To je bohužel nepříjemný poznatek z nedělního dopoledne, kdy svěřenci trenéra Jozefa Hantáka vyletěli z pohárové Evropy hned na startu. Stopku jim vystavil průměrný tým Mariboru, po polovině slovinské soutěže až pátý tým tabulky.

Výsledek sice o karvinském debaklu nevypovídá, ale nenechte se zmást. Slovinci měli celou dobu utkání plně pod kontrolou a vedli často rozdílem šesti až desíti branek (5:11, 12:19, 15:25, 22:29). „Musíme bohužel konstatovat, že soupeř zvítězil naprosto zaslouženě, podal snad o osmdesát procent lepší výkon než doma. Plně se ukázal rozdíl mezi českou a slovinskou soutěží,“ musel uznat trenér Baníku Jozef Hanták.


Přitom právě on před pohárovým dvojzápasem tvrdil, že soupeř je hratelný. To možná je, ale to by proti němu musel hrát někdo úplně jiný než současný Baník. „V individuálních činnostech jednotlivce nás Slovinci předčili a ani náš nejlepší hráč Petrovský se nedokázal prosadit. Spokojen dnes mohu být snad jen s výkonem Lyźwy, který sehrál svůj životní zápas,“ hlásil Hanták po zápase do televizních kamer.


Karvinští diváci také domácím nepomohli. O atmosféru v hale se starala jen pětice slovinských fandů v čele s temperamentním bubeníkem, která byla celou dobu slyšet. Slovinci si totiž svůj náskok vybudovali už po pár minutách hry a domácí diváky i hráče dokonale paralyzovali.


Baníkovci po prohrané půli hráli ve druhé části už jen o čest. A nehráli dobře. Nedokázali se proti slovinské obraně vůbec prosadit a skóre upravili až v závěru. Obvyklé opory týmu jako Vančo či Petrovský totálně zklamaly, jediný, kdo zaslouží absolutorium, je Krzysztof Lyžwa, který dřel do úmoru a dal 11 branek.

U domácího týmu se projevila absence spojek. Jelikož nehráli Sliwka s Kružíkem, a nebezpečného Petrovského si Maribor pokryl, nezbyl v karvinském týmu žádný střelec kromě Lyžwy. A to bylo málo. Pozitivem tak mohou být jen další získané zkušenosti karvinských mladíků Hanische, Monczky a nebojácného Chudoby, který vsítil Mariboru čtyři góly. Jinak ale Slovinci nastavili nynější karvinské házené nepříjemné zrcadlo.

Baník OKD Karviná – Branik Maribor 28:33 (12:17)
Sled: 0:1, 2:1, 3:7, 5:11, 8:12, 10:13, 11:16, 13:20, 15:22, 17:25, 20:27, 23:29, 26:30. Rozhodčí: Kijaško, Kiselev (RUS), sedmičky: 5/3:5/4, vyloučení: 1:4, diváci: 1000, první zápas: 22:28, postupuje Maribor.
Karviná: Lefan, Drápal – Hanisch, Vančo 1, Farář 1, Chudoba 4, Faith, Hanták 1, Mrózek 3/1, Petrovský 4/1, Požárek 2, Kalous, Monczka 1, Lyźwa 11/1.
Nejvíce branek Mariboru: Batinovič 6/3, Kleč 5, Furlan a Ivančič po 4.