Slovo turistický v tomto případě svým synonymem znamená pouze venkovní, protože o nějakou vycházkovou turistiku zdaleka nejde a nikdy nešlo. Naopak se na závodech tvrdě dře a bojuje, o čemž se diváci z Orlové a okolí mohli na vlastní oči přesvědčit.

Orlovští soutěž pořádali ve spolupráci se Střediskem volného času Juventus Karviná a příznivci turistických závodů z našeho regionu. Stejně jako v letech 1994, 1998, 2004 a 2006 přivítali v Orlové přes dvě stovky, konkrétně 217 nejúspěšnějších sportovců z celé republiky.

Pro organizátory je vždy nejtěžší vyhlédnout vhodnou lokalitu, vyžádat si potřebná povolení a vytyčit tři trasy závodu o délce 3-6 kilometrů.

„Pro závodníky, kteří k nám přijíždějí ze všech koutů naší vlasti, je nutno zajistit ubytování z pátku na sobotu včetně základního občerstvení. Také je nutno sehnat asi padesát dobrovolníků, ochotných obětovat svůj volný čas a strávit sobotu na kontrolách po trase nebo ve výpočetním středisku a ještě se po závodě věnovat úklidu tratí a zapůjčeného objektu,“ upozornil ředitel závodu Jiří Vilhelm starší. Ocenění zaslouží všichni tito lidé, kteří vše dělají za svačinu a láhev minerálky…

Orlovští se svého úkolu zhostili na jedničku. „Kromě členů našeho KČT se výrazně do přípravy zapojili lidé z karvinského Juventusu. V sobotu pak přišli na pomoc i kvalifikovaní rozhodčí z Bílovce, Bohumína, Ostravy a Palkovic. Na některých stanovištích nám také přišli pomoci přátelé naší organizace a rodiče členů. Všem patří obrovský dík,“ poznamenal Vilhelm.

Stavitelé tratí jako obvykle museli několikrát vyrazit do okolí a připravit podrobný plánek tratí. V sobotu se pak již od šesté hodiny ranní pohybovali na trasách závodu, od osmé rozváděli na tratě rozhodčí s příslušným vybavením disciplín a přesně v 9.30 hodin začal vlastní závod.

Každou minutu vyběhli na trasu dva závodníci, jeden z nich na žákovské tratě, druhý na trať dorostu a dospělých.

„Potěšilo nás, že závod proběhl bez problémů a výpočetní středisko s pomocí dvou počítačů zajistilo rychlé výsledky. Již o půl třetí mohlo proběhnout slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen, které byly zakoupeny z finančního příspěvku Města Orlová,“ vysvětloval dále Jiří Vilhelm, předseda KČT Orlová, který v závodech jako obvykle nezklamal a v sedmi případech se umístil na piedestalu vítězů.

„Chtěl bych tímto poděkovat také VOŠ a SŠ Dakol za umožnění ubytování vzdálenějších závodníků v učebnách učiliště a poskytnutí svých prostor pro štáb závodu, výpočetní středisko či bufet. I díky tomu jsme se setkali s příznivými ohlasy zúčastněných, co se týče organizace. Za to jsme rádi,“ poznamenal Vilhelm.

Orlovští tedy v pořádání vrcholných domácích podniků nezklamali a stejně jako v roce 2006 proběhlo vše, jak má. Nejlepší závodníci, včetně třináctky orlovských borců KČT, se 18. června představí na MČR v Kralovicích u Plzně.

VÝSLEDKY ORLOVANŮ
Žačky 11-12 let:
2. Aneta Krhovjáková, …6. Simona Urbanová
Žáci 11-12 let: 3. Patrick Ondika, 4. Jakub Gřunděl
Žačky 13-14 let: 1. Magdaléna Gencová, …4. Hana Bončková
Žáci 13-14 let: 5. Tomáš Dombrovský
Dorostenky 15-16 let: 5. Lenka Stuchlíková, 6. Gabriela Ondiková
Dorostenci 15-16 let: 2. Lukáš Vaněk
Dorostenky 17-18 let: 3. Eva Štorková
Ženy A (do 35 let): 2. Táňa Fidlerová
Muži B (nad 35 let): 1. Jiří Vilhelm ml.

Soutěž družstev (boduje pět nejúspěšnějších jednotlivců)
Bílý pohár (žactvo):
2. místo z 24 organizací
Červený pohár (dorost a dospělí): 3. místo z 24 organizací