Trenér karvinského družstva Martin Pala pracuje s týmem kolem Němcové, Palové, Kurovského, Pořízka, Pacase či Paly mladšího víc než tři roky. Za tu dobu vidí u chlapců i děvčat velký výkonnostní progres.

„Je znatelný. Před dvěma lety se děcka stala šampiony mezi mladšími žáky, ten samý tým spolu vydržel, dál usilovně trénoval a herně se zdokonaloval, a nyní slaví titul o kategorii výše. Je to krásný pocit,“ radoval se po velkém úspěchu karvinských dětí Martin Pala.

Po pěti letech má hokejbalový klub zase zlatou generaci sportovních talentů, které by se časem mohly uplatnit v prvním týmu. „Áčko bude potřeba časem zase doplnit, je potěšitelné, že máme naději jej okysličit zase vlastními odchovanci,“ poznamenal Pala.

Karvinští mládežníci se v minulosti již dvakrát stali vicemistry republiky, teď už ale nazrála doba, kdy jsou hodni mistrovských vavřínů.

Cesta za letošním triumfem začala pro karvinské děti v klasické krajské soutěži, v níž Karviná kralovala a společně s Opavou a Vsetínem se probojovala do semifinálové fáze. O síle severomoravské soutěže svědčí nejlépe fakt, že všechna tři družstva své semifinálové skupiny vyhrála.

„Skutečnost, že se již v základní části potkáváme s kvalitními celky Vsetína, Opavy, ale i Třince, kde se dobře pracuje s mládeží, nám vzájemně pomáhá,“ upozornil na důležitý faktor úspěchu Martin Pala. Skvěle se však pracuje s mládeží i v karvinském klubu.

Semifinálová fáze se odehrála za účasti patnácti nejlepších republikových celků na třech různých místech.

Karviná hostila jeden z těchto semifinálových turnajů a narazila na soupeře z Jihlavy, Vlašimi, Kolína a Heřmanova Městce. Domácí hokejbalisté si v těchto zápasech vedli znamenitě, největší problémy jim dělala Jihlava, kterou zdolali až po samostatných nájezdech, respektive stříleních, jak se nájezdy v hokejbale označují.

„Družstva Jihlavy a Vlašimi k nám přijela výborně připravena, ale ocenil bych výborný kolektivní výkon a snahu našeho týmu. Kluci i děvčata hráli skutečně nanejvýš obětavě, jeden bojoval za druhého,“ konstatoval spokojeně Pala.

Jeho svěřenci porazili Heřmanův Městec 9:1, Kolín 5:0, Vlašim 6:5 a Jihlavu 4:3 po samostatných nájezdech. První tři nejlepší týmy, tedy Karviná, Jihlava a Vlašim, se pak kvalifikovaly na závěrečný finálový turnaj do Prahy, kam z ostatních semifinálových skupin postoupila ještě družstva Kladna, Vsetína, Opavy, Dobřan a Poličky.

V hlavním městě se již bojovalo o republikové medaile za účasti osmi družstev, rozdělených do dvou skupin po čtyřech. „Pro tým to byl vrchol sezony a já oceňuji, že do hry dal vše, co bylo v jeho silách. Neskutečně bojoval, předváděl enormní nasazení a šel za zlatem,“ radoval se Pala.

Jeho svěřenci ve skupině nejprve hladce zdolali Poličku 7:1, když čtyři góly vsítil talentovaný David Pastrňák. Pak zdolali i Dobřany, které později překvapily a porazily stejně hladce Kladno. Karviná šla do druhého dne s plným počtem bodů a jistotou prvního místa, protože zbylé týmy se obíraly mezi sebou navzájem. Nakonec mladíci z Karviné prohráli s Kladnem 1:2 po samostatných stříleních, ovšem to už se plně koncentrovali na závěrečné duely o všechno.

Po odehrání čtvrtfinálových duelů, do kterého nezasáhli vítězové skupin (tedy i Karviná), se hrálo semifinále. Karviná v něm porazila Opavu 5:2 díky výborné první části a dobré obranné hře. Vsetín si stejným poměrem poradil s Dobřany.

Do posledního zápasu sezony šlo Intevo s vidinou zopakovat dva roky starý triumf nad vsetínským soupeřem a věřilo si. Odehrálo nadmíru podařenou partii. Oba týmy se předháněly ve střeleckých dovednostech a dramatický duel dospěl do prodloužení, v němž rozhodla první lajna. Skóroval Pastrňák po přihrávkách Christova i Paly juniora. Po vítězství 5:4 si kluci a holky z Karviné na krk pověsili zaslouženě zlaté medaile.

„Projevila se obrovská vůle po vítězství. Nepoložila nás ani situace, kdy soupeř ze stavu 4:1 vyrovnal. Rozhodovaly maličkosti, třeba když brankář Kozma chytil za stavu 4:4 míček pět centimetrů před lajnou svým zvláštním zákrokem. Musím přiznat, že v prodloužení už moc našich lidí na lavičce nevěřilo, že to dokážeme, ale povedlo se. Měli jsme střelce Pastrňáka, ale i štěstí. To k tomu patří. Jsem pyšný na to, že jsem mohl tyhle hokejbalové talenty trénovat,“ řekl Pala, který tým nadějí vedl v sezoně společně s Pavlem Kaňou a Zdeňkem Hořákem. O některých hokejbalistech jistě v nejbližší době ještě uslyšíme.

VÝSLEDKY FINÁLOVÉHO TURNAJE
Skupina A: Dobřany – Kladno 5:1, Polička – Karviná 1:7 (Pastrňák 4, Heczko 2, Christov), Karviná – Dobřany 5:0 (Pacas 2, Pala, Pastrňák, Christov), Kladno – Polička 2:1 sn, Polička – Dobřany 0:1, Karviná – Kladno 1:2 sn (Christov).
Pořadí: 1. Karviná 7, 2. Dobřany 6, 3. Kladno 4, 4. Polička 1.

Skupina B: Vlašim – Opava 5:6 sn, Jihlava – Vsetín 1:5, Vsetín – Vlašim 5:1, Opava – Jihlava 3:0, Vsetín – Opava 3:0, Jihlava – Vlašim 1:2.
Pořadí: 1. Vsetín 9, 2. Opava 5, 3. Vlašim 4, 4. Jihlava 0.

Čtvrtfinále: Dobřany – Vlašim 8:1, Opava – Kladno 3:1.

Semifinále: Karviná – Opava 5:2 (Pala 2, Christov 2, Palová), Vsetín – Dobřany 5:2.

Finále: Karviná – Vsetín 5:4 p (Pastrňák 3, Pacas, Heczko).

O 3. místo: Opava – Dobřany 3:4 p.

O 5. místo: Vlašim – Kladno 3:2.

O 7. místo: Polička – Jihlava 4:2.

Kádr mistrů

Brankáři:
Andrej Kozma, Adrian Fabík.

Obránci:
Kateřina Němcová, Marcel Swatko, David Heczko, Tomáš Svitek, Roman Sirek, Jan Regec.

Útočníci: Martin Pala, Tereza Palová, David Pastrňák, Vít Christov, Lukáš Pacas, Jakub Suchánek, Filip Szelong, Richard Hájek, Jan Orság.