Ještě před čtyřmi lety totiž živila bronzem z halového mistrovství Evropy v Birminghamu kariéru dálkařky. Souběžně s tím koketovala s vícebojem, v němž závodila ještě na minulém HME v Turíně před dvěma lety.

Nakonec se ale definitivně našla v běhu na 400 metrů, v němž se po loňském pátém místě ve finále barcelonského ME stala o víkendu v Paříži senzačně halovou mistryní Evropy. Navíc po skvělém výkonu s drtivým závěrem a časem 51,73 sekundy.

Jako dálkařka vyhrála juniorské mistrovství světa i Evropy, na světovém šampionátu dorostenců byla druhá. Letos pětadvacetiletá Rosolová už ví, že možná tehdy ztratila výběrem disciplíny pár let svého atletického života.

Před rokem se však odhodlala ke změně. Opustila vítkovického trenéra Aleše Dudu, odešla do Prahy k Martině Blažkové a změnila přípravu. „Teď se ukázalo, že to bylo správné rozhodnutí. První medaile a hned zlatá. Myslím, že v mém věku už k žádným velkým změnám nedojde," měla jasno.

Její senzační titul připomněl nečekaný zlatý úspěch půlkařky Ludmily Formanové na halovém MS 1999 v Maebaši. I Rosolová v cíli na chvilku nemohla věřit vlastní očím. Jenomže její show jí ukradl francouzský tyčkař Renaud Lavillenie, který chvíli po jejím triumfu skočil národní rekord 603 cm. V tu chvíli se pozornost domácích diváků přesunula na něj.

„Moc jsem si to neužila. Francouzi slavili, já šla jen pozdravit české fanoušky, ale to mi stačilo. Já si to užiju až později," ujistila se smíchem sympatická atletka.

V krátké kariéře čtvrtkařky jen jednou přepálila začátek a slíbila si, že už to nikdy neudělá. Také v sobotu útočila zezadu. A používala lokty, svou silnou zbraň při halových závodech, byť v polovině závodu dostala ránu od německé soupeřky Janin Lindenbergové a musela vyběhnout až do třetí dráhy. „Ale v té chvíli jsem si řekla, že musím zabrat, že už není čas," popisovala Rosolová útok na medaili.

Postupně se propracovala až na druhé místo a v cílové rovince zaútočila na vedoucí Rusku Olesju Krasnomovecovou. Tentokrát jí lokty pomohly.

„Zkoušela mě odstrčit, ale já jsem se nedala, našla jsem v sobě dost sil," vyprávěla česká běžkyně, která je nyní v tuzemských historických tabulkách hned za Jarmilou Kratochvílovou, Taťánu Kocembovou a Helenou Fuchsovou na čtvrtém místě.

Vítězný čas Rosolovou překvapil. „Hlavně je to dobrý výhled pro venkovní sezonu. Chtěla jsem běžet pod 52, což jsem splnila. K tomu zlatá medaile, jsem moc spokojená," radovala se.

Je ale možné, že čtyřstovka přece jen nebude její jedinou disciplínou. Možná vyzkouší i jedno kolečko s překážkami. „Ale to ještě neznamená, že v tom může být dobrá, spíš si myslím, že disciplínu měnit nebude," poznamenala trenérka Blažková, která úspěch své svěřenkyně oplakala. „Nemohla jsem ani mluvit. Mít mistryni Evropy, to je nádherné," řekla.

Česká výprava byla na HME nečekaně úspěšná, získal dvě zlata, stříbro a bronz. „Pak jsme to šli oslavit na závěrečnou párty v Disneylandu, byla to zábava," usmívala se radostně Denisa Rosolová.