Podobně jako karvinští junioři praktikovali i dorostenci obranný systém 0-6 nebo 1-5. „I my se snažili o agresivní hru v obraně a z rychlých útoků chtěli střílet laciné branky. Úspěšnost naší střelby po brejcích činila 75 procent, což je výborné číslo. Jenže z celkového počtu dosažených branek byly góly z protiútoků na sedmatřiceti procentech, a to je potřeba zlepšit,“ mínil jeden z trenérů týmu Jaroslav Hudeček.

V postupném útoku hráli starší dorostenci Baníku rychlou a kombinační hru s cílem uvolnit pro střelbu hlavně spoluhráče na brankovišti. „Byli jsme si vědomi skutečnosti, že nemáme v družstvu výraznou střeleckou osobnost. Museli jsme tak založit naši hru na soubojích jeden na jednoho a spolupráci s pivotem,“ objasnil druhý trenér Baníku Ludvík Mrkva.

Z prostoru spojek měli Karvinští střeleckou úspěšnost 38 procent. To koresponduje s celkovou situací v Baníku. Kvalitní spojky nejsou ani v prvním týmu. Nebo jich je nedostatek. Zato s nadstandardní úspěšností se mladí baníkovci prosazovali z prostoru pivota (80), náskoku (72 procent) a zmíněných rychlých útoků. „Je to tak, naše celková střelecká úspěšnost byla opravdu vysoká a můžeme s ní být spokojeni,“ podotkl náročný kouč Hudeček.

K oporám týmu patřili brankáři, kteří měli rovněž vysoké procento úspěšnosti (40 procent). Příslibem pro budoucnost je hlavně brankář mladšího dorostu Radek Bartoň, který v jarní části prokázal svými výkony oprávněnost své nominace do družstva o rok staršího.

K nejlepším hráčům a oporám, a to nejen v klubu, ale i v reprezentaci ČR do 19 let, patřili Slavomír Mlotek, Jan Užek a David Krahulec, nejlepší střelec celé soutěže. Výborné výkony podávali také Adam Niebroj, Jiří Vengřín a Tomáš Michalisko.

„Sezonu lze hodnotit jako velice úspěšnou. Zisk druhého místa a účast tří našich hráčů na ME dorostu v Černé Hoře je určitě výbornou vizitkou klubu,“ mínil trenér Hudeček. A určitě je to i vizitka výtečné práce trenérů.

Jmenovaní hráči nyní plynule přecházejí do národního družstva juniorů (do 21 let), které povede v následujícím cyklu právě Jaroslav Hudeček. V širším výběru tohoto nově se tvořícího celku jsou ještě Vengřín a Pala. Družstvo staršího dorostu čekají rovněž změny v kádru. „Čeká nás náročná práce, protože chceme navázat na výborné výkony v minulé sezoně a znovu útočit na zisk titulu. Klademe si za cíl připravit talentované hráče pro jejich zařazení do reprezentačního družstva Česka U19 a postupný přechod do karvinského juniorského celku,“ přiblížil nové cíle trenér Ludvík Mrkva.