Ze severských končin na podobné typy závodů moc borců nepřijíždí. Jak se zrovna Švédové objevili v Orlové? „Vesměs se jedná o bývalé Čechy nebo jejich příbuzné, kteří před časem žili v Česku nebo Československu, a pokud se v blízkosti místa jejich rodiště koná některý z takových závodů, tak se jej zúčastní a spojí to s návštěvou své rodné vlasti,“ vysvětluje šéftrenérka orlovského klubu Věra Kramná, jak se stane, že se Skandinávci objeví na závodu Českého poháru. „Švédové obsadili juniorské kategorie, za což jsme byli rádi, protože naplnit zrovna tuhle kategorii se obvykle moc nedaří,“ dodala sympatická trenérka orlovských nadějí.


Přestože již loni se pořadatelé při dvou stovkách krasobruslařů potýkali s přeplněnou kapacitou startovní listiny, letos svůj rekord ještě překonali. Evidovali celkem 211 účastníků z šestatřiceti klubů nejen z blízkého okolí, ale z celé republiky a již zmíněných zahraničních hostů.


„Jsme asi jediným klubem, který obsadil v novém systému ISU hodnocení dvanáct kategorií. A to jsme ještě na poslední chvíli vměstnali do programu závody nejmenších chlapců, aby si i oni mohli zazávodit,“ podotkla s úsměvem Věra Kramná. „Jsme rádi, že se vše časově zvládlo. Bylo to dost náročné,“ oddechla si po skončení akce.


Organizátoři z orlovského klubu uspořádali i mezioddílové přebory pro děti z přípravky. „Nejmenší děti ve věku čtyři nebo pět let se ještě nemohou závodů Českého poháru zúčastnit, ale protože k nám přijeli i začínající krasobruslaři z Brna nebo dokonce Českých Budějovic, přichystali jsme pro ně jakousi interní soutěž, v níž předvedli povinné prvky a volnou jízdu,“ poznamenala Věra Kramná.


Domácí klub vyslal do boje 19 dětí. Nejlépe si vedli jako již tradičně žák Martin Krhovják, mezi nejmenšími pak Lukáš Vágner, v nováčcích dívkách Kateřina Hanusková a v mladších žačkách Lucie Urbánková.

Protože je Orlovská pirueta soutěží Českého poháru, získali závodníci za svá umístění body, které se jim počítají do klasifikace celé soutěže. „Seriál Českého poháru obsahuje dvanáct závodů, krasobruslaři s nejvíce body se pak kvalifikují na mistrovství republiky,“ ozřejmila Kramná.

V orlovském klubu momentálně pod dohledem čtyř trenérů trénuje až 46 dětí. Těmi nejúspěšnějšími, které budou mít letos ambice prosadit se na vrcholné soutěže doma i v zahraničí, jsou právě Martin Krhovják, loňský mistr republiky v žácích a člen SCM, který se příští týden chystá na mezinárodní závody do Varšavy, dále Lucie Urbánková a Tereza Přečková v mladších žačkách a rovněž další mladší žačka Hanka Kubošová, která se v této kategorii pohybuje teprve prvním rokem.

Z dalších okresních závodníků upoutal pozornost tradičně Jan Kurník, karvinský talent, jenž vyhrál kategorii žáků a překonal hranici sta bodů hned ve svém druhém závodě sezony, kterýžto cíl si před jejím zahájením stanovil. Sice těsně, ale hranice padla.

Třetí místo mezi mladšími žačkami obsadila Markétka Kučerová z českotěšínského Slavoje, také známé jméno ve výsledkové listině.

VÝSLEDKY
Senioři:
1. Coufal (Ostrava), 2. Klimovič (Stadion Brno)
Junioři: 1. Zakouřil (Liberec), 2. Spiegl (Eskilstuna - SWE), 3. Dorňák (Stadion Brno)
Žáci: 1. Kurník (Karviná), 2. Krhovják (Orlová), 3. Wozniak (Sosnowiec - POL)
Žačky: 1. Úkolová (USK Praha), 2. Leová (Náchod), 3. Pavlasová (H. Brod), … 21. H. Kubošová (Orlová)
Mladší žáci: 1. Bidar (Č. Budějovice), 2. Kotlařík (FSC Brno), 3. Bělohradský (K. Vary), … 5. Horák (Č. Těšín),
Mladší žačky: 1. Vlasáková (H. Brod), 2. Kresničerová (Liberec), 3. Kučerová (Č. Těšín), 6. Urbánková (Orlová), 7. Pastrňáková (Havířov), … 14. Ottová (Č. Těšín), … 18. Přečková, … 20. J. Kubošová, 21. Tobolová, 22. Grabcová (všechny Orlová)
Nejmladší žáci: 1. Bělohradský (K. Vary), 2. Grussmann (Kopřivnice), 3. Žáček (Ostrava), … 7. Nesvadba (Havířov)
Nejmladší žačky: 1. Plachá (H. Brod), 2. Vykopalová (Zlín), 3. Juhaňáková (Ledeč n. S.), … 11. Housková (Č. Těšín), … 21. Rulíšková (Orlová), … 24. Szotková (Havířov), … 26. Kaláčová (Karviná), … 28. Kúdelová (Orlová), … 30. R. Kubošová (Havířov)

Mimo závod
Nováčci dívky:
5. Hanusková, 12. Vágnerová, 14. Zapletalová (všechny Orlová)
V nováčcích chlapcích se z okresu neumístil nikdo
Přípravka prvky: 1. Oprchalská, 1. N. Motyková, 1. L. Motyková, 1. Andlová, 1. Grobelný, 1. Poprocká (všichni Orlová)
Přípravka volná jízda: 3. Vágner, 7. Slovík (oba Orlová)