Ondřej Broda nastoupil v Českých Budějovicích jako aktuální mistr Evropy. Generálku před vrcholem letošní sezony, kterým bude mistrovství světa koncem července v Maďarsku, zvládl na jedničku.

Plavec Slavie Havířov, který startuje s ploutvemi za klub Rejnok Těrlicko, podle očekávání ovládl závod na 100 i 50 metrů. Evropský šampion z ruské Kazaně, kde na posledním mistrovství Evropy získal titul v novém světovém rekordu na 50 m, nedal svým soupeřům žádnou šanci.

Nejdříve jasně zvítězil na stometrové trati, když se výkonem rovných 45 sekund zařadil mezi tři nejlepší časy letošní sezony, pouze tři desetiny sekundy za svým osobním rekordem.

„Na stometrové trati, která není mou stěžejní disciplínou, to byl při mistrovství republiky můj první ostrý start v tomto roce. Dosažený čas na hranici osobního rekordu mě potěšil. Vrchol přípravy však teprve přijde, a to s účastí na mistrovství světa. Myslím si, že je v mých silách zaplavat čas nejméně o jednu sekundu lepší, což by mi určitě zajistilo účast ve finále světového šampionátu. V Budějovicích jsem v rámci svých startů ještě nepoužil své nejrychlejší speciální plavky a do závodu šel z plného tréninku. Vzhledem k tomu, že jsem oproti loňsku plaval podstatně rychleji, s přípravou na světový šampionát v této disciplíně jsem maximálně spokojený,“ uvedl po závodě Broda.

Havířovský plavec poté nastoupil na poloviční trati, na které ještě donedávna držel světový rekord. Dosaženým časem 20,01 sekundy opět zcela bezpečně zvítězil a zajistil si druhý mistrovský titul. „Téměř jedenáct měsíců můj světový rekord (19,38 s – pozn. red.) z Kazaně vydržel. Před třemi týdny ho ale pokořil na závodech světového poháru v Rakousku ruský reprezentant Ambrusov časem 19,06 s. Před necelým měsíce jsem plaval na Mistrovství Slovenska padesátku za 19,65 s, což znamená, že k dnešnímu dni mám zaplavaný na světě druhý nejrychlejší čas v tomto roce. Před tímto mistrovstvím jsem se s trenérem rozhodoval, zda se pokusit získat zpět svěťák ještě v Budějovicích, anebo spíše ladit formu na mistrovství světa. Po zralé úvaze vyhrála druhá varianta, když prioritou je pro mě výsledek na mistrovství světa. Udržení vrcholové formy po dobu jednoho měsíce by mohlo být problematické. Osobně se těším na předpokládaný přímý souboj s Ambrusovem ve finále na mistrovství světa. Je to pro mě nová výzva,“ dodal Ondřej Broda.