Mladí basketbalisté opět v čele soutěže

Karviná /FOTOGALERIE/ – Košíkáři Karviné ligového celku U20 si v domácím prostředí připsali na své konto dvě vítězství, přičemž obě byla hodně cenná. V obou zápasech rozhodli o svých výhrách až ve druhém poločase.

14.11.2010

Karvinští basketbalisté (v bílém) zdolali doma silný celek Brandýsa nad Labem.Foto: Ivo Dudek

Sokol Karviná – Sokol Žižkov 90:77 (37:40)

Utkání bylo daleko těžší, než domácí čekali. Vinou mírného podcenění soupeře se stav 30:24 zvrtnul na 30:36, ale nakonec se ukázal širší kádr Karviné. Ve druhé půli už svěřenci trenéra Romana Hamruse začali klasicky presovat po celém hřišti a rozhodující úder si přichystali na úsek mezi 23. a 25. minutou, kdy skóre 41:44 obrátili na 59:46! Závěr byl z jejich pohledu už v poklidu.

Vynikající výkon odvedl Daniel Sitek, který nastoupil ve 23. minutě a osmi body a skvělou obranou otočil skóre ve prospěch svého mužstva. Obvyklou oporou byl Oswald (4 trojky, triple double), k němuž se přidali další borci jako Sodomka (12 doskoků), Kadlec (11 doskoků) nebo Vavruša (skvělý presink a rozehrávka). Své první body v kategorii U20 zaznamenal junior Dominik Šíma, ročník 1994.

„Musím chlapce pochválit za týmovou práci v obraně, ale jen ve druhém poločase. Tým se nepoložil a bojoval,“ ocenil snahu svých svěřenců trenér Hamrus, pro něhož mělo utkání zvláštní náboj v tom smyslu, že vedl svůj celek do boje proti týmu svého trenérského kolegy Karla Tomana, se kterým se velmi dobře zná ze společného školení.

Karviná: Sodomka 20, Kadlec 17, Oswald 16 (4 trojky), Bisaha 12, Sitek 8, Vavruša 8, Mosler 4, Mairinger 3, Šíma 2, Gremlica, Šeda.

Sokol Karviná – BK Brandýs n. L. 81:63 (42:42)

Dosud neporažený soupeř přijel v plné „palbě“, tedy i s benešovským pivotem Horákem (I. liga mužů), střelci Růžičkou a Novotným (Nymburk) i bývalým křídelníkem USK Praha Černým. „Měli jsme štěstí, že druhá pětka Brandýsa byla znatelně slabší než tito vynikající hráči. Totálním tlakem obrany jsme soupeře nakonec utavili,“ radoval se z důležité výhry trenér Hamrus.

Je třeba uznat, že výše porážky je pro soupeře asi hodně krutá, neboť utkání bylo zcela vyrovnané. Domácí vsadili na zónový presink. Přes zataženou zónu se soupeř neměl šanci dostat, nestačil. Celý poločas se sice držel, ale spíše individuálními výkony výše zmiňovaných hráčů.

Rozhodující pasáž přišla na konci třetího dějství, kdy domácí utekli na 62:49. Důležitým prvkem při budování tohoto náskoku byla Oswaldova trojka na 56:49 a poté faul a následná technická chyba za protesty Černého. Oswald suverénně proměnil všechny čtyři šestky a soupeř byl na chvíli psychicky rozhozen.

Karvinští se dopustili jen sedmi ztrát, což byl také zásadní element jejich vítězství. „Musím dnes vyzdvihnout skvělou organizaci hry na perimetru. Dali jsme sice jen čtyři trojky, ale zlepšili jsme se v trestných hodech,“ podotkl Hamrus.

Individuálně se zaskvěli triple doublem Sodomka s Oswaldem, významně týmu vypomohli i junioři Horváth s Šedou, kteří měli v nohách dva vítězné zápasy za juniorku. Díky bilanci pěti vítězství z šesti zápasů se Karviná znovu dostala do čela tabulky.

Karviná: Oswald 22, Sodomka 19, Kadlec 8, Bisaha 6, Horváth 6, Šeda 6, Sitek 4, Gremlica 4, Vavruša 3, Mosler 3, Mairinger. Trenéři: Roman Hamrus a Miroslav Mrowiec.