HBC Třinec – Intevo Karviná 5:6 (3:0, 0:3, 2:3)

Svěřenci trenéra Zdeňka Hořáka neodjížděli k poslednímu utkání extraligy do Třince v optimálním rozpoložení. „Bylo to buď anebo. Neměli jsme jinou možnost než vyhrát a ještě nám to nemuselo stačit,“ připomněl trenér Karviné situaci, která před závěrečným kolem panovala.

O body usilovně válčil i Třinec. Kdyby prohrál a Dobřany zvítězily v Plzni, spadla by Karviná přímo a Třinec by šel do baráže. Před utkáním se mohlo spekulovat, i vzhledem k blízkosti obou soupeřů, že to Třinec Karviné „pustí.“

„To by ale riskoval. Navíc kdo na utkání byl, tak určitě viděl, že nic podobného nepřicházelo v úvahu. Kluci se dokonce porvali. S těmi mladíky z Třince je to vždy těžké,“ upozornil Hořák.

Derby začalo ostře a pro Karvinou nejhůře, jak mohlo. Třinec dal úvodní gól a pak během minuty přidal další dva. Na hráčích Karviné se negativně projevovala nervozita z nutnosti plně bodovat. „Dělali jsme chyby, tvrdly nám nohy. Všechno bylo špatně, u všeho jsme byli pozdě. Gólmana Baráta musel po první třetině vystřídat Dan Vašek,“ rekapituloval zpackanou patnáctiminutovku trenér Hořák.

V karvinské šatně bylo o přestávce hodně rušno. „To, co jsme si povídali, se do novin vůbec nehodí,“ smál se trenér Karviné. Ve zkratce bylo řečeno asi tolik: takhle se o záchranu nebojuje a je třeba se urychleně probrat. Přeloženo slušnými slovy.

Do druhé části nastoupilo na hrací plochu úplně jiné mužstvo Karviné. Kanonýr Luka brzy vsítil první branku Inteva a hostům se brzy povedlo totéž, co Třinci. Dali slepené góly a byli v kontaktu. „Vláďa Luka měl svůj den. Po prvním gólu se chytil a pak přidal ještě další tři. Jeden dal od modré čáry. Hodně nám pomohl i další hokejista Honza Blatoň, který byl u tří branek,“ vyzdvihl přínos hokejových posil z Orlové trenér Hořák.

Do poslední části už nastupovaly oba celky za nerozhodného stavu 3:3. Měli Karvinští v té době informace o tom, jak se vyvíjí duel v Plzni? „Nějaké informace jsme měli, problém byl v tom, že zápas v Plzni se protahoval. V době, kdy jsme zahajovali třetí třetinu, se v Plzni ještě dohrávala druhá a domácí tam nad Dobřany v té době nevedly bůhvíjakým rozdílem. Zase tolik nás to ale nezajímalo. Vrátili jsme se parádně do zápasu a byli v laufu. Věřil jsem, že zápas obrátíme v náš prospěch,“ popisoval euforické zmrtvýchvstání svého týmu Zdeněk Hořák.

V poslední části derby zápasu se zrodila přestřelka. Karviná bojovala a utekla soupeři na rozdíl dvou gólů. Třinec ale snížil a sahal po vyrovnání. Pak dala Karviná branku na 4:6. „Pomohlo nám, že nechytal gólman Heczko, který dostal stopku. Ten by nám dělal mnohem větší problémy a tolik gólů bychom asi sotva dali,“ připustil kouč Inteva.

Třinec se nakonec ještě zmohl na poslední korekci, ale tříbodový výsledek už hosté nezdolnou obětavostí a odhodláním udrželi. Po utkání se tak mohli oprávněně radovat, ale spolu s nimi i domácí Třinec, který se udržel jistojistě. „Čeká nás baráž, na kterou můžeme počítat s Martinem Kurzem a hokejisty. To pro nás bude vítaná pomoc. Máme vše ve vlastních rukou, baráž budeme hrát doma a ze tří celků postoupí do extraligy dva. Dostali jsme druhou šanci, ale nesmíme to pokazit,“ upozornil varovně karvinský trenér.

Hráči teď dostanou čtrnáct dní volno a pak se budou intenzivně věnovat tréninku. „Baráž se hraje až po skončení play off, někdy v polovině května. Musíme se na nejdůležitější část sezony svědomitě připravit. Tohle byl jen první krok,“ konstatoval Zdeněk Hořák.

Branky a nahrávky: 8. Podešva (Daneček), 11. Smolka (Skácel), 12. Szotkowski (Tomis, Říman), 37. Daneček (Franěk), 40. Daneček (Franěk) – 16. Luka (Blatoň, L. Rosůlek), 18. L. Rosůlek (Blatoň), 25. Luka (Dittmann), 34. Luka (Blatoň, Ondrek), 36. Řehůřek (L. Kubica, Konečný), 38. Luka (Řehůřek). Rozhodčí: Šprincl, Polášek, vyloučení: 10:7, využití: 0:2, diváci: 137.

Karviná: Barát (16. D. Vašek) – Zaremba, Hegegy, Dittmann, V. Pilch, Ondrek, A. Pilch – Blatoň, Luka, L. Rosůlek – Pavlíček, Zbořil, M. Kubica – Konečný, Řehůřek, L. Kubica. Trenér: Zdeněk Hořák.
Další výsledky: Most – Ústí n. L. 2:3, Plzeň – Dobřany 9:2, Letohrad – Hradec Králové 1:5, Kladno – Praha 5:1, Pardubice – Vlašim 2:1.