Svěřenci hlavního instruktora klubu Jaroslava Szwedy odjeli do Polska předvést své kvality v disciplínách kata, kickbox semicontact a open combat Kongsao. To je pro představu vlastně fullcontactová disciplína velmi podobná dnes velmi populárním zápasům MMA (smíšená bojová umění), kde jsou zakázány pouze údery lokty či koleny do hlavy ve stoje a při boji na zemi jsou také zakázány úderové techniky. Dovoleno je pouze škrcení a páčení.


Mezinárodního podniku v Mikolówě se zúčastnilo 216 závodníků ze čtyř států – Polska, Ukrajiny, Portugalska a Česka.

Nejprve probíhala soutěžní disciplína ve cvičení kata, kde karvinský klub reprezentovali Michal Szweda v kategorii seniorů a nováček Dan Staniček, který zastupoval kategorii juniorů.

Szweda se po roční přestávce s velmi dynamicky zacvičenou sestavou umístil na výborném druhém místě. Staniček také bezchybně zacvičil svou sestavu a vzhledem k rovnosti bodového hodnocení s dalšími borci se musel utkat o medaile v rozstřelu. V něm byl lepší pouze závodník z Portugalska, nositel černého pásu, který dostal vyšší hodnocení. Staniček si tedy při své premiéře odvezl z Polska rovněž skvělé druhé místo.

„Obě medaile naše členy povzbudily. Vzápětí nás totiž čekala naše silná disciplína – kickbox kategorie semicontact, kde jsme si na stupně vítězů také věřili,“ poznamenal trenér Jaroslav Szweda.

Do semicontactu naskočila čtveřice Marek Szweda, Robin Viktora, Dan Staniček a také Adéla Maršálková. Nejlépe se z tohoto kvarteta umístila právě Maršálková, která hladce postoupila ve své váhové kategorii až do finále. „Adéla odjela do Polska velmi dobře připravena. V každém utkání se maximálně koncentrovala a nakonec uspěla i v boji o zlato,“ chválil svou svěřenkyni Szweda.

Mladý Staniček pokračoval ve svém úspěšném tažení a v silné konkurenci vybojoval čtvrté místo, což lze považovat při jeho první účasti na takovém podniku za výborný výsledek. „Danovi se dokonce povedlo porazit nositele mistrovského černého pásu z Portugalska,“ upozornil Jaroslav Szweda. Sám Staniček má přitom zatím jen žlutý pás (první žákovský stupeň). Také Marek Szweda závodil poprvé mezi seniory a vedl si slušně. I on nakonec obsadil čtvrté místo.

V nejnáročnější disciplíně open combat Kongsao si velmi dobře vedl nejvyšší člen výpravy Jan Vicherek. Vyřazovacím pavoukem kategorie nad 91 kilogramů postupoval cílevědomě, když takticky využíval dosahu svých paží a přímých úderů nohou i rukou, kterými si držel od soupeře odstup a prokazoval velký přehled. „Honza při zápasu na zemi využíval hlavně váhové převahy a díky chybám soupeře mohl často nasazovat i techniku páčení,“ vysvětloval instruktor Szweda.

Vicherkovi jeho taktika vyšla i ve finále a zaslouženě zde zvítězil. Stal se tak mistrem Polska organizace Kongsao, což je u našich severních sousedů vysoce oceňováno. „Slušně si vedl i Martin Řezák, náš další účastník open combatu, který měl v prvním zápase jasně navrch nad velmi agresivním soupeřem, ale bohužel se zranil při porazu, kterým se snažil dostat většího soupeře na zem. Kontakt s kolenem domácího Poláka způsobil Martinovi tržnou ránu na hlavě, která si vyžádala několik stehů a znamenala ukončení zápasu a cestu do nemocnice,“ litoval nešťastného momentu Jaroslav Szweda. V případě výhry by mohl i Řezák útočit na některou z medailí.

„Celkově můžeme naše vystoupení v Polsku považovat za velmi úspěšné. Dvě zlaté a dvě stříbrné medaile jsou jistě dobrou vizitkou našeho klubu. Velký dík patří samozřejmě i Střední odborné škole ochrany osob a majetku, která nám umožnila do Polska vycestovat,“ poznamenal Szweda. Právě při této karvinské škole Survival & Kung fu club Karviná působí, řada jeho členů je studenty této školy. „Momentálně se připravujeme na Mistrovství Evropy IBF a otevřené Mistrovství Polska IBF, které proběhne koncem dubna,“ dodal závěrem trenér karvinských bojovníků.