Petrovická kotlina lákala, vidělo ji 1600 lidí

Petrovice u Karviné /FOTOGALERIE/ –Nedělní motokrosové závody v Petrovicích u Karviné přinesly zajímavé výkony závodníků a logické změny v průběžném pořadí. Aby ne, jel se teprve druhý závod republikového kalendáře Mistrovství ČR. Kategorii MX3 Open vyhrálMartin Michek, Josef Kulhavý zase zvítězil v MX2.

6.6.2011

Druhý podnik motokrosového šampionátu v Petrovicích vidělo 1600 diváků. A bylo se na co koukat.Foto: Ivo Dudek

Do Petrovic se vrcholný domácí podnik českého šampionátu vrátil po třech letech, a to zásluhou činovníků domácího Auto-moto klubu Petrovice.

Nedělní závody si nenechalo ujít početné osazenstvo, pořadatelé odhadovali návštěvu kolem 1600 diváků.„Tolik lidí tady už dlouho nepamatujeme, ale jsme za ně samozřejmě rádi. Snad jsme jim nabídli adrenalinovou podívanou," byl potěšen účastí hlavní organizátor Jindřich Hrabica starší z místního AMK Petrovice.

Kromě vyznavačů motorkářského života byli k vidění také rodiče (zejména tatínkové) se svými ratolestmi, zkušení sportovní fandové a znalci, i houfy zvědavců. A všichni se určitě měli na co dívat.

Hlavní program odstartoval jízdami třídy Veterán. Předem je třeba říct, že v neděli panovalo v Petrovicích úděsné horko, takže jezdci se na trati potili a síly kvapem ubývaly.

Na skvěle připravené trati se v první jízdě blýskl Roman Skalka, který se Slovákem Mariánem Duchoněm a litomyšlským Janem Mrázkem bojoval o celkové prvenství. Ve druhé jízdě se ale musel spokojit až se třetím místem a přepustil vítězství právě Mrázkovi na Yamaze.

„Jsme rádi, že jezdci trať chválili, alespoň ti na předních pozicích. Počasí vyšlo, navíc před závody na chvíli sprchlo a trati to prospělo. Ke konci už byla rozbitější, ale to jezdce nepřekvapilo, na to jsou zvyklí,“ pochvaloval si Jindřich Hrabica mladší z domácího organizačního štábu.

Divácky atraktivnější kategorie MX2 i Open (MX3) přinesly tuhé boje. V MX2 byl v úvodní jízdě nejlepší Maďar Bence Szvoboda na KTM.

„Jelo se mi celkem dobře, rád závodím u vás v Česku,“ usmíval se po závodě. Druhá jízda se stala kořistí domácí naděje na zisk celkového prvenství, zkušeného borce Josefa Kulhavého.

„V Petrovicích jsem nejel asi rok, ale druhou jízdu jsem si takticky pohlídal a vyšlo to,“ usmíval se po dojetí druhého závodu. Kulhavý se díky tomu vyšvihl do čela průběžného pořadí. „Vést mistrák je příjemný pocit,“ zazubil se.

Skvěle připraven přijel na petrovické závody Martin Michek z Orion – Petrol teamu Litomyšl. V kategorii MX3, tedy Open, vyhrál obě jízdy a dokonale překvapil dosud vedoucího Maďara Kornela Németha. „Bylo strašné vedro, to mě zmohlo,“ přiznal popravdě po závodech Németh. „Mě se naopak jelo dobře, rozvrhl jsem si síly a udržoval si vedení. Tahle technická trať mi vyhovuje,“ radoval se výtečný Michek, čímž určitě potěšil petrovické pořadatele.

„Považujeme závody za vydařené. Nikdo se nezranil, atmosféra byla díky lidem výborná a jezdci jim předvedli skvělé výkony,“ potvrdil Hrabica. Když byly závody tak podařené, nemrzelo jej nakonec, že se na domácí trati nemohl šampionátu aktivně zúčastnit? „Jasně, že mě to štvalo, všechno vyšlo na jedničku, mohl jsem si skvěle zazávodit. Ale ruka byla proti. Teď už ale pomalu zase sedám na motorku a chci se zapojit do seriálu. Za měsíc se jede v Rusku Evropa, tam už nemůžu chybět, jinak by sezona byla fuč,“ nastínil motokrosař z Petrovic.

Třetí podnik domácího mistrovství LR Cosmetic – Ados Cup se jede 3. července v Holici.

VÝSLEDKY
Veterán 1. jízda:
1. Skalka, 2. Mrázek, 3. Duchoň.
Veterán 2. jízda: 1. Mrázek, Duchoň, 3. Skalka.
Veterán celkově: 1. Mrázek (Orion Litomyšl) 47 b., 2. Skalka (SMK Klášterec n. O.) 45, 3. Duchoň (SVK) 42.

MX2 1. jízda: 1. Szvoboda, 2. Kulhavý, 3. Špičák.
MX2 2. jízda: 1. Kulhavý, 2. Špičák, 3. Šimko.
MX2 celkově: Kulhavý (Racing Team Znojmo) 47, 2. Špičák (Brumla Racing Team) 42, 3. Šimko (SVK – LR Cosmetic Ados) 38.

Open MX3 1. jízda: 1. Michek, 2. Németh, 3. Čepelák.
Open MX3 2. jízda: 1. Michek, 2. Bartoš, 3. Németh.
Open MX3 celkově: 1. Michek (Orion Litomyšl) 50, 2. Németh (Hun – LR Cosmetic Ados) 42, 3. Čepelák (Osička MX Team) 36.

Průběžné pořadí po druhém závodě v Petrovicích:
Veterán: 1. Mrázek (Orion Litomyšl) 97, 2. Skalka (SMK Klášterec nad Orlicí) 79, 3. Roman Heinrich (TM racing Bonver) 62.
MX2: 1. Kulhavý (Racing Team Znojmo) 85, 2. Šimko (LR Cosmetic Ados) 74, 3. Špičák (Brumla Racing Team) 74.
Open MX3: 1. Michek (Orion Litomyšl) 95, 2. Németh (HUN – LR Cosmetic Ados) 89, 3. Čepelák (Osička MX Team) 74.