Název Turistický závod získal proto, že tato soutěž je organizována Klubem českých turistů (KČT) a Asociací turistických oddílů mládeže (A-TOM). V podstatě však jde o běžecký terénní závod v délce 2-4 kilometry pro žákovské kategorie a 4-6 km pro kategorie dorostenecké a dospělé závodníky.
Běhá se po vyznačené trati, která je doplněna neznačenými azimutovými úseky, kde se závodník pohybuje podle udaných stupňů a metrů. Na trati je řada dalších technických a teoretických kontrol, na kterých se za nesprávné provedení přičítají trestné minuty k běžeckému času.

Tyto závody jsou postupové a dle výkonnosti závodníků se přes místní, oblastní a celostátní kola dá probojovat až na mistrovství republiky, kde ostatně téměř nikdy nechybí zástupci KČT Orlová.

Nejúspěšnější závodníci v jednotlivých věkových kategoriích, kterých je čtrnáct, reprezentují Česko na Mezinárodním mistrovství, které se koná v měsíci září střídavě na území České a Slovenské republiky.

V České republice je několik větších středisek, které disponují nejen sportovním zázemím, ale i odborným vedením talentovaných sportovců. Nejvíce těchto středisek je v Moravskoslezském kraji (Bílovec, Frýdek-Místek, Frýdlant n. O., Palkovice a Orlová).

První závod nové sezony Krajského poháru proběhl koncem března v okolí Frýdku-Místku na základně SVČ Klíč. Přihlášeno bylo 210 závodníků. Vzhledem k nepříznivému počasí se všichni nedostavili, ale i tak strávili rozhodčí v terénu na svých stanovištích skoro pět hodin.

Ani orlovská výprava nebyla kompletní, přesto potvrdila, že patří k nejúspěšnějším kolektivům a získala řadu předních umístění, včetně soutěže družstev, kde se započítávají výsledky pěti nejúspěšnějších závodníků v dané kategorii (žactvo, dorost a dospělí).

VÝSLEDKY
Žactvo 11-12 let:
1. Patrick Ondika, 5. Aneta Krhovjáková
Žactvo 13-14 let: 1. Magdaléna Gencová, 4. Tomáš Dombrovský, 9. Barbora Šamonilová
Družstva (Bílý pohár): 4. místo
Dorost 15-16 let: 1. Lukáš Vaněk, 3. Kateřina Ferdiánová, 4. Gabriela Ondiková, 5. Ondřej Genco
Dorost 17-18 let: 1. Eva Štorková
Ženy A (do 35 let): 1. Táňa Fidlerová
Družstva (Červený pohár): 2. místo

Již o týden později přivítal druhé kolo Krajského poháru Havířov. Pořadatelé, kterými byl KČT Slovan Havířov a TOM Beskydská devítka, měli tentokrát problémy se stavbou tratí a start závodu byl značně opožděn. Navíc byly tratě nedostatečně a nepřehledně značené, což postihlo i některé orlovské sportovce. I tak dosáhli na pár zajímavých umístění.

VÝSLEDKY
Žactvo 11-12 let:
2. Aneta Krhovjáková, 3. Patrick Ondika, 7. Simona Urbanová
Žactvo 13-14 let: 3. Magdaléna Gencová, 7. Robin Pavlík, 8. Tomáš Dombrovský
Družstva (Bílý pohár): 4. místo
Dorost 15-16 let: 3. Lukáš Vaněk, 5. Ondřej Genco, 7. Lenka Stuchlíková
Dorost 17-18 let: 1. Eva Štorková
Ženy A (do 35 let): 2. Táňa Fidlerová
Družstva (Červený pohár): 4. místo

Již tuto sobotu 16. dubna budou závody Krajského poháru zakončeny Mistrovstvím Moravskoslezského kraje, které připraví ostravské oddíly v Krásném Poli. Tam se rovněž rozhodne, kdo bude kraj reprezentovat v celostátní soutěži – Českém poháru, jehož 1. kolo se koná 7. května v Pacově.