bojovníky z Krnova a Dolní Lutyně zastupovali jako jediní Českou republiku a v hodnocení národů obsadili třetí místo za vítězným Polskem a druhou Ukrajinou. „To považujeme za velmi uspokojivý výsledek,“ zakončil Szweda a připomněl, že v současné době pořádá klub nábor nových členů do svých řad, a to jak dětí, tak dospělých. Zájemci se v klubu mohou věnovat sebeobraně, kickboxu, tradičnímu kung-fu i survivalovým aktivitám. Karvinský klub při Střední škole ochrany osob a majetku podporuje též cvičení rodičů s dětmi. Tréninky probíhají na ZŠ Dělnická každé pondělí a středu od 16.30 hodin a bližší informace lze získat na webových stránkách klubu na adrese www.skck.wz.cz