Současné mladé generaci dětí obě jména asi sotva něco řeknou, když ale připomeneme, že oba borci nasbírali dohromady čtyři zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili z olympijských her a k tomu sedm zlatých, jedno stříbro a jeden bronz z atletických šampionátů pod otevřeným nebem, tak to už pozornost musí zákonitě vzbudit.

Maurice Greene a Donovan Bailey, ve své éře dva velcí rivalové a světoví rekordmani v běhu na sto metrů, přišli pobesedovat s karvinskými dětmi o atletice a možná je přilákat k tomuto sportu, i když jak sami přiznali, jsou razantně proti, aby je jejich potomci následovali.

„Já osobně jsem třeba nechtěl, aby moje dcera dělala atletiku, protože je strašně náročná. Dostat se na úplný vrchol stojí spoustu odříkání a útrap. Raději jsme ji dali na krasobruslení,“ poznamenal třeba Kanaďan s jamajskými kořeny Donovan Bailey, který se přiznal, že neprovozoval skok do dálky proto, že nemá rád písek. Což je u rodilého Jamajčana zajímavé.

Na jednu z všetečných otázek dětí, jestli v jejich věku oba rekordmani už věděli, že se dostanou na úplný vrchol, zase odpověděl Maurice Greene v ryze americkém stylu: „Samozřejmě.“ A vzápětí se nahlas rozesmál.

Vůbec celé dopoledne se neslo v pohodové atmosféře, oba borci ochotně odpovídali a bavili se. Kupříkladu na další dotaz jedné dívenky, kolik je oběma borcům vlastně let, odpověděl Bailey otázkou, proč se ptá, jestli se mu snad náhodou nelíbí? Následovala další salva smíchu.

Nakonec se obě hvězdy, které budou samozřejmě k vidění i dnes na Zlaté tretře v Ostravě, podepsaly školákům z Karviné na vše, co jim přišlo pod ruku a zapózovali na společné fotografii.

A jak se vlastně slavné osobnosti světového sportu ocitly na karvinské základní škole? „Pan Staněk, který na naší škole vede atletický oddíl žáků, startuje pravidelně se svými dětmi na Čokoládové tretře a dalších závodech, předcházejících Zlaté tretře. Jednotliví vítězové těchto závodů pak mají nárok v rámci propagace atletiky chtít na besedu do škol některé z bývalých či současných hvězd, a tak pan Staněk využil možnosti, kterou mu organizační štáb Zlaté tretry nabídl a holt osud tomu chtěl, že na nás zrovna vyšli tihle dva borci,“ objasnil zástupce ředitele školy Borovského Norbert Barczok.

Karvinské děti měly štěstí. Mohly také „vyfasovat“ nějakého zamlklého diskaře, který třeba není tak známý nebo populární. Vždyť oba atleti ve své době představovali pro fanoušky totéž, co dnes pro fanouškovskou obec fenomén Usain Bolt.