Sokol Karviná – SKB Brno-Černovice 113:89 (52:53)

Suverén z městské brněnské části Černovice na zápas v Karviné asi dlouho nezapomene. Dosud v celé soutěži padl jen jednou, a to v Brandýse, nyní mu připravili vysokou porážku i karvinští obhájci titulu, které Černovice na pomyslném nejvyšším stupínku vystřídají.

„Výhra to pro nás byla nesmírně důležitá, neboť jsme dorovnali bilanci Brandýsa a máme s ním i lepší vzájemné zápasy,“ připomněl trenér Sokola Petr Sodomka nedávnou dvacetibodovou „nakládačku“, kterou jeho svěřenci Brandýsu uštědřili.

Lídr nadstavby z Černovic se v Karviné položil na lopatky sám. Zahájil totiž stylově a vedl 8:1. Trenéři Karviné bryskně zareagovali a vybrali si oddechový čas, aby mužstvo uklidnili. To se povedlo a domácí do konce první čtvrtiny snížili na rozdíl tří bodů 19:22. „Obrana se zlepšila, hráči začali více běhat a rozehráli se nám opory Vavruša s Oswaldem,“ vypíchl nejdůležitější body zvratu trenér Sodomka.

Domácí přešli z osobní obrany na zónu a bodový náskok hostů zcela smazali. Ten na začátku druhé poloviny utkání opět vzrostl na dvanáct bodů, jenže domácí již věděli jak a co hrát. „Praktikovali jsme i obranný systém 1-1-3, takzvaný mečap, a soupeř znervózněl. Kluky jsme nabádali k trpělivé hře.

Černovice cítily, že když ani dvakrát neudržely nadějné vedení, že se jim zápas nedaří mít pod kontrolou a my začali tlačit na pilu,“ popisoval Sodomka.
Ve třetí čtvrtině se zápas začal lámat ve prospěch Karviné. Ta presovala hosty po celém hřišti i za vedení o patnáct bodů a její náskok narůstal. Nervy hostujícího kouče nevydržely a on inkasoval technickou chybu. Domácí rozleptávali hru Brňanů tak precizně, že ti pak valnou většinu míčů pod tlakem odházeli do autů. „Pak jsme sestavu prostřídali a i mladí hráli solidně a výrazné vedení udrželi,“ chválil trenér Sokola svůj tým.

Rozhodčí: Holubek, Giecek, šestky: 33/27:28/17, trojky: 6:3, fauly: 18:21.

Karviná: Oswald 32, Sodomka 16, Horváth 6, Šeda, Bisaha 20, Vavruša 19, Gremlica 9, Mosler, Mairinger 2, Kadlec 10.

Sokol Karviná – Sokol Šlapanice 83:56 (47:28)

Ke druhému utkání přijel do Karviné druhý soupeř z jihomoravské metropole – Šlapanice. Základní pětka Karviné plus mladý Horváth, který již sezonu dokončí v tomto týmu, si do poločasu vydobyla slušný náskok a ten s jistotou udržela.

„Soupeř fyzicky odpadl. My jsme naopak s kondicí problém neměli. V tomto ohledu se projevuje kvalitní práce našich atletických trenérů, kteří se hochům pečlivě věnují,“ upozornil Petr Sodomka na nedílnou součást karvinských úspěchů – atletické trenéry, dobrovolníky. I proti Šlapanicím použili domácí zónový pres.

„Ten nám po oba dny vycházel přesně tak, jak se má hrát. Kluci plnili taktické pokyny a zaslouženě vyhráli. Navíc jsme si ověřili, že můžeme proti oběma soupeřům, hlavně proti Černovicím uspět, takže příští víkend pojedeme do Brna vyhrát i poslední dva zápasy sezony,“ upozornil Sodomka.

Za výkon ocenil celý tým, vyzdvihl však rozehrávače Vavrušu, který se dal po zranění kotníku neskutečně dohromady. Vidět byli i v doskocích kralující Sodomka a neúnavný Oswald, nejlepší střelec týmu.

Pro karvinský tým je tato sezona v lize U20 poslední, český svaz ji totiž pro příští rok nelogicky zrušil, ačkoliv ve světě funguje tato věková kategorie dál. Co bude s mladými perspektivními hráči do dvaceti let, se tak v tuto chvíli neví.

Rozhodčí: Kašparová, Stančík, šestky: 12/10:9/6, trojky: 3:6, fauly: 12:20.

Karviná: Oswald 13, Mairinger, Mosler 4, Gremlica 2, Sodomka 15, Kadlec 14, Bisaha 9, Šeda, Horváth 10, Vavruša 16. Trenér: Petr Sodomka.