Pokud je vám příjmení hráče povědomé, tak oprávněně. Adam je synem legendy českotěšínského a vůbec českého badmintonu Tomasze Mendreka, několikanásobného mistra republiky a účastníka Olympijských her 1992 v Barceloně.

A jak to tak vypadá, pátý hráč světového žebříčku juniorů by mohl kráčet ve šlépějích svého otce. Na víkendovém prestižním Memoriálu Stanislava Krauze v Těšíně sice po boji skončil na raketě nejvýše postaveného Petra Jelínka, jinak už má ale na svém kontě hezkých pár úspěchů.

Adame, ptát se tě, kdo tě přivedl k badmintonu, je asi zbytečná otázka, že?
Je to tak, jak si většina lidí myslí. V pěti šesti letech jsem začínal pod dohledem svého otce Tomasze. Vzhledem k jeho badmintonovému životu jsem to měl tak nějak dané.

Co tě na badmintonu nejvíce baví a co na něm naopak nemáš rád?
Mě ten sport prostě přirostl k srdci. Beru ho jako práci, životní styl. Vynechávám stužkováky, pařby na diskotékách a další běžné záležitosti současných teenagerů a věnuji se naplno badmintonu. Ten mě naplňuje.

A pravděpodobně i proto se již prosazuješ coby junior v dospělé kategorii. Jaké to je hrát mužské soutěže?
Pro mě velmi přínosné. Mužská kategorie nabízí těžší a delší zápasy, znamenají pro mě dobrou zkušenost. Věřím tomu, že mi to pomůže už letos, každý podobný turnaj, jako byl ten víkendový v Těšíně, je plusem, vyhraji se. Po té poslední měsíc a půl dlouhé pauze je českotěšínský memoriál ideální na rozehrání do nové sezony, dobrá prověrka pro mezinárodní turnaj juniorů v Polsku, který pro mě bude prvním větším podnikem nové sezony.

Už více než sedm let žijete v Brně, kam jste se přestěhovali z Českého Těšína. Jak v rodině hodnotíte tento krok?
Myslím, že to byla správná volba. V Brně je špičkové zázemí pro sport, větší konkurence, která je prospěšná. Přesun do Brna pomohl nám všem, hlavně tátovi, který v té době trénoval v zahraničí a právě poloha Brna hrála z hlediska logistiky v našem rozhodování velkou roli. Jsme tam spokojeni. Přesto mám stále k Českému Těšínu vztah, narodil jsem se tady a možnost zahrát si místní prestižní Krauzův memoriál nemohu vynechat.

Adam Mendrek

Narozen: 14. listopadu 1995
Výška: 170 cm
Váha: 71 kg
Největší dosavadní úspěchy:
- Osmifinále na MS juniorů v Japonsku 2012
- Juniorský mistr Česka, Slovenska, Chorvatska v mezinárodních šampionátech
- Vítěz mezinárodního turnaje Bodensee Jugend Turnier v Německu
- Vítěz mezinárodního turnaje Merano Frühling v Italii
- Mistrovský titul v extralige družstev s týmem Sokol Veselý Brno Jehnice (2012)
- Šest titulů mistra republiky (3x junioři, 1x kadeti, 1x starší žáci, 1x mladší žáci)
- Účast na ME U19 (2011 Finsko), U 17 (2009 Slovinsko a 2011 Portugalsko)
Trenéři: Tomasz Mendrek, Stanislav Kohoutek, David Nerud
Největší sportovní zážitek: setkání s olympíjským vítězem Taufikem Hidayatem a nejlepším hráčem historie badmintonu Malajcem Lee Chong Weiem, tréninkový pobyt v čínském juniorském národním centru Dongguan.


Očima otce Tomasze Mendreka

Tomasz Mendrek, olympionik z roku 1992 z Barcelony, je osobností českotěšínského, brněnského a posledních dvacet let i celkově českého badmintonu. Osminásobný mistr republiky z let 1990 až 1998 a trenér s jedinečným motivujícím přístupem ke svému okolí se již pár let věnuje synovi Adamovi.

Jak se vlastně koučuje vlastní syn? „Je to vždy složitější. Já se před časem zařekl, že na sobě nenechám znát, co si během zápasu myslím a všechny záležitosti s Adamem probereme vždy až po utkání. On kdysi podle výrazu mé tváře poznal, co říkám na úder, který zrovna zahrál a když mu bylo třináct, čtrnáct let, reagoval unáhleně na povzbuzování rodiny, známých nebo kamarádů. Pak se třeba snažil zahrát úder, který měl přijít až o pár výměn později. Řekli jsme si, že od toho je třeba se oprostit," poznamenal Tomasz Mendrek.

Se synem Adamem trénuje dvakrát denně. Součástí tréninkového plánu je nezbytná atletická příprava. Za tréninkovými možnostmi cestují Mendrekovi různě po světě, nemohou si dovolit přerušit kontakt s mezinárodní konkurencí. „Jezdíme do Číny, do Německa, kde jsem trenérsky působil. Musím uznat, že oproti době, kdy já sám jsem aktivně hrál, se naše hra neuvěřitelně posunula kupředu. Badminton je náročnější, rychlejší, tvrdší. Dnešní mladí to mají v prosazování se v mezinárodní konkurenci daleko těžší," přiznává Mendrek.

I proto se snaží synovi maximálně věnovat. „Je to stále o vůli a tvrdém tréninku. Momentálně musí Adam nějak přetrpět dva roky, ve kterých stále ještě může hrát juniorskou kategorii a pak se i mě bude dýchat lépe," směje se Mendrek. „Abych to vysvětlil, největší práce při postupném přechodu mezi dospělé nás nyní čeká na poli psychologické přípravy. Vysvobozením pro Adama i pro mě bude, až dospěje do kategorie dospělých legálně a nebude si muset říkat: ‚Teď jedu na republiku juniorů, co když neuspěju?' Snášet ten psychický tlak z povinnosti uspět, je pro něj tíhou," ozřejmil účastník dvou evropských šampionátů.