Tradiční mítink v kraji si nenechali ujít ani běžci z Karvinska. Závodníci z Karviné, Havířova či Českého Těšína se v nemalé míře prosadili i na přední pozice jednotlivých věkových kategorií.

Úspěšné byly hlavně ženy . Na medailové stupně dosáhli běžci BK SAK Ložiska Karviná Miroslav Kravčík (muži 55-59 let), Renata Solczuková (ženy do 35 let) a Karin Javorská (ženy 35 a více let).

Startovní pole čítající 106 běžců bylo složeno ze závodníků z několika států. Mimo domácích borců zde běželi také Poláci, Slováci, Maďaři a překvapením byl běžec z Keni – vítěz nejprestižnější kategorie muži 19-34 let.

Počasí letos aktérům závodu přálo, a tak startér Jan Škrobánek pustil v 18 hodin pestrobarevné startovní pole do ulic Velkých Albrechtic, kde běžci absolvovali dva pětikilometrové okruhy.

Rychlá trať jim svědčila, což potvrzuje nový traťový rekord. Postaral se o něj právě Sawe Elisha Kiprotich, devětadvacetiletý Keňan z maďarského klubu Benedek-Team. Dosavadní traťový rekord 30:26 min. držel od roku 1993 Karel David. Elisha Sawe jej s časem 30:09 překonal o 17 vteřin.

Za ním doběhl český reprezentant Robert Krupička z Ústí nad Orlicí s časem 31:17 min. a třetí skončil Aleš Miko z SSK Vítkovice v čase 32:52 min.

„Už jsme skoro nevěřili, že to někdo překoná. Přitom jsme se rok co rok těšili, zda se to někomu podaří. Pokoušel se o to nespočet běžců,“ prozradil hlavní organizátor Stanislav Bierský a doplnil: „I pro náš běh bylo velkou ctí, že zde zavítal rodilý Keňan, který to suverénně vyhrál.“

V dalších kategoriích zvítězili Polák Tomáš Wrobel, Ostravané Marek Škapa a Petr Jadrníček, Rostislav Kolich z Třince, Miroslav Krupička z Ústí nad Orlicí, Stanislav Sviták ze Slovenska a Jiří Bednařík z Kopřivnice. Mezi ženami byly nejrychlejší Petra Pastorová a Iva Pachtová. Součástí závodu je i kategorie místních borců na 4500 metrů, kde obhájil vítězství Patrik Kolarovský.

VÝSLEDKY
Muži 19-34 let:
1. Sawe Elisha Kiprotich (Keňa) 30:09 min., 2. Robert Krupička (Ústí nad Orlicí) 31:17, 3. Aleš Miko (Dolní Lhota) 32:52.
Muži 35-39 let: 1. Tomasz Wrobel (Polsko) 34:30, 2. Pavel Michna (Kopřivnice) 34:56, 3. Petr Kučera (Grymov) 35:07, …5. Petr Karkoška (Karviná) 35:58.
Muži 40-44 let: 1. Marek Škapa (Ostrava) 35:17, 2. Tomáš Pop (Věřovice) 35:42, 3. Radek Schwaller (Skřipov) 36:01, …5. Petr Wala (Havířov) 37:52.
Muži 45-49 let: 1. Rostislav Kolich (Třinec) 35:16, 2. Roman Baláž (Ostrava) 36:27, 3. Andrzej Grzesik (Polsko) 37:06, 4. Vlastimil Klapka (Karviná) 39:49.
Muži 50-54 let: 1. Petr Jadrníček (Ostrava) 37:11, 2. Václav Filip (Šternberk) 38:17, 3. Vlastimil Mitáček (Ostrava) 40:31.
Muži 55-59 let: 1. Miroslav Krupička (Ústí nad Orlicí) 38:27, 2. Miroslav Kravčík (Karviná) 38:55, 3. Ladislav Špacír (Olomouc) 42:01.
Muži 60-64 let: 1. Stanislav Sviták (Slovensko) 40:22, 2. Josef Kvita (Kopřivnice) 40:46, 3. Jiří Strakoš (Libhošť) 41:03.
Muži 65 a více let: 1. Jiří Bednařík (Kopřivnice) 43:14, 2. Karel Piskoř (Tichá) 45:35, 3. Václav Procházka (Ostrava) 47:44, …5. Ervin Podžorný (Český Těšín) 49:37.
Ženy do 35 let: 1. Petra Pastorová (Ostrava) 38:52, 2. Renata Solczuková (Karviná) 49:18, 3. Markéta Máchová (Horní Sklenov) 49:31.
Ženy 35 a více let: 1. Iva Pachtová 38:52, 2. Radka Miturová (obě Ostrava) 44:23, 3. Karin Javorská (Karviná) 46:58.