Před rokem se Tomáš loučil se svými spoluhráči z HCB OKD i rodinou při svém odchodu do Hammu, týmu nováčka německé nejvyšší soutěže. Před svým odchodem získal mladý gólman řadu ocenění, je kupříkladu dvojnásobným nejlepším házenkářem Zubr extraligy.

Letos byl navíc oceněn jako nejlepší sportovec Moravskoslezského kraje za rok 2010. V současné době je na dovolené v Karviné a této příležitosti jsme využili k následujícímu rozhovoru.

Se svým týmem HSG Ahlen-Hamm jste v Bundeslize obsadil předposlední místo s 15 body, což znamená, že sestupujete do II. ligy. Můžete nám říci, proč k tomu došlo?
Těch příčin je několik. Jednak to byla nezkušenost se soutěží, protože Hamm loni postoupil z druhé ligy a Bundesliga pro něj byla neznámou. K tomu se přidala zranění klíčových hráčů a finanční problémy, které jsou už naštěstí vyřešeny. Je třeba vidět také to, že spoustu zápasů jsme prohráli rozdílem jednoho nebo dvou gólů. Neměli jsme špatný tým. V posledním kole jsme doma zvítězili i nad Flensburgem, který hrál před časem Ligu mistrů v Karviné.

Jak to bude v Hammu vypadat dál, zůstáváte?
Já ano. Naopak odchází pětice hráčů Holmgeirsson, Hock, Pomeranz, Schröder a Clössner. Ale přichází Polášek z Dukly Praha, na kterého se těším. Věřím, že budeme dobří. V Německu teď dochází k reorganizaci celé druhé ligy. Místo dosavadních dvou skupin bude jen jedna celostátní soutěž s dvaceti mužstvy, což bude náročné hlavně na cestování. Tři týmy postoupí do Bundesligy a čtyři sestoupí. Hamm by měl patřit k těm lepším týmům celé ligy, aspoň v to doufáme. Pro zajímavost mohu dodat, že do druhé ligy postoupilo jako nováček i Lipsko, za které chytá Michal Galia, bratr známějšího Martina, který nedávno přestoupil do Grosswallstadtu. S tréninkem na nové soutěžní období začínáme 18. července stejně jako Karviná.

Kde se vám v rámci Bundesligy nejlépe hrálo?
Hlavně je třeba říct, že je to úplně jiná soutěž než ta naše. Házená je tady po fotbalu nejatraktivnějším kolektivním sportem a o tom nejlépe vypovídají návštěvy na jednotlivých zápasech. Prakticky všude a vždy je plno, tedy i u nás v Hammu, kde se mi pochopitelně chytalo nejlépe. Naši fandové jsou skvělí. Velmi milé prostředí je také v Magdeburgu a Wetzlaru, za který hraje Mráz a Slováci Hacko s Valem, který dříve působil ve Frýdku-Místku.

Jak daleko jste s němčinou?
Nemám už žádné problémy. Domluvím se s každým o čemkoliv. Jako první jsem se v Německu naučil nadávky a házenkářské výrazy. Klasika (úsměv).
Jak jste přijal nominaci pro kvalifikační duely proti Řecku a Nizozemsku?
Velmi dobře. Vždyť pro každého sportovce je čest hrát za národní mužstvo. V Řecku to byla velká mizérie, ovšem s Nizozemskem už to bylo z naší strany podstatně lepší a postoupili jsme. Teď už se těšíme na Mistrovství Evropy do Srbska. Ve skupině máme Makedonii, Švédsko a Německo, takže věříme, že postoupíme do další bojů.

A co říkáte na umístění Karviné v posledním ročníku extraligy?
Výkony i výsledky mužstva jsem bedlivě sledoval. Bylo to velké zklamání, hlavně pro karvinské fandy. Vedení klubu by se nad sebou určitě mělo zamyslet. Karviná si nemůže dovolit vystupovat v domácí soutěži jako čtvrtý vzadu.

Oldřich Horák