VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Silesian Cup ukazuje lidem krásu motokrosu

Kraj – Motokrosový a bikrosový areál v Novém Jičíně se stal v sobotu 13. srpna dějištěm v pořadí již šestého závodu motokrosového šampionátu Silesian Cup.

23.8.2011
SDÍLEJ:

Motokrosový podnik Silesian Cup si v regionu klade za cíl přiblížit amatérským závodníkům i jiné tratě než na kterých se jezdí profizávody.Foto: Ilustrační foto Ivo Dudek

Závod, který pořádal motokrosový tým MSK Motor Velké Heraltice, přilákal na start nespočet diváků, jež krom burácení silných motorů viděli i dlouhé skoky či pády.

„Na začátek by asi bylo vhodné vysvětlit, co to vlastně Silesian Cup je. Vše to začalo u nás ve Velkých Heralticích, kde jsme chtěli udělat nějakou soutěž pro amatérské motocyklové závodníky, kteří nejezdí žádné profi poháry a vlastně jezdí jen pro radost. První ročník byl předloni, měl pouze tři závody a všechny se jely ve Velkých Heralticích. Loni se podnik po domluvě rozšířil o další závody i na jiných tratích a udělal se z toho pohár. Letos je to vlastně stejné, jen kromě Paskova se jezdí v Bartošovicích,“ vysvětlil prezident pořádajícího MSK Motor Velké Heraltice a hlavní organizátor Silesian Cupu Rudolf Grochal.

Jde tedy o regionální podnik, který by se svou návštěvností dal přirovnat ke krajskému motokrosovému poháru. Výjimkou nejsou ani jezdci z Polska či Slovenska. Premiéru měl v tomto závodě i borec ze Slovinska. „Jinak jde vesměs o jezdce z okolí Bruntálu, Olomouce, Jeseníku, Opavy, Ostravy, Nového Jičína, Frýdku-Místku, Karviné či Českého Těšína,“ poznamenal Grochal.

Diváci si v Novém Jičíně přišli na své, protože mohli zhlédnout nespočet kategorií, a to jak dospělých, tak mládežnických.

„Naší snahou je co nejvíce přilákat mladé jezdce, proto jsou mládežnické kategorie rozděleny podle kubatur. V každé kategorii tak jsou jen jezdci určitého věku. Pokud jsou starší, musí přesedlat na vyšší kubaturu. Ti nejmenší jezdí na strojích s 50 kubickými centimetry, dále tady jsou 65 ccm, kde už není automatická převodovka a jezdci musí sami řadit, a nejvyšší mládežnická třída je 85 ccm. Poté mohou kluci přejít buď na 125 nebo 250, což už každý fanoušek motokrosu poznává,“ objasnil Grochal.

Všechny kategorie na sebe přesně navazují proto, aby se co nejvíce eliminoval rozdíl kubatur a přechod mladých závodníků do silnější kategorie byl co možná nejplynulejší. „Dělá se to tak i proto, aby bylo v kategorii méně závodníků a závod se tím pádem stal mnohem bezpečnějším,“ doplnil Rudolf Grochal.

V návaznosti na bezpečnost je ale nutno také dodat, že pádům se jednoduše zabránit nedá. „Určitě se jim vyhnout nedá, ale v pravidlech Silesian Cupu máme, že na každém závodě musí být kvalifikovaná zdravotnická péče, která má s sebou sanitní vůz s veškerým vybavením,“ vysvětlil Grochal. „Zdraví závodníků je to nejdůležitější, o tom se diskutovat nemůže. Je to základ všech závodů,“ doplnil.

Přestože je závod hojně navštěvován širokou veřejností, o financování tohoto sportu se může jen polemizovat. „Máme drobné sponzory, kteří jsou všichni z řad samotných závodníků. Pořadatelé to nedělají pro peníze, protože to, co vybereme během celého poháru na vstupném, to vesměs rozdáme na cenách,“ objasňuje prezident klubu z Heraltic.

„Samozřejmě jsme se snažili oslovit i vyšší místa, ale tento sport není pro politiky a politiku obecně vůbec zajímavý. Přestože náš sport není až tak moc medializován, přesto existuje a právě jedním z cílů Silesian Cupu bylo ukázat amatérským jezdcům i jiné závodní tratě v okolí než jen ty zažité, kde se jezdívají mistrovské soutěže,“ uzavřel Grochal.

VÝSLEDKY
MX 50:
1. Burdová Natálie (281 bodů), 2. Vala Jiří (259 b.), 3. Klemens Sebastian (185 b.)
MX 65: 1. Pala Tomáš (300 bodů), 2. Nováček Jan (258 b.), 3. Slischka Matěj (194 b.)
MX 85: 1. Novák Zbyněk (294 bodů), 2. Baran Robin (241 b.), 3. Mikulský Stanislav (205 b.)
MX1 Hobby: 1. Francek Rostislav (266 b.), 2. Kaloč Tomáš (229 b.), 3. Pola Jiří (185 b.)
MX2 Hobby: 1. Jaroš Petr (285 bodů), 2. Kovařík Zdeněk (235 b.), 3. Středula Tomáš (210 b.)
MX Open: 1. Holub Lukáš (22 bodů), 2. Grobař David (21 b.), 3. Csémi Adrian (18 b.)
Veteran junior: 1. Gruň Tomáš (30 bodů), 2. Rapaň Rudolf (28 b.), 3. Fiala Jan (26 b.)
Veteran senior: 1. Klemens Zdeněk (88 bodů), 2. Zlý František (59 b.), 3. Salga Ladislav (57 b.)
Slezský juniorský přebor: 1. Foltýn Zdeněk (133 bodů), 2. Matula Martin (85 b.), 3. Jašek Dominik (84 b.)

Autor: Jan Kešelák

23.8.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

83

Komentář šéfredaktora Deníku: Kdo zastaví ANO?

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Příchod Bláhy? Trefa do černého

Havířov – Českobudějovický gólman Ondřej Bláha se v hokejovém Havířově objevil 9. října. Od té doby splácí důvěru trenérů plnými hrstmi.

Zachráněný strom má na zámku diplom v rámečku

Protože přežil svou jistou smrt, dostal diplom jako Strom hrdina, který teď visí u vstupu do havířovského zámku.

OBRAZEM: Vítání občánků se opět těšilo velkému zájmu

V neděli 22. října dopoledne se v obřadní síni na Zámku konalo v pořadí 14. letošní vítání nejmenších občánků města Havířova.

Bohumín se dál veze na úspěšné vlně

Páté vítězství z šesti posledních zápasů vybojovali fotbalisté Bohumína v duelu 12. kola divize. Domácí naměrovali ke třem bodům za výhru 2:1 proti Šternberku góly Jakub Ptáček se střídajícím Martinem Opicem, na což až v úplném závěru odpověděl hostující Smrček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení