„S úrovní turnaje jsem opravdu spokojen. Měli jsme tady letos velkou kvalitu. Přijeli zástupci čtrnácti badmintonových svazů, takže naši kluci a děvčata se museli hodně ohánět, aby se v takové konkurenci prosadili,“ usmíval se po dopadu závěrečného míčku hlavní organizátor turnaje Jan Tobola.


Orlovský podnik poskočil loni z kategorie C do „béčka“ a s největší pravděpodobností v něm i zůstane, neboť signály od EBU (Evropská badmintonová unie), která hodnocení mezinárodních turnajů uděluje, jsou po letošním 15. ročníku Yonex Cupu veskrze pozitivní. „Kromě patřičného zázemí takových podniků se klade velký důraz na samotnou kvalitu a účast závodníků a protože jsme ji měli letos špičkovou, měli bychom si B kategorii udržet,“ poznamenal spokojeně Tobola.


Už méně mohli být čeští trenéři spokojeni s tím, co předvedli domácí hráči, neboť mimo plzeňské Lucie Havlové a páru Mendrek – Tomalová se nikdo jiný neumístil na medailových pozicích. A domácí hráči z Orlové také neměli svůj den. „Domácí prostředí je spíše svazovalo. Holky a Vojta Šelong jistě pomýšleli na lepší umístění. Osobně jsem Vojtovi předvídal postup do čtvrtfinále, možná do semifinále, ale nedařilo se mu,“ připustil Jan Tobola.


Orlovský talent vypadl před zraky své školní třídy už ve druhém kole. Ani další Češi nezářili. Ve 3. kole už figurovali jen Jaroslav Holeček, Jaromír Janáček a Matěj Šváb, přemožitel Šelonga. Tam ale také všichni skončili.


Lépe dopadly mladé české badmintonistky. Do čtvrtfinále se dostaly hned dvě Češky, z toho Lucie Havlová z Plzně statečně bojovala o celkové prvenství. Nakonec prohrála s Ukrajinkou Žarkovou. Za Orlovou se v singlu představily i Jana Žwaková, Irena Mališová a Eva Gavelčíková. Přes první zápas ale nepřešly. „Čekali jsme víc, ale každá podobná zkušenost s mezinárodním badmintonem je v jejich věku užitečná. Jen se musí srovnat s domácím prostředím,“ podotkl Tobola.

Nervozita se na domácích borcích projevila i v deblech, kde se Vojtěch Šelong s Ivo Stoklasem dostali do čtvrtfinále, jinak ani ťuk. Mezi dívkami se do semifinále podívala Češka Michaela Brečkayová s Běloruskou Valerií Varabjovou

Čtyři z pěti finálových zápasů se staly kořistí mladých Francouzů, kteří prokázali vysokou výkonnost. Zajímavostí byl střet orlovského páru Šelong - Žwaková ve smíšené čtyřhře s jiným českým párem Zahrádka - Lajdová již v prvním kole mixu. Jednalo se totiž o duel finalistů z předešlého podniku na Slovensku, kde slavila úspěch orlovská dvojice. I tentokrát byla úspěšnější, později ale skončila na ruském duu Sorokin - Bolotova.

Orlovské hráče čekají v rámci evropského okruhu ještě dva podniky – jeden v Polsku, druhý v Maďarsku. Oba se konají ale až v příštím kalendářním roce.

FINÁLOVÉ VÝSLEDKY
Chlapci dvouhra:
Lucas Claerbout – Marin Baumann (oba FRA) 2:0 (18, 11)
Dívky dvouhra: Lucie Havlová – Jelizaveta Žarka (UKR) 0:2 (19, 17)
Chlapci čtyřhra: Marin Baumann, Gaetan Mittelheiser (FRA) – Mitja Semrov, Urban Turk (SLO) 2:0 (4, 11)
Dívky čtyřhra: Cyrielle Grosjean, Lauren Meheust (FRA) – Anastasia Dmytryšyn, Darja Samarchants (UKR) 2:1 (13, -18, 13)
Smíšená čtyřhra: Gaetan Mittelheisser, Lorraine Baumann (FRA) – Gennadij Natarov, Julia Kazarinova (UKR) 2:0 (21, 16)