Soutěže se zúčastnilo 22 týmů ve čtyřech skupinách. Češi v té své porazili Moldávii, Polsko, Rakousko i Estonsko (hrálo se na 2 x 20 minut) a skupinu vyhráli bez ztráty bodu. Do semifinálové skupiny (hrálo se na 2 x 25 minut) si přinesli dva započítané body s Polskem. Pak remizovali s Nizozemskem a zvítězili nad Belgií, což jim vyneslo prvenství v semifinále a postup do boje o zlato.

V něm si zahráli před pěti a půl tisíci diváků s domácím Švédskem (hrálo se na 2 x 30 minut), ale tady už byl soupeř nad jejich síly. I tak předložil národní tým dorostenců na severu Evropy ostatním soupeřům dostatečně kvalitní vizitku.

„Cíl jsme splnili na výbornou. Přestože s námi nejely ostré spojky Ocásek, Škvařil, Strýc a Josef, vyždímali ze sebe chlapci maximum. Fungovala nám obrana a přechod do rychlého útoku. Těší mě, že v mužstvu hráli prim i naši kluci z Karviné. Výborně reprezentovali oddíl, město i značku OKD,“ pochvaloval si trenér Jaroslav Hudeček.

Základní skupina

Česko – Moldávie 27:18 (17:6)

„O kvalitách nebo herním pojetí soupeře jsme nevěděli nic. Kluci však k utkání přistoupili s maximální koncentrací a nasazením. Vedli jsme a neustále naše vedení navyšovali,“ pravil Hudeček na adresu prvního soupeře.

Branky:
Babák a Mlotek po 6, Krahulec 4, Petrovský a Užek po 3, Zeman 2, Šlachta, Kasal a Poloz po 1.

Česko – Polsko 24:16 (15:8)

„Stejně jako s Moldávií začali kluci hned od úvodního hvizdu šlapat na plné obrátky, čímž jsme dali soupeři najevo, kdo chce být na palubovce pánem. Byl to opravdu vynikající výkon,“ pochválil své svěřence Hudeček.

Branky: Babák 7/2, Mlotek 5, Tonar 4, Zeman a Krahulec po 3, Užek, a Poloz po 1.

Česko – Rakousko 31:19 (18:8)

„Rakousko jsme v této kategorii ještě neporazili. Poslední porážku nám soupeř připravil v kvalifikaci na ME. Měli jsme tedy motivaci jako hrom a kluci opět podali výtečný výkon. Po skvělém vstupu jsme se ujali vedení o čtyři branky a kvalitní hrou jej navýšili. Ve druhé půli jsme už jen kontrolovali hru,“ konstatoval spokojeně Hudeček.

Branky: Krahulec 10, Mlotek a Sýkora po 5, Babák a Petrovský po 3, Kasal a Zeman po 2, Tonar 1.

Česko – Estonsko 21:17 (10:8)

„Zodpovědný přístup všech hráčů vedl k další výhře. Soupeře jsme nepustili k ničemu, hlavně v obranné fázi produkovali kluci výbornou házenou. Na závěr skupiny jsme se trochu trápili s koncovkou. Neproměnili jsme dvě sedmičky a celou řadu stoprocentních šancí. Ale vedení jsme si pohlídali,“ informoval kouč národního týmu.

Branky: Krahulec 6/1, Tonar a Mlotek po 4, Užek a Babák po 2, Zeman, Petrovský a Kasal po 1.

Semifinálová skupina

Česko – Nizozemsko 27:27 (15:13)

„Proti Nizozemcům jsme poprvé ztratili, když jsme celé utkání vedli, nicméně v závěru jsme nedali nějaké šance, pak hráli dvakrát ve čtyřech a silný soupeř nakonec v posledních sekundách při hře bez brankáře vyrovnal. Byla to ztráta, ale ponechala nás ve hře o postup do finále, neboť skupina byla tak zamotaná, že Belgie porazila Nizozemce a Poláci Belgii,“ vysvětlil Jaroslav Hudeček.

Branky: Krahulec 7/2, Mlotek 6, Babák 5, Zeman a Petrovský po 3, Sýkora 2, Užek 1.

Česko – Belgie 26:19 (11:9)

Ztráta v předchozím utkání velela mladým Čechům zvítězit nad Belgií, která praktikuje nepříjemný systém 3-3, se kterým se hráči zase tak často na vrcholných akcích nesetkávají. „Byl to těžký boj. Utkání mělo výbornou úroveň a taky diváckou kulisu. Přišli nás povzbudit mládežníci Dukly, kteří ve Švédsku hrají na tradičním turnaji Partille cup. Závěr byl ale super, skákali jsme a křičeli spolu s nimi Kdo neskáče není Čech, hop, hop, hop… no paráda!“ radoval se z postupu do finále proti domácím Švédům jeden z trenérů českých reprezentantů.

Branky: Krahulec 8/1, Mlotek 5, Babák 4, Petrovský, Tonar a Syřínek po 2, Zeman, Sýkora a Šlachta po 1.


Finále: Česko – Švédsko 25:41 (16:20)

Českou ekipu čekal ve velké hale Skandinavia velkolepý zážitek – finále Open ME. Národní tým dokázal s domácími držet krok do 40. minuty. „V této fázi jsme hráli solidně v obraně, poté jsme však neproměňovali několik střeleckých příležitostí a soupeř toho dokonale využil. Odskočil nám na pět branek a tím zcela ovládl zbytek zápasu. Kluci se snažili a za jejich výkony během celého šampionátu bych jim chtěl poděkovat. Bylo to výtečné završení jejich dvouletého cyklu v této kategorii. Rád bych poděkoval i mým kolegům z realizačního týmu za kvalitní servis a příkladnou spolupráci,“ zakončil hodnocení vydařeného mistrovství Jaroslav Hudeček.

Velkého ocenění se dostalo i Davidu Krahulcovi, který byl vyhlášen nejlepším pravým křídlem mistrovství a dostal se tak do All Star. Krahulec byl zároveň druhým nejlepším střelcem ME, když v sedmi zápasech zaznamenal 39 branek.

Branky: Krahulec 11, Sýkora a Zeman po 5, Mlotek 2, Babák a Šlachta po 1.