Baník OKD Karviná – Dukla Praha 26:25 (13:12)

Domácímu trenérovi Jozefu Hantákovi se do sestavy konečně vracejí hráči z marodky. Nastoupil již střelec Hanták a v neděli i zkušení Mrózek a Kalous. „To je samozřejmě významný element. Když se střelba rozloží na více hráčů a nevisí jen na jednom, je to znát. Soupeř se musí mít více na pozoru, nestačí mu hlídat si jednoho střelce,“ poznamenal po utkání domácí kanonýr Vojtěch Petrovský, ovšem právě jeho si Pražané na osobku vzali, protože dobře věděli, že nasadit na něj osobní obranu znamená, že mají prakticky způli vyhráno.

V dosavadním průběhu sezony se totiž v karvinském dresu v takovém případě nenašel nikdo, kdo by ostatní hráče strhnul k maximálnímu výkonu a baníkovci se pokaždé střelecky trápili.

V neděli to ovšem neplatilo, a to zejména díky famóznímu Łyźwovi, ale také i díky samotnému Petrovskému, kterému spoluhráči v kombinacích pomohli a on mohl zaznamenat šest branek, svůj standardní příděl.

„Tohle mě velmi těší. Čekali jsme, že Dukla vytáhne osobku na Petrovského, ale v kombinační spolupráci s dalšími se Vojta dokázal prosadit a my si ověřili, že jsme schopní eliminovat i takovou osobní obranu. Střelecky nás podržel Łyźwa, vůbec výkon spojek v dnešním utkání mě uspokojil. Pouze křídlům se nedařilo jako obvykle, ale je třeba uznat, že brankář Petržala podal výborný výkon,“ hlásil po utkání trenér Hanták do televizního mikrofonu.

Jeho protějšek Pavel Pauza zase nasadil do boje zkušeného Daniela Čurdu, sekretáře a manažera pražského klubu, proti kterému se na druhé straně postavil pro změnu sekretář Karviné Roman Farář.

„Byli jsme oslabeni o Landu, tak jsme se dohodili, že klukům vypomůžu. Dnešní porážky je škoda, protože nám výtečně chytal Petržala, což mě osobně zase tolik nepřekvapilo. Je v širším výběru reprezentace a potvrdil, že je to výborný gólman. Můžeme litovat jen toho, že jsme jeho výkonu lépe nevyužili,“ poznamenal po zápase Čurda.

Baníkovcům se v první půli nedařilo příliš v defenzivě. Nepokrývali kraje pražského útoku, hlavně Kastnera, a inkasovali často i přes střed hřiště, odkud se prosazoval hbitý Polášek a bijec Horák. Sami naopak z křídla nebodovali. Ovšem jejich nasazení a obětavost byly příkladné! Ačkoliv se herně trápili, zakousli se do soupeře s vervou a nenechali jej vytvořit si uklidňující náskok.

Díky tomu neměli Pražané ani na chvíli klid a postupně odpadávali ze hry. Karvinští na začátku druhého dějství zabrali, chytil se Drápal v bráně a rázem byli domácí na koni. I přes technické chyby na obou stranách sledovali fandové v hale i diváci u televizních obrazovek velmi solidní zápas s nábojem play off. Posledních deset minut nabídlo strhující podívanou.

Domácí si udržovali těsný náskok, ale Pražané zlikvidovali dvougólové manko a pár sekund před koncem po zbytečné ztrátě míče ze strany Karviné sahali po vyrovnání. Jejich útok ale skončil v autu. „Ta poslední technická chyba nám ale zápas neprohrála. Měli jsme si náskok pojistit už do poločasu, pak by se domácím hrálo mnohem hůř,“ domníval se správně trenér Dukly Pavel Pauza, jehož tým předvedl v Karviné také bojovný a srdnatý výkon. Za zmínku ještě stojí, že hosté neházeli ani jednu sedmičku.

„Hráčům mohu za dnešní představení jen poděkovat. Dali do hry srdíčko a bylo to vidět. Vyhráli jsme ale se štěstím,“ sympaticky přiznal trenér Baníku Jozef Hanták, který v týdnu zřejmě mužstvo patřičně vybudil k tomu, aby se proti Dukle vypjalo k ohromnému úsilí. „Čeká nás ještě dalších devět podobně těžkých utkání. Doufám, že potvrdíme, že na rozhodující fázi sezony se dokážeme vhodně připravit,“ poznamenal Hanták.

Pochvalu zaslouží po neděli oba celky za čistou hru bez úmyslných zákeřných zákroků. Ačkoliv šlo o duel nesmiřitelných rivalů, rozhodčí vylučovali jen třikrát. Duo Horáček – Novotný potvrdilo, že patří k nejlepším arbitrům v soutěži.

Pochvala musí směřovat i do diváckých řad, kteří karvinským hráčům vytvořili patřičné zázemí. Fandové pochopili, že se hraje o všechno a tak je k tomu třeba i přistupovat. Snad jich přijde na příští domácí duel aspoň o tři stovky více. „To by bylo skvělé. Společně bychom náš cíl mohli naplnit. Teď uděláme vše pro to, abychom složili reparát z Plzně. Máme soupeři co vracet za ten poslední debakl,“ připomněl na závěr karvinský Michal Mrózek, jenž se na porážce Dukly podílel precizně proměňovanými sedmičkami.

Sled: 2:1, 2:4, 4:6, 6:8, 8:8, 10:9, 11:11, 15:12, 18:17, 21:19, 24:21, 26:23. Rozhodčí: Horáček, Novotný, sedmičky: 7/5:0, vyloučení: 1:2, diváci: 750.

Karviná: Drápal, Lefan – Hanisch, Vančo, Sliwka 1, Chudoba 1, Faith 3, Hanták 3,Mrózek 4/3, Petrovský 6/1, Požárek, Kalous, Łyźwa 8/1. Trenér: Jozef Hanták.

Nejvíce branek Dukly: Polášek 8, Horák, Piskač, Kotrč a Lehocký po 3.

Další zápas hraje Karviná v sobotu v Plzni.