Havířované odjeli ke dvěma utkáním čtvrtfinále do Zlína s cílem překvapit. „Na Zlín se nám v letošní sezoně herně dařilo, věřili jsme, že můžeme dosavadní výkony proti tomuto soupeři zopakovat,“ usmíval se trenér Slavie Jaroslav Tomáš.

Jeho svěřenci odehráli na zlínské palubovce dva rozdílné zápasy. V prvním prohráli 0:3, ve druhém soupeři oplatili stejnou mincí. Pro domácí Fatru bylo vítězství v prvním klání teprve první výhrou ve vyřazovacích bojích po pěti letech!

Fatra Zlín – Slavia Havířov 3:0 (17, 26, 25)

Zlín nastoupil do utkání po týden a půl dlouhé pauze, protože jako druhý celek konečné tabulky v předkole play off odpočíval. Ušetřené síly přišly vhod a první duel čtvrtfinále vyzněl v jeho prospěch. „Je potřeba vidět, že jsme šli do play off z opačné situace než v předchozích letech. Začali jsme doma, což je vždycky jednodušší. Ještě jsou ale potřeba dvě vítězství,“ hovořil ve středu trenér Zlína Roman Macek.

„Zlín je jako druhý tým základní části pochopitelně favorit, my s ním máme ale dobrou bilanci. Pořád je to otevřené,“ pronesl po úvodní porážce havířovský kouč Jaroslav Tomáš.

Až na jednoznačnou první sadu mu dal průběh střetnutí naprosto zapravdu. Fatra vyhrála úvodní set poměrem 25:17, ve druhém a třetím se ale rozhořela na palubovce velká bitva, kterou ve prospěch domácích rozhodly nejtěsnější rozdíly dvou bodů.

„První set stál za zlámanou grešli. My jsme sice dobře bránili, ale Havířov kazil, takže jsme v podstatě také nehráli a Krba se jako hlavní útočník nedostal vůbec do kombinací,“ podotkl trenér Macek.

Havířovu ve druhé sadě paradoxně pomohlo zranění blokaře Kotase. Poté, co ho vystřídal Srkal, zlepšili hosté obranu na síti a při druhém technickém time outu vedli 16:9 stejně jako domácí v předchozím dějství. Jenže Zlín se narozdíl od Severomoravanů nevzdal a pomalu ukrajoval z jejich náskoku. Fatra odvrátila tři setboly, aby svůj první hned proměnila.

„Tahle koncovka byla zlatá. V těchto momentech jsme si věřili a objevila se vůle po vítězství. Uhráli jsme pár vybojovaných míčů, a když se přidá efektivnější servis, může to být ještě lepší,“ těšilo Macka.

Zpackaný závěr druhé sady naopak havířovského kouče pořádně naštval. „Tři zkažené lehké servisy v koncovce se nepromíjejí. Darovali jsme tím Zlínu vítězství. Kdybychom vyrovnali, utkání by dopadlo jinak,“ bědoval Tomáš.

Domácím hodně pomohl příchod Kostolániho, který ve druhém dějství nahradil Krbu. Slovenský smečař byl v zakončení nekompromisní a hlavně precizní, z deseti útoků zatloukl do palubovky osm. „Proto tady je, aby útočil tvrdě,“ prohodil Macek.

Rozhodčí: Pavelek, Pecháček, čas: 91 minut, diváci: 500, stav série: 1:0.

Havířov: Kramár, Neusser, Široký, Duda, Kolář, Kotas – Dohnal, střídali: Holiš, Jakubíček, Srkal.


Fatra Zlín – Slavia Havířov 0:3 (19, 17, 27)

Druhé utkání vyšlo slávistům perfektně. „Neodehráli jsme dobře ani jeden zápas. Teď už ale můžeme hrát jenom lépe. Myslím, že jsme schopni Havířovu porážku v jeho hale vrátit,“ mínil zlínský trenér Roman Macek po druhém duelu, který jeho svěřenci nezvládli.

„Nikde není psané, že to ukončíme. Venku hrajeme totiž lépe než doma a teď budeme navíc poprvé v nové hale. Naše původní se rekonstruuje,“ poznamenal kouč čtvrtečních vítězů Jaroslav Tomáš.

Pokud ale Fatra rychle nenajde univerzála, má Havířov z půlky vyhráno. Na postu diagonálního hráče se v prvním duelu vystřídali Krba s Kostolánim, ve druhém se k nim přidal i Novotný. Ani jeden však nebyl schopen překonat kompaktní obranu hostů.

„Dostali jsme se do útočného komatu. A když hlavní smečař trefí třikrát jednoblok, je to ubíjející,“ řekl Macek na adresu Krby, který se na palubovce objevil epizodně jen ve druhé sadě, v níž domácí stejně jako v první zůstali pod hranicí 20 bodů.

„První dva sety byly špatné po všech stránkách. Nedokázali jsme soupeře ubránit a ani udělat bodovou šňůru na servisu. Pak se dá těžko zvítězit. Byli jsme zakřiknutí a nenašel se nikdo, kdo by výkon strhnul,“ odtušil Macek.

Jeho družina se mohla přesto vrátit do utkání, jenže v koncovce třetího dějství nevyužila čtyři setboly a naopak Havířov hned svůj první mečbol proměnil. A jak jinak, než blokem.

„Jsem rád, že kluci potvrdili, že jsme nejlépe bránící tým extraligy. Tam jsme dnes udělali velký kus práce,“ mnul si ruce Tomáš. Jeho svěřenci neměli narozdíl od domácích větší potíže skládat míče do hřiště. Přitom o den dříve Zlín na bloku dominoval. „Nechápu to. Problém byl v tom, že jsme nebyli agresivní a málo přesahovali, abychom na soupeře vytvořili tlak,“ poznamenal Macek.

„Dnes jsme proti středečnímu utkání oprostili od nevynucených chyb a hráli s maximálním nasazením. Je to výborný výsledek, klukům jsem poděkoval za velkou bojovnost,“ chválil své hráče Jaroslav Tomáš.

Rozhodčí: Dočkal, Grabovský, čas: 75 minut, diváci: 500, stav série: 1:1.

Havířov: Duda, Kolář, Srkal, Holiš, Neusser, Široký – Dohnal, střídali: Kramár, Jakubíček. Trenér: Jaroslav Tomáš.