České motokrosové mistrovství, letos pod názvem LR Cosmetic - Ados Cup, má za sebou úvodní podnik v Pacově. Druhou zastávkou budou právě Petrovice u Karviné, které se do termínového kalendáře vracejí po třech letech.

„Letos jsme se vrátili do domácího seriálu i díky tomu, že nám se sháněním financí pomohla obec. Více se angažuje a je to vidět,“ poděkoval za podporu Jindřich Hrabica mladší, aktivní závodník z Petrovic, který se ale už skoro klasicky bude na domácí závody jen dívat.

„Bohužel je to tak. Je to teprve pár dní, co mi sundali z ruky sádru,“ zklamaně podotkl Hrabica. Ten se letos kromě domácího šampionátu, do něhož ale ještě nenaskočil, zúčastní i mistrovství Evropy a právě v jednom z jeho podniků ve slovenské Myjavě si zranil zápěstí. „Moc jsem toho letos opravdu neodjel. Dva podniky evropského šampionátu a to je vše,“ smutnil Hrabica.

Proto bude v Petrovicích jen vypomáhat svému otci, dlouholetému organizátorovi Petrovické kotliny. Možná si už nanečisto zkouší budoucí roli člena organizačního štábu. „Je to možné,“ usmívá se Hrabica mladší.

Petrovice tedy znovu oživí tuzemský motokrosový kalendář, který letos čítá o jeden závod navíc. V neděli se bude závodit v kategoriích Veterán, MX2 (do 125 ccm dvoutakty a do 250 cm čtyřtakty) a Open neboli MX3.

„Myslím, že diváci se určitě mají na co těšit. Všichni vítězové jednotlivých kubatur z Pacova by se u nás měli představit, navíc letošního mistrovství se účastní spousta zahraničních jezdců, Němci, Rakušané, Francouzi, Maďaři, Poláci, Slováci. Český šampionát má rozhodně svou úroveň, nebál bych se připojit k hlasům, které říkají, že po tom německém je druhý nejprestižnější v Evropě,“ pozval diváky na mimořádnou podívanou Jindřich Hrabica.

V Petrovicích navíc pro diváky připravili bonbonek. Pořadatelé zapracovali a asi po patnácti letech obnovili úsek tratě, který dal vlastně vzniknout názvu Petrovická kotlina.

„Je to přesně tak. Pojede se v takové lesní kotlině, což bude nejobtížnější pasáž závodu, protože tam bude asi trošku bahýnko, ale diváci si jistě přijdou na své,“ objasňuje Hrabica.

Na startovním roštu se představí zhruba 150 jezdců, okolo padesátky v každé kategorii, mimo jiné první muž pořadí MX2 Florent Richier z Francie, vedoucí závodník třídy Open Maďar Kornél Németh či průběžně první „veterán“ Jan Mrázek.

Oni a spousta dalších českých jezdců si na rychlé hlinitopísčité závodní dráze střihnou hned třináct přírodních skoků s řadou náročných technických pasáží. Po nových úpravách měří jedno kolo petrovické tratě 1 769 metrů.

Jako obvykle se každá kategorie pojede na dvě jízdy po třiceti minutách + dvě kola. Jezdci třídy Veterán absolvují svoje dvě jízdy na 15 minut + 2 kola. Ve všech třídách budou jezdci na prvních dvaceti místech sklízet body v hodnotách 25, 22, 20, 18, 16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.

Hlavní program nedělní Petrovické kotliny odstartuje v 13 hodin závodem třídy Veterán. Prestižnější kategorie MX2 a Open přijdou na řadu v 13.45, respektive 14.30 hodin. Již od osmi ale mohou motokrosoví nadšenci zhlédnout tréninky závodníků.