Závodu, který byl zároveň kvalifikací na evropský šampionát v běhu do vrchu (9. července v turecké Burse – pozn. red.), se zúčastnilo rekordních 327 závodníků, což bylo o stovku více než v loňském roce.

Z celkového prvenství se radoval Jan Havlíček z pražské Slavie, který náročnou trať absolvoval v čase 47.35 minuty. Druhý doběhl Jiří Voják z Domažlic a na bronzový stupínek vystoupal Pavel Brýdl z Nového Města nad Metují.

Mezi ženami byla nejrychlejší Pavla Schorná z Maratonstavu Úpice, před druhou Evou Skalníkovou a třetí Táňou Metelkovou.

Závodníky na startu neodradil ani vytrvalý déšť a chlad. Na samotném vrchu Lysé hory bylo něco kolem pěti stupňů nad nulou. „Tento horský běh na Lysou horu patří k tomu nejtěžšímu, co se dá u nás do vrchu běhat. Vždyť na těch devíti kilometrech nastoupáte skoro tisíc metrů,“ prozradil Luděk Bednarz z pořádajícího oddílu SK X-AIR Ostrava.

Delší trať Horského běhu měřila 9,2 km s převýšením 927 metrů, ta kratší měla délku 5,2 km s převýšením 688 metrů.

VÝSLEDKY
Muži A:
1. Jan Havlíček (Slavia Praha) 47:35 min., 2. Jiří Voják (Mílaři Domažlice) 48:23 min., 3. Pavel Brýdl (SK Nové Město nad Metují) 49:57 min., …15. Jan Polášek (Slavia Havířov) 54:50 min., …28. Petr Wala 58:37 min., …55. Vlastík Klapka (oba SAK Karviná) 1:05:20 hod., 250. Karel Linhart (Slavia Havířov) 1:48:16 hod.

Muži B: 1. Jiří Žák (Technika Brno) 50:08 min., 2. Luboš Kovačík (AŠKP Žilina – Slovensko) 53:42 min., 3. Martin Vacek (Iscarex Česká Třebová) 53:45 min..

Muži C: 1. Vladimír Vacarda (Slovan Liberec) 57:16 min., 2. Vlastimil Bukovjan (KES Bukteam) 57:20 min., 3. František Kolínek (AK Perná) 57:45 min., …55. Miroslav Kravčík 1:12:10 hod., …128. Jiří Novotný (oba SAK Karviná) 1:30:05 hod.

Muži D: 1. Jiří Strakoš (Tatra Kopřivnice) 1:06:43 hod., 2. Václav Šír (Spartak Rokytnice) 1:06:47 hod., 3. Jiří Královec (Mílaři Domažlice) 1:09:17 hod.

Muži J: 1. Matěj Trávníček (SK Nové Město na Moravě) 50:51 min., 2. Miroslav Rypl (Olymp Praha) 51:42 min., 3. Pavel Ondrášek (TJ Šumperk) 51:57 min., …13. Michal Pinkas (Slavia Havířov) 54:35 min.

Muži E (trať 5,2 km): 1. Ervin Podžorny (Český Těšín) 49:36 min., 2. Oleksandr Volskyi (Klub Masterov Kiev – Ukrajina) 52:06 min., 3. Jaroslav Merta (Iscarex Česká Třebová) 57:20 min.

Muži F (trať 5,2 km): 1. František Zikeš (Slezan Frýdek-Místek) 1:28:58 hod.

Ženy A: 1. Pavla Schorná (Maratonstav Úpice) 56:15 min., 2. Eva Skalníková (TJ Nové Město n. M.) 57:16 min., 3. Pavla Havlová (Olymp Praha) 59:10 min., …28. Michaela Waloszková 1:18:13 hod., …35. Renata Solczyková (obě SAK Karviná) 1:31:14 hod.

Ženy B: 1. Táňa Metelková (SK Týniště n. O.) 57:45 min., 2. Jana Žaludková (Author Tufo Zlín) 1:05:23 hod., 3. Iva Pachtová (MK Seitl Ostrava) 1:10:40 hod.

Ženy C: 1. Radka Ottová (Maratonstav Úpice) 1:16:29 hod., 2. Irena Procházková (TJ Háje) 1:19:48 hod., 3. Danuše Škrdová (MK Seitl Ostrava) 1:21:16 hod., …12. Anna Geletičová (Kolík Bohumín) 1:26:49 hod.

Ženy D: 1. Šárka Pechková (Maratonstav Úpice) 1:17:00 hod., 2. Ludmila Šokalová (Slezan Frýdek-Místek) 1:23:52 hod., 3. Miloslava Keprtová (Iscarex Česká Třebová) 1:26:58 hod.

Ženy J (trať 5,2 km): 1. Jana Hinterholzingerová (Mílaři Domažlice) 40:55 min., 2. Ludmila Hozká (Syner Turnov) 43:06 min., 3. Šárka Klaclová (Jiskra Ústí nad Orlicí) 43:18 min.